Polityka i społeczeństwo

KPRM: Polska chce uczestniczyć w budowie tzw. żelaznej kopuły nad Europą

Z siedziby Premiera Rady Ministrów płynie informacja, że Premier Donald Tusk odbył spotkanie w Warszawie z Premier Danii Mette Frederiksen. Omawiali kwestie bezpieczeństwa w regionie, dalszą pomoc Ukrainie oraz priorytety Unii Europejskiej. Donald Tusk podkreślił konieczność skutecznego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w Europie.

Europa musi koniecznie skoncentrować się na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim obywatelom, zarówno w naszym regionie, jak i na Bliskim Wschodzie.

Sytuacja na świecie jest bardzo trudna, a my musimy dostosować nasze strategie obronne do nowej rzeczywistości. Unia Europejska powinna skorygować swoje podejście i przygotować się na ewentualne zagrożenia.

Premier Donald Tusk podkreślił, że świat stanął na krawędzi, a Europa musi działać praktycznie i logistycznie, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Nie ma już miejsca na polityczne spekulacje – teraz liczy się działanie.

Podczas spotkania z Premierem Danii omawiano kwestie związane z budową skutecznej obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w Europie. Premier Polski podkreślił, że kraj ten pragnie aktywnie uczestniczyć w tworzeniu tzw. żelaznej kopuły wraz z innymi państwami Unii Europejskiej.

Donald Tusk podkreślił, że Dania, Niemcy i Wielka Brytania prowadzą wspólną pracę w Unii Europejskiej nad stworzeniem europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Atak Iranu na Izrael podkreślił wagę posiadania takiej instalacji. Premier Polski pozytywnie zareagowała na intencję dołączenia Polski do tego projektu w Europie – powiedział Tusk.

Ukraina pilnie potrzebuje skutecznej pomocy, a premier Donald Tusk podkreśla, że wsparcie Ukrainy jest teraz kluczowe podczas licznych spotkań z liderami państw i instytucji europejskich. Solidarna akcja wszystkich krajów europejskich jest niezbędna, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko Ukrainy, ale również Polski i całego kontynentu.

„Najważniejsza sprawa to bezpieczeństwo Europy, dlatego Ukraina potrzebuje szybkiej i skutecznej pomocy. W tym celu Polska i Dania łączą siły, mając identyczne poglądy” – powiedział szef polskiego rządu.

Podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk podkreślił, że nasze kraje nadal będą współpracować w celu ustalenia jasnego stanowiska UE wobec konfliktu na Ukrainie.

Tusk zapewnił, że Dania i Polska będą aktywnie pomagać Ukrainie i zachęcać innych do udzielenia wsparcia. Obie kraje stanowczo opowiadają się za utrzymaniem integralności i niepodległości Ukrainy, wykluczając jakikolwiek inny scenariusz.

Podkreśliła również premier Danii, jak istotne jest kontynuowanie dostaw sprzętu dla Ukrainy, aby umożliwić jej obronę przed atakami oraz ochronę infrastruktury.

Mette Frederiksen zauważyła, że Niemcy już przekazały Ukrainie dodatkowe systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, i zaznaczyła, że konieczne są kolejne dostawy w celu wzmocnienia obronności Ukrainy.

Polska i Dania zaangażowały się w inicjatywę Czech dotyczącą dostarczania amunicji Ukrainie.

Oba kraje wykazują zgodność poglądów w kluczowych kwestiach.

Polska i Dania podzielają wspólne stanowisko w sprawach istotnych dla naszych państw i całego kontynentu. W trakcie spotkania szefowie rządów omówili również problem nielegalnej migracji.

„Kwestia nielegalnej migracji pokazuje, że pomimo różnych doświadczeń i geografii możliwe jest racjonalne podejście do przeciwdziałania negatywnym skutkom nielegalnej migracji do Unii Europejskiej” – powiedział Donald Tusk.

W trakcie spotkania premierzy omówili plany dotyczące przyszłości Unii Europejskiej, z uwzględnieniem nadchodzących prezydencji Polski i Danii w UE.

Obaj przywódcy podkreślili, że chcą przyspieszyć prace nad rozszerzeniem Unii Europejskiej i wzmocnieniem bezpieczeństwa, oczekując jednocześnie stanowczości ze strony Europy w obronie jej praw. Współpraca między Polską i Danią w przyszłym roku ma doprowadzić do podjęcia właściwych decyzji w tych kwestiach.

Prezydencję UE w pierwszym półroczu 2025 roku objmie Polska, a w drugim półroczu będzie nią Dania, rozpoczynając od 1 stycznia 2025 roku.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM