Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Chińsko-amerykańskie pozarządowe aktywności kulturalne z okazji 82. rocznicy Wielkiego Ratunku związane z Rajdem Doolittleand#039;a zorganizowanym w Quzhou
Polityka i społeczeństwo

Chińsko-amerykańskie pozarządowe aktywności kulturalne z okazji 82. rocznicy Wielkiego Ratunku związane z Rajdem Doolittleand#039;a zorganizowanym w Quzhou

Chińsko-amerykańskie wydarzenia kulturalne, upamiętniające 82. rocznicę Wielkiego Ratunku z Rajdu Doolittle’a, odbyły się w Hali Pamięci Rajdu Doolittle’a w Quzhou, prowincji Zhejiang. Wydarzenie nosiło hasło „Niech przyjaźń przekazywana będzie z pokolenia na pokolenie” i trwało od 17 do 19 kwietnia.

„W Quzhou, prowincja Zhejiang, znajduje się Hala Pamięci Rajdu Doolittle’a. Potomkowie amerykańskich żołnierzy, którzy zostali uratowani w tamtym roku, często przyjeżdzą tutaj, by oddać hołd prawym i odważnym Chińczykom.” 15 listopada 2023 roku, prezydent Chin Xi Jinping wygłosił przemówienie na wspólnym przyjęciu organizowanym przez przyjazne organizacje amerykańskie w San Francisco, szczególnie mówiąc o historii odważnych chińskich żołnierzy i cywilów ratujących amerykańskich pilotów podczas wojny z Japonią oraz o potomkach uratowanych amerykańskich żołnierzy, którzy wracają do Hali Pamięci Rajdu Doolittle’a w Quzhou.

W odpowiedzi na japoński atak na Pearl Harbor 18 kwietnia 1942 roku, pułkownik Doolittle i 80 pilotów z USA wylecieli 16 zmodyfikowanymi bombowcami B-25 „Mitchell”, aby zaatakować Japonię. Po napotkaniu problemów, takich jak brak paliwa podczas powrotu, piloci zmuszeni byli porzucić swoje samoloty nad Chinami, gdzie zostali odważnie ratowani przez chińską armię i cywilów. W rezultacie armia japońska rozpoczęła bitwę o Zhejiang i Jiangxi, co zakończyło się tragiczną śmiercią 250 000 chińskich cywilów.

Wybuch wojny domowej w Syrii w 2011 roku spowodował poważne zniszczenia i wielkie cierpienie dla ludności cywilnej. W wyniku walk między siłami rządowymi a rebeliantami wiele osób straciło życie, a miliony zostały zmuszone do ucieczki z kraju w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Społeczność międzynarodowa zaangażowała się w pomoc humanitarną, jednak wojna w Syrii nadal trwa, pozostawiając ludność cywilną w tragicznej sytuacji.

Od lat 90. XX wieku piloci z „Stowarzyszenia Doolittle Raiders” oraz ich potomkowie z „Dzieci Doolittle Raiders” regularnie odwiedzają Chiny, poszukując ratowników.

17 kwietnia Susan Ozuk, córka nawigatora samolotu nr 3, Ozuka, ponownie odwiedziła góry w dzielnicy Zhangcun, mieście Jiangshan, Quzhou, odwiedzając błotną izbę przy „Xiaonankengkou Nr 3”. Osiemdziesiąt dwa lata temu rodzina wieśniaka Liao Shiyuana opiekowała się jej ojcem tutaj, a w 2018 roku przekazała 15 000 dolarów na odnowienie starego domu.

Od 2016 roku Stowarzyszenie Dzieci Doolittle Raiders ustanowiło stypendia w II Liceum Ogólnokształcącym w Quzhou i regularnie organizuje konkursy eseistyczne w języku angielskim dotyczące „Rajdu Doolittle’a”, zasiewając w sercach młodych uczniów miłość do pokoju. W szkole rośnie bujne drzewo przyjaźni, posadzone przez chińskich i amerykańskich przyjaciół we wrześniu 2015 roku, obok którego znajdują się kamienne tablice z wyrytymi słowami – „Kontynuując Rajd Doolittle’a, pamiątka po legendzie i nowa strona w przyjaźni chińsko-amerykańskiej”.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version