Biznes i finanse

Coraz więcej zielonych miejsc pracy. Polacy doceniają perspektywy rozwoju i atrakcyjne zarobki w OZE

Praca w sektorze OZE, w tym na farmach wiatrowych, to doskonała okazja do rozwoju zawodowego zarówno dla osób już pracujących w innych dziedzinach energetyki, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową. Według badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research, Polacy dostrzegają liczne korzyści z pracy w tej branży, takie jak przyszłościowa perspektywa (co wskazało niemal 40% ankietowanych), atrakcyjne wynagrodzenie i szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Ważne jest także poczucie misji oraz perspektywa dużego zapotrzebowania na pracowników w najbliższych latach.

Transformacja energetyczna i rozwój zielonej energii nie tylko stanowią szansę dla gospodarki i ekologii, ale także atrakcyjną alternatywę na rynku pracy. Polacy dostrzegają zalety związane z rozwojem kariery zawodowej w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii. Uczestnicy badania „Rozwój sektora OZE” SW Research wskazują, że najważniejsze korzyści płynące z powstawania „zielonych miejsc pracy” to: praca w bardzo przyszłościowej branży (39%), atrakcyjne zarobki (26%), praca dająca poczucie misji (24%), duże zapotrzebowanie na pracowników (21%), rozwój zawodowy (19%) czy łatwe przebranżowienie (18%).

Wzrost inwestycji w energię odnawialną przyczyni się do rewolucji na rynku pracy, tworząc nie tylko nowe, lepsze warunki zatrudnienia, ale także zwiększając liczbę dostępnych miejsc pracy. Prognozy mówią, że sektor energetyki wiatrowej sam w ciągu najbliższych 15 lat stworzy około 200 000 nowych miejsc pracy.

Zielona energia jako perspektywa zawodowa

Zielona energia nie tylko stanowi atrakcyjną perspektywę dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy, ale także oferuje nowe możliwości rozwoju dla doświadczonych pracowników sektora energetycznego. Dzięki sprawiedliwej transformacji, górnicy z likwidowanych kopalń mają szansę na szkolenia umożliwiające pracę w zielonym sektorze, co otwiera przed nimi nowe perspektywy zawodowe i stabilne zatrudnienie.

„Po 25 latach pracy w górnictwie zamknięto kopalnię, w której byłem zatrudniony. Chciałem nadal rozwijać się zawodowo i postanowiłem spróbować w OZE, poszedłem na szkolenie do pracy na wiatrakach. Specyfika rozwiązań technicznych, przekładni i innych mechanizmów jest taka sama. Dlatego uważam, że każdy górnik powinien odnaleźć się w tym świecie turbin. To daje duże poczucie satysfakcji, że nie trzeba zaczynać od zera, a branża docenia moje umiejętności i do tego oferuje dobre warunki pracy, perspektywy rozwoju i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Zielona transformacja jest nieunikniona i zamiast się przed nią bronić powinniśmy jak najlepiej wykorzystać możliwości jakie daje. Mamy szansę skorzystać z niszy która będzie przez najbliższe lata i namawiałbym innych górników do rozważenia tej możliwości dopóki jest zapotrzebowanie” – przekonuje Piotr Metlak, obecnie technik turbin wiatrowych.

Przejście na zieloną energię stanowi ogromne wyzwanie dla polskiej gospodarki, która opiera się na węglu. Jednakże, jest to także okazja do poprawy warunków zatrudnienia dla pracowników, ponieważ rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w branży OZE oznacza tysiące nowych miejsc pracy.

Dla Polski, która opiera się na węglu, przechodzenie na zieloną energię to ogromne wyzwanie. Niemniej jednak, jest to także szansa dla środowiska, gospodarki i pracowników, którzy mogą skorzystać z rosnącego zapotrzebowania na specjalistów w branży OZE, co oznacza tysiące nowych miejsc pracy.

Odnawialne źródła energii stanowią przyszłość zatrudnienia dla wielu Polaków, włączając w to pracowników branży tradycyjnej energetyki. Ich doświadczenie i umiejętności są bardzo cenione w sektorze OZE, zwłaszcza na farmach wiatrowych.

„Zazielenianiu energii będzie towarzyszyć tworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy oraz wsparcie dla osób pracujących w sektorze wydobywczym, co może być olbrzymią szansą dla związanych z nim regionów. Dobrze wykształceni pracownicy z dużym doświadczeniem zawodowym, którzy odchodzić będą z sektora wydobywczego, już dziś są poszukiwani przez przedsiębiorstwa działające w sektorze odnawialnych źródeł energii, w tym w branży wiatrowej” – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Pracownicy branży odnawialnych źródeł energii mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, stały rozwój zawodowy oraz długoterminowe zatrudnienie. Wraz z rosnącym sektorem energetyki wiatrowej, wzrasta zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników, takich jak technicy i instalatorzy turbin wiatrowych.

Przebranżowienie na technika lub serwisanta turbin wiatrowych otwiera przed pracownikami nowe możliwości zatrudnienia zarówno w kraju, jak i za granicą. Polskie firmy takie jak OX2, Windhunter Academy, EDF Renewables Polska i Vulcan, we współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK), przeprowadzają szkolenia i rekrutację górników, którzy chcą podjąć pracę w tej perspektywicznej branży.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM