Polityka i społeczeństwo

Edukacja nie może czekać na rozwiązanie kryzysu regionalnego w następstwie konfliktu zbrojnego w Sudanie

Dyrektor wykonawcza ECW Yasmine Sherif wydała oświadczenie z okazji pierwszej rocznicy działań wojennych w Sudanie, podkreślając tragiczne skutki konfliktu zbrojnego dla milionów dzieci i nastolatków, zarówno w samej Sudanie, jak i poza jego granicami.

NOWY JORK, 17 kwietnia 2024 r. /PRNewswire/ — Konflikt zbrojny w Sudanie to obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań na świecie, którego skutki dotykają milionów dzieci i młodzieży nie tylko w Sudanie, ale także poza jego granicami.

Z okazji pierwszej rocznicy okrutnego konfliktu, apelujemy do światowych przywódców o zapewnienie wszystkim dzieciom dotkniętym jego skutkami dostępu do wysokiej jakości edukacji, która może uratować ich życie. To od tego zależy ich przyszłość i życie.

Sytuacja humanitarna w Sudanie osiągnęła niespotykane rozmiary. Jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe międzynarodowe działania, kryzys może rozprzestrzenić się na cały kraj i dotknąć również sąsiednie państwa, gdyż uchodźcy migrują przez granice w poszukiwaniu pomocy.

Trwający brutalny konflikt w Sudanie pociągnął za sobą tragiczne skutki, w wyniku których zginęło już ponad 14 000 niewinnych osób, w tym dzieci, kobiety i mężczyźni. Według danych ONZ, połowa populacji Sudanu, czyli 25 milionów ludzi, w tym 14 milionów dzieci, pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej. Szacuje się, że 5 milionów Sudańczyków stoi na krawędzi głodu.

Obecnie, kryzys związany z przymusowymi wysiedleniami w Sudanie jest największym na świecie. Od 15 kwietnia 2023 r. przesiedlono ponad 8 milionów osób, w tym 4 miliony dzieci, zarówno na terenie Sudanu, jak i poza nim.

Ze względu na zamknięcie lub trudności z ponownym otwarciem większości szkół w kraju, prawie 19 milionów dzieci w wieku szkolnym stoi przed możliwością przerwania edukacji. Ta liczba przewyższa łączną populację Finlandii, Irlandii i Norwegii, co obrazuje skalę problemu.

Education Cannot Wait (ECW) jest organizacją działającą jako międzynarodowy fundusz na rzecz edukacji w sytuacjach kryzysowych i przedłużających się kryzysach. Współpracuje z międzynarodowymi partnerami strategicznymi, aby zapewnić dziewczętom i chłopcom dotkniętym konfliktem bezpieczeństwa, nadziei i szansę na kształcenie na odpowiednim poziomie.

Dotychczas ECW zaangażowało 10 mln USD w odpowiedzi na potrzeby edukacyjne uchodźców w regionie. Pierwsze dotacje w ramach reagowania na kryzys zostały udzielone w Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Egipcie, Etiopii oraz Sudanie Południowym. W Sudanie udzielono wsparcia w wysokości 28 mln USD, w tym 5 mln USD ogłoszonych w sierpniu 2023 r., co pozwoli na zapewnienie wysokiej jakości edukacji dla ponad 86 000 dziewcząt i chłopców.

Wymienione inwestycje są niewystarczające, dlatego konieczne jest zwiększenie międzynarodowych środków przekazywanych na edukację do wszystkich zapomnianych miejsc na świecie, takich jak Sudan, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Sahel, Sudan Południowy i wiele innych. Ponad 224 miliony dziewcząt i chłopców na całym świecie jest pozbawionych przyszłości z powodu konfliktów zbrojnych, przymusowych wysiedleń, zmian klimatycznych i innych przedłużających się kryzysów.

Obecna sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla ogólnoświatowego bezpieczeństwa oraz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, a także jest wyrazem braku szacunku dla ludzkiej godności. Brak bezpiecznych miejsc do nauki i rozwoju naraża dziewczęta na różne formy zagrożeń, takie jak małżeństwa dzieci, przemoc seksualna, handel ludźmi i pracę przymusową. Chłopcy z kolei są wystawieni na rekrutację jako dzieci żołnierze, pracę przymusową i inne naruszenia praw człowieka. To niemal nieustający cykl przemocy, przesiedleń, ubóstwa, głodu, chaosu i niepewności.

Programy dożywiania w szkołach zapewiają dzieciom pożywne posiłki, a uczniowie mają dostęp do bezpiecznych, inkluzywnych klas, które uwzględniają różnice płciowe. Dzięki wsparciu w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego, dzieci odzyskują godność i budują silne, odpornie społeczności. To podejście obejmujące cały system, które traktuje dzieci priorytetowo w kontekście inwestowania w zrównoważony rozwój i stawia ludzi w centrum przy podejmowaniu globalnych działań na rzecz zakończenia wojen i budowania lepszej przyszłości dla nadchodzących pokoleń.

W świetle dzisiejszych apeli z Konferencji Wysokiego Szczebla dla Sudanu i krajów sąsiadujących, Afrykańskiego Roku Edukacji i innych inicjatyw mających na celu osiągnięcie Celów Zrównoważonego Rozwoju, gorąco apelujemy do darczyńców publicznych, sektora prywatnego i fundacji filantropijnych o pilne zebranie 600 mln USD w ramach odnowionego wsparcia dla planu strategicznego ECW na lata 2023-2026. Dysponując łączną kwotą 1,5 miliarda USD, możemy dotrzeć do 20 milionów dzieci i młodzieży.

Według Living Sunday, młodej nastoletniej matki z Sudanu Południowego, edukacja jest szansą na zmianę życia. W Etiopii, gdzie długotrwała susza spowodowana zmianami klimatycznymi negatywnie wpłynęła na edukację, oznacza to, że 12-letnia Nakurchel po raz pierwszy uczęszcza do szkoły. Jak sama mówi: „Edukacja daje mi skrzydła”. W Afryce Subsaharyjskiej tylko 1 na 9 dzieci potrafi przeczytać prosty tekst.

Nie ma czasu do stracenia dla Sudanu i całej Afryki. Międzynarodowa społeczność musi szybko odpowiedzieć na ich apel o pomoc.

Możesz zobaczyć zdjęcia z kryzysu w Sudanie tutaj: https://mma.prnewswire.com/media/2386093/Sudan_has_the_largest_forced_displacement_crisis.jpg


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM