Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Prezydent RP powołał przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Gospodarczego do Rady Dialogu Społecznego
Polityka i społeczeństwo

Prezydent RP powołał przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Gospodarczego do Rady Dialogu Społecznego

29 października 2024 r. o godzinie 15.00 odbyła się ceremonia wręczenia aktów powołania przedstawicielom Polskiego Towarzystwa Gospodarczego na członków Rady Dialogu Społecznego. W Prezydium RDS zostali powołani: Tomasz Janik – prezes zarządu, Konrad Banecki – wiceprezes zarządu oraz Andrzej Toborowicz – prezes honorowy i jeden z głównych założycieli Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę.

Uroczystość w Pałacu Prezydenckim jest symbolicznym zakończeniem procesu akcesji do RDS, który rozpoczął się 20 września 2023 r. po uprawomocnieniu postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie stwierdzającego reprezentatywność Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

„Jako organizacja rzeczywiście reprezentująca sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, Polskie Towarzystwo Gospodarcze ma szczególną rolę do odegrania w Radzie Dialogu Społecznego. Zamierzamy być głosem tych wszystkich właścicieli firm, często jednoosobowych lub rodzinnych, którzy mimo że łącznie wytwarzają prawie połowę PKB, często nie są dostrzegani przez decydentów politycznych” – podkreśla Tomasz Janik, prezes PTG.

Rada Dialogu Społecznego została utworzona zgodnie z ustawą z 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, zastępując Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych, która funkcjonowała od 1994 r. Jej członków powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek uprawnionych podmiotów. RDS ma na celu instytucjonalizację i prowadzenie dialogu społecznego między przedstawicielami pracowników, pracodawców i rządu, który często zasięga opinii RDS i konsultuje z nią różne propozycje legislacyjne.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie w 2016 roku, a od 2020 roku funkcjonuje jako związek pracodawców reprezentujący krajowych przedsiębiorców. Organizacja skupia zarówno duże firmy, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Głównym celem PTG jest działanie na rzecz interesów swoich członków, poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz walka o należne polskim przedsiębiorcom miejsce w życiu publicznym. Przystąpienie do RDS jest naturalną konsekwencją dynamicznego rozwoju organizacji i wynika z potrzeby jeszcze skuteczniejszej realizacji zadań statutowych, w tym przede wszystkim reprezentowania swoich członków wobec instytucji publicznych.

Trzeba pamiętać, że dialog społeczny dotyczy relacji pomiędzy związkami zawodowymi, pracodawcami i organami państwowymi. W ostatnich latach wiele organizacji pozarządowych z trzeciego sektora zwracało uwagę na potencjał dialogu w kształtowaniu życia gospodarczego i społecznego państwa. Przyjęcie nowego członka do RDS daje nadzieję na rozwój debaty publicznej w Polsce, zwłaszcza że Polskie Towarzystwo Gospodarcze zawsze podkreślało otwartość na rozmowę ze wszystkimi uczestnikami dialogu społecznego.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version