Biznes i finanse

Budownictwo stawia na materiały przyjazne środowisku

Jeśli chcemy poważnie podchodzić do zobowiązania neutralności klimatycznej do 2050 r., konieczne jest gruntowne przekształcenie branży budowlanej, która obecnie jest jednym z największych sprawców zmian klimatu. Na Targach LUBDOM w Lublinie w dniach 13-14 kwietnia będzie można zapoznać się z projektem „Dekarbonizacja procesów budowlanych”, prezentującym praktyczne zastosowania naturalnych materiałów i technologii, które mogą przyczynić się do tej zmiany.

Budownictwo jest odpowiedzialne za ogromną część emisji dwutlenku węgla i zużycie energii. Aby zmniejszyć negatywny wpływ na zmiany klimatu, konieczne jest zastosowanie naturalnych materiałów budowlanych oraz ponowne wykorzystanie materiałów z rozbiórek. Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” prowadzony przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) pokazuje, jak można wprowadzić te zmiany już teraz, niezależnie od skali i przeznaczenia budynków.

Projekt oferuje metody i sposoby odpowiednie do różnych sytuacji, czy to chodzi o remont nieruchomości wybudowanej w technologiach tradycyjnych, budowę od podstaw domu jednorodzinnego, czy nawet projektowanie i realizację wielkoskalowych inwestycji komercyjnych czy publicznych.

Projekt nie opiera się wyłącznie na zastosowaniu drewna, ale również wykorzystuje różnorodne materiały i technologie, takie jak beton konopny (mieszanka paździerzy konopnych z wapnem hydratyzowanym), bloczki drewniano-słomiane, oleje, woski, farby i tynki naturalne.

Projekt propaguje zmianę modelu gospodarczego w branży budowlanej, zwracając uwagę na obecną dominację gospodarki linearyjnej. W tej tradycyjnej gospodarce surowce i energia są zużywane na produkcję materiałów i elementów budowlanych, które po pewnym czasie są wyburzane, a tylko niewielka część materiałów jest odzyskiwana. Alternatywą przyjazną dla klimatu i środowiska jest Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ), w której zasoby i produkty krążą wciąż w cyklu – montaż, użycie, demontaż, ponowny montaż, minimalizując ilość odpadów. W tym modelu budynki są rozbierane pieczołowicie, z minimalnym niszczeniem elementów.

Projekt „Poradnik Inwestora” to ogólnodostępne, darmowe kompendium wiedzy o naturalnych materiałach i technologiach budowlanych oraz zastosowaniu zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego w budownictwie. Jest przeznaczony zarówno dla inwestorów indywidualnych i samorządowych, projektantów, jak i dla deweloperów. Twórcy publikacji, ekspertów Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego, będą obecni na targach LUBDOM na stoisku IOŚ-PIB.

Projekt będzie także zawierał rekomendacje dotyczące wsparcia rozwoju rynku budownictwa naturalnego, oparte na wynikach projektu oraz konsultacjach z różnymi specjalistami. Propozycje zmian w prawodawstwie i systemie certyfikacji dla budownictwa będą zawierały odniesienia do Miejskich Planów Adaptacji oraz termomodernizacji i stosowania zasad GOZ w praktyce.

Projekt skupia się na zapewnieniu odpowiednio wykwalifikowanych kadr dla rozwoju naturalnego budownictwa poprzez nowe programy Dodatkowych Umiejętności Zawodowych dla szkół zawodowych i program nauczania dla szkół wyższych. Dodatkowo, projekt zakłada tłumaczenie programu STEP na język polski oraz organizację cyklu warsztatów i webinarów z praktykami projektowania i wykonawstwa z wykorzystaniem naturalnych materiałów i technologii budowlanych.

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” będzie reprezentowany na Targach LUBDOM w Lublinie w dniach 13-14 kwietnia. Stanowisko projektu będzie obejmować: 

 

  • Warsztaty dotyczące naturalnych technik budowania, prowadzone przez ekspertów Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego – partnera projektu; 
  • Wystawę prezentującą naturalne materiały i technologie budowlane oraz zastosowanie zasad GOZ w budownictwie. Składa się na nią osiem tematycznych elementów ekspozycyjnych, zawierających informacje o materiałach – w tym wideo – oraz ich namacalne przykłady;
  • Stoisko IOŚ-PIB, na którym będzie można pobrać „Poradnik Inwestora”. 

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” jest realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego. Korzysta z dofinansowania o wartości 744 951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce. 


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM