Nauka i technologie

Pierwsze Biennale Klimatu w Wiedniu połączy zrównoważony rozwój i świat sztuki

Wiedeń będzie gospodarzem swojego pierwszego biennale klimatycznego, które odbędzie się od 5 kwietnia do 14 lipca 2024 r. Festiwal ten innowacyjnie połączy sztukę współczesną z ochroną klimatu, pokazując, jak kultura może przyczynić się do zrównoważonej przyszłości. Główną siedzibą wydarzenia będzie KunstHaus Wien, nowo otwarte muzeum Hundertwassera po gruntownej renowacji. Przez następne miesiące w całym mieście odbędą się liczne wydarzenia tematyczne.

W kwietniu odbędzie się pierwsze w historii biennale klimatyczne, które wzbudzi życie w całym Wiedniu. Projekt artystyczny skupiający się na skutkach społecznych zmian klimatycznych zaprasza odwiedzających do interaktywnego doświadczenia. Przez 100 dni, od 5 kwietnia do 14 lipca, wszyscy będą mieli okazję odkryć jak sztuka, design, architektura i nauka mogą przyczynić się do kreatywnych rozwiązań dla współczesnych wyzwań.

„Dzięki swojej wizji sztuka i kultura mogą przyczynić się do tworzenia przyszłości przyjaznej dla klimatu, docierając jednocześnie do szerokiego grona odbiorców. Dzięki różnorodnemu programowi Wiedeńskie Biennale Klimatu powinno pełnić funkcję projektu demonstracyjnego i platformy wymiany doświadczeń” – podkreśla potencjał festiwalu jako modelu dla podobnych wydarzeń wiedeński członek zarządu miasta ds. klimatu, Jürgen Czernohorszky.

Biennale zostaje zapoczątkowane przez miasto, a KunstHaus Wien jest jego organizatorem od lat 90. XX wieku, koncentrując się na „zielonych motywach” zgodnie z wizją Friedensreicha Hunderwassera. Festiwal będzie mieć swoją siedzibę w muzeum, które po zakończonej renowacji zaprezentuje się w nowej, bardziej zrównoważonej formie. Oprócz wystaw sztuki, zwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, koncertach, dyskusjach i sympozjach klimatycznych.

Biennale jest inicjatywą miasta, której organizatorem jest KunstHaus Wien, specjalizujące się w „zielonych motywach” od lat 90. XX wieku zgodnie z wizją Friedensreicha Hunderwassera. Festiwal będzie mieć swoją siedzibę w muzeum, które po zakończonej przebudowie zaprezentuje się w nowej, bardziej zrównoważonej formie. Poza wystawami sztuki, zwiedzający będą mogli uczestniczyć w warsztatach, koncertach, dyskusjach i sympozjach klimatycznych.

W naddunajskiej metropolii odbędą się różnorodne wydarzenia dzięki ponad 60 współpracującym partnerom. Jednym z zaplanowanych wydarzeń jest eksperymentalna przestrzeń na terenie dawnej stacji Nordwestbahnhof, która w przyszłości zostanie przekształcona w nowoczesną dzielnicę. Przed przekształceniem, artyści ze StudioVlayStreeruwitz i Isolde Rajek stworzą tu „klimatyczną stołówkę” i przedstawią swoją wizję zaopatrzenia miasta w żywność w przyszłości. Ponadto Vienna Design Festival oraz Wiedeńska Agencja Gospodarcza przygotowują obszerne wystawy, a Uniwersytet Techniczny we współpracy z agencją upcyklinguje nieużyteczne zasoby w nowe materiały dla projektantów i architektów, co będzie miało wpływ na gospodarkę o obiegu zamkniętym i zrównoważone projektowanie.

Biennale to okazja do zaprezentowania interesujących projektów przez różne instytucje, takie jak Muzeum Sztuki Współczesnej Belvedere 21, Dzielnica Muzeów MuseumsQuartier Wien czy Muzeum Sztuki Stosowanej MAK.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM