Polityka i społeczeństwo

CIS: Spotkanie marszałek Senatu M. Kidawy-Błońskiej z przewodniczącym Parlamentu Estonii L. Hussarem (komunikat)

– Centrum Informacyjne Senatu informuje:

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska odbyła spotkanie z przewodniczącym Parlamentu Republiki Estońskiej (Riigikogu) Lauriem Hussarem, podczas którego omówiono kwestie bezpieczeństwa w regionie, współpracy w ramach NATO oraz wsparcia dla Ukrainy.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, marszałek Senatu wyraziła wdzięczność przewodniczącemu Riigikogu za owocną rozmowę. Małgorzata Kidawa-Błońska oświadczyła, że Senat RP udziela pełnego poparcia dla zaangażowania Polski w wzmacnianie obronności Estonii i innych krajów bałtyckich. Podkreśliła również, że utrzymanie dobrze funkcjonujących mechanizmów reagowania na zagrożenia jest kluczowe w obecnej sytuacji geopolitycznej. Marszałek Senatu podkreśliła konieczność monitorowania sytuacji na granicach z uwagą na możliwe prowokacje ze strony Rosji i Białorusi.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła konieczność kontynuowania działań Unii Europejskiej w celu pełnego wykorzystania zamrożonych środków na odbudowę Ukrainy. Zaznaczyła również, że wysiłek sankcyjny powinien być kontynuowany tak długo, jak długo trwa agresja rosyjska na Ukrainę. Podkreśliła gotowość parlamentów do szybkiego działania i reagowania w realizacji sojuszniczych i partnerskich zobowiązań państw, informując o planowanym stałym kontakcie z przewodniczącym Riigikogu w sprawie inicjatyw wzmacniających europejską solidarność.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła znaczenie współpracy w ramach NATO, zwłaszcza po jej niedawnej wizycie oficjalnej w Rumunii. Zaznaczyła, że współpraca zarówno na poziomie całego Sojuszu, jak i regionalna w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki jest kluczowa dla bezpieczeństwa. Ponadto, wyraziła również chęć zacieśniania współpracy z krajami nordyckimi i bałtyckimi.

Przewodniczący Lauri Hussar podkreślił, że Estonia widzi Polskę jako bliskiego sojusznika i lidera bezpieczeństwa w regionie. Po przystąpieniu Szwecji do NATO Bałtyk stał się wewnętrznym morzem Sojuszu, co stwarza nowe możliwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa. Zarówno Polska, jak i Estonia, przeznaczając ponad 3% PKB na obronę, stanowią przykład dla reszty państw członkowskich. Przewodniczący podkreślił również wagę pomocy Ukrainie i konieczność wspierania jej w walce przeciwko rosyjskiej agresji. Zaznaczył, że Polska i Estonia mają tożsame stanowiska i ogromny potencjał do rozwoju współpracy nie tylko gospodarczej, lecz także kulturowej z państwami nordyckimi i bałtyckimi.

Link do relacji wizyty znajdziesz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=AFuYz4oHiBU

Uwaga: Komunikaty publikowane przez serwis PAP są prezentowane w oryginalnej formie bez dokonywania jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z ustawą prasową. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM