Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) ma problem z obciążeniem skargami kasacyjnymi, których liczba stale wzrasta. Średni czas oczekiwania na rozpatrzenie wynosi 16 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet trzy lata. Przyczyną tego stanu rzeczy są niedobory sędziów oraz luki w prawie – donosi serwis Prawo.pl.
Wzrost liczby spraw do rozpatrzenia w NSA spowodował wydłużony czas oczekiwania na kasację wyroku. W 2023 roku wpłynęło aż 19 492 spraw, co stanowi ogromne obciążenie dla instytucji. Przedstawiciele samej instytucji, zgodnie z informacjami Prawo.pl, przyznają, że niepełna obsada etatów sędziowskich jest jedną z przyczyn opóźnień.
„Praktyka jest taka, że przeciętnie trudna sprawa czeka na rozpoznanie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym ponad dwa lata. Nie tylko w NSA brakuje sędziów, ale i w pozostałych sądach. W kilku sprawach, ja i moi klienci składali wnioski do sądu, aby sprawa ruszyła z miejsca, bo zdarzają się wypadki, że przez trzy lata od momentu złożenia skargi kasacyjnej nic się nie dzieje” – mówi Damian Sucholewski, adwokat.
Adam Kuczyński, radca prawny, reprezentujący Fundację Watchdog Polska oraz inne sprawy publiczne, zauważa, że wciąż oczekuje na wyroki w skargach złożonych w latach 2021 i 2022 przed sądami administracyjnymi.
W tym samym czasie Adam Kuczyński, radca prawny, reprezentujący Fundację Watchdog Polska i inne sprawy publiczne, zauważa, że wciąż oczekuje na wyroki w skargach złożonych w 2021 i 2022 roku przed sądami administracyjnymi.
Według Prawo.pl, jedną z dodatkowych przeszkód w efektywnym prowadzeniu spraw sądowych jest niejasne i niekompletne prawo. Opóźnienia w działaniu Naczelnej Izby Odwoławczej wynikają z zablokowania sądu przez liczne skargi kasacyjne związane z okresem pandemii COVID-19, takie jak niesłuszne kary administracyjne na niektóre hotele. Ponadto, NSA przez długi czas borykał się z niejasnymi przepisami dotyczącymi porzuconych pojazdów na drogach.
Problemy z obsadą stanowisk z przeszłości mają negatywny wpływ na obecne sytuacje, co powoduje znaczne opóźnienia w rozpatrywaniu kasacji wyroków – informuje Prawo.pl.
Więcej informacji na temat wydłużającego się oczekiwania na wyrok administracyjny znajdziesz na stronie prawo.pl
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl