Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz na 9. Forum Kohezyjnym w Brukseli: Inwestujemy w transformację ekologiczną, cyfrową i społeczną (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, odwiedziła Brukselę, aby omówić potrójną transformację, wdrożenie środków z KPO, przyszłość polityki spójności oraz prezydencję Polski w UE w 2025 r. Szefowa MFiPR wzięła udział w dwudniowym, unijnym Forum Kohezyjnym.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odbyła spotkanie w Brukseli z dyrektorami generalnymi DG BUDGET Stephanie Riso i DG REGIO Themis Christophidou.

Wystąpienie ministra Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz na 9. Forum Kohezyjnym dotyczyło potrójnej transformacji, która ma stanowić fundament konkurencyjności, wzrostu i sprawiedliwości społecznej. Minister wzięła udział w panelu eksperckim poświęconym temu tematowi.

Debata o transformacji na Forum Kohezyjnym była okazją do przedstawienia nowych kierunków działań mających na celu wspieranie rozwoju społecznego i gospodarczego w Europie.

Debata rozpoczęła się od analizy danych zawartych w ostatnio opublikowanych 9. Raporcie Kohezyjnym oraz Raporcie grupy wysokiego szczebla ds. przyszłości polityki spójności, zwołanej przez komisarz Elisę Ferreirę. Oba dokumenty podkreślają konieczność kontynuacji skutecznej polityki terytorialnej, która ma na celu wspieranie regionów w realizacji niezbędnych zmian strukturalnych i poprawę jakości życia ich mieszkańców.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz emphasized that the Cohesion Policy fulfills its mission of reducing economic, social, and regional disparities across the European Union.

Since Poland’s accession to the EU, our economy has undergone a complete transformation. From 2004-2021, we achieved the third largest cumulative GDP growth among EU countries, following only Ireland and Malta. Over the past 20 years, the Polish economy has grown by 99.1%, doubling in size.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że Polska inwestuje w trzykrotną transformację: ekologiczną, cyfrową i społeczną, wykorzystując zasoby UE z polityki spójności lub Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), a także środki krajowe.

Na lata 2021-2027 planuje się przeznaczenie 30 proc. środków polityki spójności (prawie 22 mld euro) na inicjatywy promujące ekologię i redukcję emisji, oraz kolejne 23 proc. (ponad 16,5 mld euro) na projekty wspierające społeczną integrację i inkluzywność w Europie.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz popiera wniosek zawarty w Raporcie grupy wysokiego szczebla, że polityka spójności powinna stanowić silny impuls dla transformacji regionalnej i lokalnej, biorąc pod uwagę specyficzne zalety, wyzwania i potrzeby poszczególnych regionów.

Szefowa Ministerstwa Finansów i Polityki Regionalnej podkreśliła, że transformacja klimatyczna jest szansą dla Polski na rozwój inwestycji, zwiększenie zatrudnienia i poprawę konkurencyjności. Zielona transformacja i innowacje będą silnikiem wzrostu, przynosząc konkretną korzyść społeczeństwu i poprawiając jakość życia obywateli. Ważne jest jednak zrozumienie, że państwa członkowskie i regiony mają różne wyzwania do pokonania w osiągnięciu ambitnych celów klimatycznych UE. Dla Polski przejście do zeroemisyjnej gospodarki stanowi ogromne wyzwanie, wymagające znacznych inwestycji i odpowiedniego czasu.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że polityka klimatyczna powinna kłaść nacisk na ludzi i ich potrzeby, ponieważ akceptacja społeczna jest kluczowa dla sukcesu tej polityki.

Wizyta szefowej MFiPR w Brukseli

Podczas dwudniowej wizyty w Brukseli szefowa MFiPR odbyła spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej, w tym z dyrektor generalną w DG BUDGET Stephanie Riso. Omawiano wdrażanie KPO w Polsce oraz nową unijną perspektywę finansową, ze szczególnym uwzględnieniem polityki spójności, w której Polska aktywnie uczestniczy.

Podczas rozmowy minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że w obliczu aktualnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem, zmianami klimatycznymi i demograficznymi oraz konkurencyjnością UE, konieczna jest odnowiona polityka spójności.

Podczas spotkania z dyrektor generalną DG REGIO, Themis Christophidou, omówiono prezydencję Polski w drugiej połowie 2025 roku oraz stanowisko naszego kraju w kwestii przyszłości polityki spójności po 2027 roku. Szefowa MFiPR podkreśliła, że spójność we wszystkich swoich wymiarach jest kluczowym elementem demokracji, motorem integracji europejskiej oraz warunkiem realizacji europejskich wartości społecznych.

Raport o Spójności w Unii Europejskiej

27 marca 2024 r. Komisja Europejska opublikowała 9. Raport Kohezyjny, który potwierdza skuteczność polityki spójności w redukowaniu różnic gospodarczych, społecznych i terytorialnych. Raport przewiduje potrójny zwrot z inwestycji w programy unijne do 2043 r., co stanowi roczną stopę zwrotu na poziomie ok. 4 proc., co świadczy o potrzebie i skuteczności polityki spójności.

Co trzy lata Komisja Europejska wydaje sprawozdanie oceniające aktualny stan spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej UE. Dokument ten przedstawia postępy, wnioski oraz rolę UE jako siły napędowej rozwoju regionalnego.

Raport analizuje spójność opierając się na szerokim zakresie wskaźników, takich jak dobrobyt, zatrudnienie, poziom edukacji i zarządzanie. Jego celem jest wyznaczenie kierunków polityki i inwestycji UE, które pomogą regionom osiągnąć zrównoważony i trwały długoterminowy wzrost, oraz określenie osiągnięć i wyzwań, które jeszcze przed nimi stoją.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej dostarczonej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe (art. 42 ust. 2). (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM