Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Nieformalna rada ministrów UE ds. rybołówstwa (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza, że Sekretarz stanu Jacek Czerniak reprezentował Polskę na posiedzeniu ministrów Unii Europejskiej ds. rybołówstwa, które odbyło się w dniach 24-25 marca 2024 r. w Brugii, w Belgii.

Tematy poruszane na posiedzeniu:

– Wyzwania sektorów rybołówstwa i akwakultury w obliczu presji zewnętrznych i wewnętrznych;

– Potrzebne działania na szczeblu UE w nadchodzącym cyklu instytucjonalnym (2024-2029);

– Możliwości wykorzystania gromadzenia i przetwarzania danych, zwłaszcza dużych zbiorów danych, w celu wzmocnienia trzech filarów zrównoważonego rozwoju.

Stan ryb Morza Bałtyckiego

Wiceminister Jacek Czerniak podkreślił w swoim wystąpieniu niepokojącą kondycję stad ryb Morza Bałtyckiego, które stanowią kluczowy obszar połowowy dla polskiej floty rybackiej. Konieczne są odpowiednie działania osłonowe i motywacyjne, aby wesprzeć rybaków chcących pozostać w branży oraz branży powiązanej.

Polski wiceminister podkreślił konieczność rozwoju akwakultury, zwłaszcza w obszarach współistnienia morskich farm wiatrowych oraz wykorzystania dostępnych obszarów śródlądowych, aby wzmocnić bezpieczeństwo żywnościowe. Aby sektor akwakultury stał się bardziej atrakcyjny, konieczne jest zapewnienie ukierunkowanego wsparcia finansowego, ograniczenie barier administracyjnych, wzmocnienie konkurencyjności branży, stworzenie warunków dla rozpoczęcia działalności przez młodych specjalistów i ograniczenie presji ze strony rybołówstwa. W nadchodzącym cyklu instytucjonalnym UE (2024-2029), konieczne będzie skoncentrowanie się na działaniach, które przyczynią się do wzrostu potencjału produkcyjnego zrównoważonej akwakultury i zarządzania rybołówstwem z poszanowaniem ekosystemu.

Wiceminister Czerniak podkreślił, że kontynuacja gromadzenia danych od rybaków i hodowców (akwakultury) jest kluczowa przy podejmowaniu przyszłych decyzji politycznych. Wnioski z analizy naukowej są niezbędne do podejmowania decyzji, dlatego ważne jest posiadanie wiedzy naukowej nie tylko w zakresie środowiskowym, ale również społecznym i gospodarczym.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej dostarczonej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM