Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Opakowania kartonowe również mogą trafić do recyklomatów
Polityka i społeczeństwo

Opakowania kartonowe również mogą trafić do recyklomatów

Sieć sklepów Auchan, firmy REMONDIS oraz Tetra Pak uruchomiły nowe automaty kaucyjne, które przyjmują opakowania ze szkła, plastiku, metalu oraz kartony po płynnej żywności. Ten innowacyjny projekt ma na celu zmniejszenie ilości odpadów i wzmocnienie gospodarki obiegu zamkniętego.

Realizowany pilotaż w partnerstwie z Auchan, REMONDIS i Tetra Pak dowodzi, że selektywna zbiórka różnych rodzajów opakowań, w tym wielomateriałowych, jest możliwa. W Łodzi, w dwóch sklepach wielkoformatowych Auchan Łódź Polesie oraz Auchan Łódź Tulipan, uruchomione zostały nowoczesne automaty kaucyjne dostarczone przez REMONDIS. Dzięki nim możliwe jest zbieranie szerokiej gamy opakowań po żywności, w tym po raz pierwszy w Polsce, kartonów po żywności płynnej, np. po mleku czy sokach.

„W Tetra Pak pracujemy nad stworzeniem najbardziej zrównoważonych opakowań na żywność na świecie, czyli kartonów wykonanych wyłącznie z materiałów pozyskiwanych z odpowiedzialnie zarządzanych źródeł lub pochodzących z recyklingu, ale w pełni się do niego nadających. Wspieramy dążenie branży opakowaniowej do zwiększenia do 2030 roku, unijnego wskaźnika zbiórki kartonów po napojach do poziomu 90 proc. i samego wskaźnika recyklingu do poziomu 70 proc.” – powiedziała Monika Sommer, manager ds. zrównoważonego rozwoju w Tetra Pak.

Warto zauważyć, że kartony, które od dawna służą jako opakowania do mleka i soków, nie zostały uwzględnione w nowych przepisach dotyczących opłat za kaucję, pomimo ich powszechnego wykorzystania.

Można zauważyć, że kartony, które od lat są popularnym opakowaniem do mleka i soków, nie zostały uwzględnione w nowych przepisach dotyczących opłat za kaucję, co stanowi wyjątek wśród opakowań napojów.

„Wspólnym projektem chcemy pokazać, że ich zbiórka i recykling są możliwe pod względem technicznym i w dużej skali. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej zużytych kartonów po płynnej żywności trafiło do recyklingu. Do tego niezbędny jest efektywny system zbiórki, taki jak system kaucyjny” – dodała Monika Sommer.

Tetra Pak has been actively involved in increasing the collection and recycling of packaging waste worldwide for some time now. In the coming years, the company plans to increase its investment in this area to 40 million euros annually. In 2023, Tetra Pak launched a new line for recycling beverage and liquid food cartons in Ostrołęka. The potential of the line, created in collaboration with Stora Enso, has tripled the processing capacity of these packages to 75,000 tons per year, allowing all cartons entering the Polish market to be recycled.

REMINDIS wspiera łódzką akcję technicznie i przez ostatnie trzy dekady opracował wiele technologii, które umożliwiły ponowne wykorzystanie tysięcy ton odpadów. Jako globalny lider gospodarki odpadami, firma planuje wprowadzić nową koncepcję systemów kaucyjnych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.

„Wspólny program pilotażowy z Auchan i Tetra Pak to pierwsza inicjatywa obejmująca tak szeroką gamę opakowań w naszym kraju. To ważny moment dla całej grupy, bo w tym projekcie debiutują także automaty kaucyjne naszej marki RE DEPOSIT, produkowane w niemieckim Ilmenau, które po udanych testach z powodzeniem działają już w wielu lokalizacjach poza granicami Polski” – powiedział Leszek Pieszczek, członek zarządu REMONDIS.

Łódź odgrywa kluczową rolę w procesie, ponieważ to właśnie tam REMONDIS uruchomił pierwszą w Polsce linię zliczeniową do zbiórki manualnej, która może przetwarzać aż 10 000 opakowań na godzinę. Ta innowacyjna technologia stanowi wsparcie dla innych programów pilotażowych i daje możliwość zainteresowanym firmom prezentacji jej pełnych możliwości. W ramach koncepcji systemu kaucyjnego, REMONDIS tworzy specjalną spółkę EKO-OPERATOR, która obecnie przechodzi proces rejestracji.

Sieci handlowe odgrywają kluczową rolę w efektywnym systemie kaucyjnym poprzez angażowanie się w odbiór zużytych opakowań od konsumentów. Auchan Retail, firma działająca od ponad 60 lat, elastycznie dostosowuje się do zmieniającego się świata i podejmuje aktywne działania na rzecz klimatu i środowiska, w tym poprzez ograniczanie ilości odpadów opakowaniowych.

„Jesteśmy dumni, że jako pierwsza sieć handlowa w Polsce przy współpracy z Tetra Pak i REMONDIS udostępniliśmy naszym klientom z Łodzi i okolic recyklomaty do kartonów po płynnej żywności. Liczymy, że poza zwiększeniem poziomu recyklingu tego rodzaju opakowań nasz wspólny projekt będzie miał również aspekt edukacyjny, który obali mit, że karton po mleku czy soku wrzuca się do odpadów zmieszanych. Ich miejsce jest przecież w żółtym pojemniku” – powiedziała Ewa Małecka, dyrektorka ds. CSR w Auchan Polska.

Ewa Małkowska podkreśliła, że poprzez zwiększenie świadomości na temat segregacji odpadów, coraz więcej z nich może zostać ponownie wykorzystanych. Wszyscy, od producentów po konsumentów, powinni być częścią tej zmiany.

Podniosła również, że ważne jest, aby każdy z nas, zarówno producenci, sprzedawcy, jak i konsumenci, zaangażowali się w ten proces, aby nasze odpady mogły znaleźć nowe zastosowanie i powrócić do obiegu.

Nasz partnerski projekt trójstronny powstał z myślą o znalezieniu optymalnych rozwiązań pozyskiwania wysokiej jakości surowców wtórnych, korzystnych zarówno dla konsumentów, jak i dla środowiska. Celem projektu jest wykazanie, że skuteczna zbiórka różnorodnych opakowań, w tym kartonów po płynnej żywności, w ramach spójnego systemu kaucyjnego, jest kluczowa dla pełnego wdrożenia zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Pilotażowy program będzie kontynuowany przez kolejny rok w wybranych sklepach w Łodzi.

Aby osiągnąć wyższy poziom recyklingu i zmniejszyć ilość odpadów, konieczne jest nie tylko zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych, ale także wprowadzenie skutecznych regulacji, które będą promować selektywną zbiórkę różnych typów opakowań. Konieczne będzie również uchwalenie przepisów wprowadzających rozszerzoną odpowiedzialność producenta (ROP), aby zapewnić właściwe funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version