„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” to tytuł wystawy fotograficznej poświęconej wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu. Autorzy wierzą, że poprzez efektowny fotoreportaż mogą zainspirować pozytywne działania na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Niezwykłe zdjęcia będzie można zobaczyć w Warszawie już od 10 kwietnia.
Wystawa jest rezultatem programu edukacyjnego prowadzonego pod nadzorem nagradzanych fotografów Kadira van Lohuizena i Esther Horvath, w którym wzięło udział jedenastu artystów z Czech, Węgier, Polski i Słowacji. Ich prace to „wizualne opowieści” ukazujące przyrodę wschodniej Europy.
„Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnym projekcie fotograficznym na temat zagrożeń klimatycznych. Dzięki współpracy z agencją NoorImages możemy zaprezentować efekty pracy fotografów z wielu krajów, w tym z Polski” – podkreśliła Katarzyna Liebrecht, product manager projektu w Polsce.
Zdjęcia zabierają nas w podróż, pokazując odradzające się mokradła na Dunaju, zniszczone lasy w Czechach i skutki suszy na Węgrzech. Fotografie ukazują także badania naukowców dotyczące wpływu zmian klimatu na nasze życie.
Twórcy przedstawiają niezwykłą podróż za pomocą zdjęć, ukazując odradzające się mokradła na Dunaju, zniszczone lasy w Czechach i skutki suszy na Węgrzech. Zdjęcia pokazują także badania naukowców dotyczące wpływu zmian klimatu na nasze życie.
„Kryzys klimatyczny to największe wyzwanie stojące przed ludzkością. To dzieje się właśnie teraz. Czujemy, że możemy odegrać rolę w sposobie, w jaki jest to pokazywane” – podkreślił Stefano Carini, dyrektor kreatywny fundacji NOOR, współorganizatora wystawy.
Kadir van Lohuizen zauważył, że istotne jest, aby artyści sztuk wizualnych byli edukowani w kwestiach klimatycznych, aby mogli przez swoją sztukę uświadamiać o problemach związanych z kryzysem na całym świecie.
W efekcie tego pomysłu, zorganizowano warsztaty, które miały na celu nauczenie artystów, jak analizować i przedstawiać problemy klimatyczne za pomocą swojej twórczości w różnych regionach świata.
„PAP to przede wszystkim agencja z wieloletnią tradycją, którą szanujemy z wielu powodów, m.in. dlatego, że współpracował z nią Ryszard Kapuściński, jeden z najwybitniejszych reporterów ubiegłego wieku” – tłumaczył Stefano Carini.
Stefano Carini also added that the organizers decided to collaborate with the Polish Press Agency in creating the exhibition.
Three Polish artists took part in the project „Visualization of the Climate Crisis”: Kinga Wrona, Dr. Rafał Siderski, and Tomasz Stabiński.
Kinga Wrona specializes in documentary photography. In her work, she explores the relationship between humans and nature in the context of climate change, natural disasters, and environmental degradation. She is currently studying at the Institute of Creative Photography in Opava, Czech Republic. Her work has been published and exhibited internationally.
Dr Rafał Siderski jest artystą wizualnym, specjalizującym się głównie w fotografii. W 2023 roku uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Twórczej Fotografii w Opawie. Jego zainteresowania w fotografii skupiają się na narracji i połączeniu obrazu z poezją. Jego prace koncentrują się na tematach związanych z człowiekiem i naturą. Dodatkowo, jest aktywnym członkiem Albom.pl – platformy zajmującej się digitalizacją archiwów fotograficznych.
Tomasz Stabiński ma wykształcenie pedagogiczne oraz fotograficzne. Przez pewien czas pracował jako animator społeczności lokalnej, prowadząc warsztaty dziennikarskie dla młodzieży ze środowisk o wysokim ryzyku wykluczenia społecznego.
„Kinga Wrona, dr Rafał Siderski i Tomasz Stabiński poruszyli w swoich fotoreportażach ważne tematy dotyczące zmian klimatycznych w naszym kraju. Wszystkie prezentowane prace są bardzo interesujące i warte obejrzenia. Zapraszamy na wystawę” – dodała Katarzyna Liebrecht.
Wystawa „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” została zorganizowana przy wsparciu ambasad Królestwa Niderlandów oraz finansowego Funduszu Wyszehradzkiego. Wystawa będzie prezentowana na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie, w dniach 10.04. – 02.06.2024. Otwarcie wystawy poprzedzi debata „Jak opowiadać o kryzysie klimatycznym. Rola twórców wizualnych” w Centrum Prasowym PAP – początek o godz. 13:00.
Wystawa „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” została zorganizowana przy wsparciu ambasad Królestwa Niderlandów oraz finansowego Funduszu Wyszehradzkiego. Będzie można ją zobaczyć na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie, w dniach 10.04. – 02.06.2024. Debatę „Jak opowiadać o kryzysie klimatycznym. Rola twórców wizualnych” rozpocznie się o godz. 13:00 w Centrum Prasowym PAP.
Wystawa „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” została zorganizowana przy wsparciu ambasad Królestwa Niderlandów, a także dzięki finansowemu wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego. Wystawa będzie prezentowana na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie, w dniach 10.04. – 02.06.2024. Otwarcie wystawy poprzedzi debata „Jak opowiadać o kryzysie klimatycznym. Rola twórców wizualnych” w Centrum Prasowym PAP – początek o godz. 13:00.
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl