Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MFiPR: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz: Przyszłość Polski w UE będzie zależała od tego, czy i jak będziemy potrafili określić nasze priorytety rozwojowe (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz: Przyszłość Polski w UE będzie zależała od tego, czy i jak będziemy potrafili określić nasze priorytety rozwojowe (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła dzisiaj, że obecnie przekraczamy granicę między dwiema epokami. Jedną z nich były fundusze strukturalne, które przyniosły nam wiele korzyści, a druga epoka rozpoczęła się wraz z KPO. Powiedziała to podczas konferencji PAP zorganizowanej z okazji 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. W wydarzeniu wziął również udział wiceszef MFiPR Jacek Protas.

Minister funduszy i polityki regionalnej wzięła udział w panelu dyskusyjnym poświęconym 20-leciu Polski w Unii Europejskiej. W dyskusji wzięli udział również były premier Jerzy Buzek, ambasador Marek Prawda i prof. Andrzej Rychard, którzy podsumowali dotychczasową aktywność Polski w strukturach unijnych oraz zastanawiali się nad rolą naszego kraju we Wspólnocie w nadchodzących latach i dekadach.

Minęło już 20 lat od momentu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. W tym czasie Unia również zyskała wiele dzięki naszemu krajowi. Nie ma potrzeby ani kompleksów, ani arogancji. Ważne jest, abyśmy asertywnie dążyli do osiągnięcia naszych celów, włącznie z wykorzystaniem funduszy europejskich – powiedziała szefowa Ministerstwa Finansów i Polityki Regionalnej.

W ciągu ostatnich 20 lat Polska zdołała podwoić swój PKB, a 17 proc. tego wzrostu jest wynikiem skutecznego wykorzystania funduszy europejskich przez Polaków i samorządy. Polska jest powszechnie uważana za lidera w efektywnym i skutecznym wykorzystaniu funduszy unijnych w Europie – powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

W debacie podsumowującej dwie dekady członkostwa Polski w UE dla samorządów, wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas. Omawiano rozwój lokalny, inwestycje z obecnego okresu finansowego oraz planowaną politykę spójności po 2027 roku.

W przeciągu 20 lat w Unii Europejskiej samorządy skutecznie wykorzystały dostępne fundusze, zdobywając duże doświadczenie i wiedzę w realizacji projektów. Dzięki nim udało im się przeprowadzić wiele inwestycji, które znacząco poprawiły jakość życia Polaków – stwierdził wiceminister Jacek Protas.

Sekretarz stanu zauważył, że obecna perspektywa finansowa jest najbardziej zdecentralizowana od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., co ma istotne znaczenie dla polityki spójności.

Samorządy otrzymają aż 33,5 mld euro na lata 2021-2027, co stanowi ogromne wsparcie dla inwestycji w polskich regionach. Jest to 44 proc. wszystkich środków z polityki spójności, w porównaniu do 40 proc. w latach 2014-2020 i 25 proc. w perspektywie na lata 2007-2013, jak zaznaczył Jacek Protas.

Jednym z tematów omawianych podczas trzeciego panelu eksperckiego było wpływ obecności Polski w Unii Europejskiej na korzyści makroekonomiczne dla naszej gospodarki. Całą konferencję zwieńczyła prezentacja raportu pt. „20 lat Polski w Unii Europejskiej”.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są przedstawiane w formie oryginalnej dostarczonej przez nadawcę i nie są poddawane żadnym zmianom przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version