Biznes i finanse

Apel do premiera Donalda Tuska o pilne wdrożenie niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach, których obecny kształt jest szkodliwy dla polskiego rolnictwa, przetwórstwa, konsumentów i środowiska

Rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził przepisy regulujące system kaucyjny na napoje w Polsce, lecz zignorował wiele kluczowych rozwiązań proponowanych przez przedsiębiorców. Dodatkowo, wprowadzone zapisy sprawiają, że system kaucyjny jest podatny na malwersacje finansowe przy rozliczaniu kaucji i zebranych odpadów opakowaniowych. Naruszają one zasadę równości podmiotów gospodarczych i tworzą bariery w dostępie do rynku, co jest sprzeczne z Konstytucją RP, ustawą o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Zwracamy się do pana premiera Donalda Tuska w imieniu wielu organizacji reprezentujących rolnictwo, branżę napojową i handel detaliczny, aby wesprzeł przedsiębiorców w ich wysiłkach dotyczących pilnej rewizji przepisów, w tym przesunięcia daty wprowadzenia systemu kaucyjnego na 1 stycznia 2026 r. Proponowane zmiany mają na celu uniknięcie chaosu finansowego i organizacyjnego, oraz zminimalizowanie obciążeń finansowych polskich konsumentów, w tym absurdalnego podatku VAT od kaucji w wysokości około 3 miliardów złotych, oraz potencjalnych strat w branży napojowej i handlu detalicznym.

Wzywamy premiera do nadania najwyższego priorytetu pracom rządu nad wprowadzeniem niezbędnych zmian w systemie kaucyjnym poprzez merytoryczny dialog z przedsiębiorcami, którzy są objęci obowiązkami i karami wynikającymi z przepisów prawa dotyczącego tego systemu.

Jeśli nie zostaną wprowadzone żądane zmiany, negatywne konsekwencje ustawy będą obciążały obecną administrację od 1 stycznia 2025 r., nawet jeśli nie była ona jej inicjatorem. Obejmą one między innymi:

Wzywamy rząd do natychmiastowej implementacji obiecanych poprawek do przepisów opartych na propozycjach przedsiębiorców objętych ustawą o systemie kaucyjnym. Oczekujemy konstruktywnego dialogu rządu z przedsiębiorcami i podjęcia radykalnych działań przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w celu zmiany przepisów ustawy, która stanowi poważne zagrożenie finansowe dla obywateli i gospodarki Polski.

Należy uwzględnić uwagi oparte na wieloletniej praktyce rynkowej i doświadczeniach z budowy systemów kaucyjnych w innych krajach. Konieczne jest pozbycie się prowizorek i papierowych rozwiązań, które nie tylko nie pomagają przedsiębiorcom w realizacji prośrodowiskowych rozwiązań, ale także uniemożliwiają stworzenie w Polsce efektywnego, ogólnopolskiego i przyjaznego dla konsumentów systemu kaucyjnego.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM