Wiadomości Polska Biznes i finanse Pompy ciepła przyśpieszą transformację energetyczną
Biznes i finanse

Pompy ciepła przyśpieszą transformację energetyczną

Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, pompy ciepła odgrywają istotną rolę w osiągnięciu celów klimatycznych UE poprzez efektywne wykorzystanie energii odnawialnej, zarządzanie ciepłem i zastępowanie paliw kopalnych w ogrzewaniu domów, jednak wiedza na ten temat jest mało rozpowszechniona.

Podczas inauguracji kampanii informacyjnej „Pompuj ciepło z głową”, Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), zaznaczył, że w obliczu niekorzystnych zmian klimatycznych i konieczności zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy, UE dąży do przekształcenia sektora budowlanego. Sektor ten jest jednym z najbardziej energochłonnych w gospodarce, ale ma ogromny potencjał zmian. Na jego konto przypada aż 40 proc. zużycia energii w UE oraz 36 proc. całej unijnej emisji CO2.

Unijne przepisy, takie jak zaktualizowane dyrektywy RED III i EED, oraz tegoroczna nowelizacja dyrektywy EPBD, mają wesprzeć proces transformacji energetycznej. Dyrektywa budynkowa EPBD ma zostać opublikowana w kwietniu 2024 r. i stanowi ważny krok w realizacji celów pakietu „Fit for 55”.

Według dyrektywy budynkowej, do 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą spełniać bardzo wysokie standardy energetyczne, charakteryzując się zerowym lub minimalnym zużyciem energii oraz brakiem emisji na miejscu. Wymóg ten będzie dotyczył wszystkich istniejących budynków do 2050 r.

„Przewiduje ona też, że w ramach długoterminowych krajowych Strategii Renowacji Budynków do 2040 r. wycofane zostaną samodzielne kotły na paliwa kopalne jako źródło ogrzewania i chłodzenia” – podkreślił Lachman.

„Wyzwaniem, z którym powinniśmy się zmierzyć, jest zadbanie o najwyższą jakość montowanych urządzeń i świadczonych usług, w myśl przyjętych dobrych praktyk i standardów” – zaznaczył prezes. 

Według niego, zmiany w prawie stworzyły nową sytuację dla sektora budowlanego, przyśpieszając rozwój pomp ciepła jako kluczowego elementu przemian energetycznych.

Szef PORT PC uważa, że unijne regulacje otworzyły branży nowe perspektywy rozwoju, ale także niosą ze sobą ryzyka i wyzwania.

Paweł Lachman zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo dezinformacji dotyczącej pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii, które jego zdaniem są inspirowane przez zewnętrzne, często spoza Europy, centra wpływu.

„Potrzebujemy kampanii informacyjnej, żeby przeciwdziałać fake newsom transformacji energetycznej i dezinformacji na temat pomp ciepła” – powiedział Lachman.

Według Małgorzaty Smuczyńskiej, wiceprezes zarządu PORT PC, rynek pomp ciepła dynamicznie rośnie zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie w 2022 r. zauważono znaczący wzrost sprzedaży tych urządzeń, co było odpowiedzią na rosnące ceny gazu i paliw.

Smuczyńska podkreśliła, że firma jest gotowa sprostać rosnącemu popytowi na pompy ciepła, a także planuje rozwój swojej oferty w tej dziedzinie. Wiceprezes zapewniła, że PORT PC jest przygotowany na dalszy rozwój rynku i dostosowanie się do zmieniających się warunków gospodarczych w Europie.

„W 2023 r. polski rynek pomp ciepła, mimo że jest ósmym rynkiem w UE, odnotował spadek sprzedaży o 40 proc. rdr., co wynikało z rekordów pobitych w 2022 r. Podobnie było w Europie, choć w kilku krajach jak np. w Niemczech spadków w 2023 r. nie zanotowano, na co wpływ miały oferowane tam stabilne ceny energii i programy wsparcia” – oceniła. 

„Nie pomaga też brak rzetelnej edukacji o transformacji energetycznej” – dodała. 

„Tymczasem wciąż nie wiemy, jakie konkretnie będą ceny prądu od lipca br., jakie będą taryfy na następne lata m.in. dla energii z fotowoltaiki” – wskazał. „Najnowsze informacje wskazują tylko, że nie przewiduje się podwyżek cen energii elektrycznej w przypadku użytkowników pomp ciepła”.

Niepewność cen energii elektrycznej oraz brak jasnych deklaracji co do taryf elektrycznych, zmian legislacyjnych i programów wsparcia stanowią główne ograniczenia dla rynku pomp ciepła.

Według ekspertów, niepewność co do przyszłej sytuacji na rynku energii powoduje, że wielu inwestorów wstrzymuje się z decyzją o zakupie pomp ciepła.

Prezes Lachman zaznaczył, że jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzje inwestycyjne w branży pomp ciepła są rosnące ceny energii, które znacząco wzrosły w 2023 roku.

Przyznał, że jest rozczarowany brakiem konkretnych działań po 100 dniach nowego rządu, szczególnie jeśli chodzi o wprowadzenie taryf dla pomp ciepła, zmiany w rozliczeniu fotowoltaiki oraz szerszy plan działania w zakresie transformacji energetycznej. Zauważył również, że wciąż brakuje zmian w programie „Czyste Powietrze” i że cała branża czeka na szybkie wyjaśnienie sytuacji.

Prezes PORT PC ogłosił, że organizacja, którą reprezentuje, ma nadzieję na współpracę z rządem w dziedzinie wsparcia transformacji energetycznej, również w zakresie gospodarstw domowych. Dlatego też została uruchomiona kampania „Pompuj ciepło z głową”, skierowana do indywidualnych inwestorów i planowana do końca 2024 roku.

„Dlatego robimy naszą kampanię informacyjną, której celem jest wzmocnienie świadomości społecznej w zakresie korzyści ekologicznych i ekonomicznych, jakie można uzyskać korzystając z technologii pomp ciepła w prywatnych domach” – powiedział.

Według niego, kluczem do sukcesu transformacji energetycznej na poziomie krajowym jest powszechny udział indywidualnych gospodarstw domowych.

Ponadto, kampania ma na celu przekazanie odbiorcom istotnych zasad efektywnej i bezpiecznej instalacji urządzeń, a także podkreślenie znaczenia odpowiedniego przygotowania budynku, precyzyjnego doboru urządzeń, ich prawidłowego montażu, serwisu i obsługi. Wszystkie te informacje będą dostępne w formie filmów, artykułów, poradników i bloga, przygotowanych we współpracy z miesięcznikiem „Murator” i publikowanych na stronie internetowej kampanii.

Kampania „Pompuj ciepło z głową” będzie miała zasięg ogólnopolski i będzie promowana głównie za pomocą strony internetowej https://www.pompujcieplozglowa.pl/.

Dr inż. Marek Miara, absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu w Kassel, jest ambasadorem kampanii PORT PC „Pompuj ciepło z głową”. Jest autorem bloga „Pompy ciepła w istniejących budynkach” i posiada tytuł doktora z zakresu oceny efektywności pomp ciepła, który zdobył w 2014 r. na Uniwersytecie w Kassel. Przez ponad 20 lat pracował w Instytucie Fraunhofera ISE we Freiburgu w Niemczech, gdzie prowadził badania monitoringowe związane z pomiarem efektywności i funkcjonowaniem pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych. Do tej pory objął ponad 400 rzeczywistych instalacji swoimi badaniami.

Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC) jest stowarzyszeniem branżowym działającym na polskim rynku od stycznia 2011 roku. Od 2012 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) i działa na rzecz opracowywania i wdrażania najwyższych standardów technicznych oraz certyfikowania i przeprowadzania profesjonalnych szkoleń technicznych (EUCERT). PORT PC wydała 8 części wytycznych branżowych dotyczących m.in. projektowania, wykonywania i odbioru instalacji z pompami ciepła.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version