Zdrowie i styl życia

Dane z praktyki klinicznej wskazują na większą skuteczność połączenia systemu FreeStyle Libreandreg; firmy Abbott i analogów GLP-1 u chorych na cukrzycę typu 2

Hotel Mercure Poznań Centrum celebrates its 60th anniversary this year, continuing the traditions of the Merkury hotel, the first luxury hotel built in post-war Poland. To mark this occasion, the restaurant’s head chef, Mikołaj Adamczyk, invites guests on a culinary journey into the past. Drawing inspiration from historical menus and collaborating with the former head chef from those years, Wojciech Wiciak, he has created a retro menu that transports us back to the seventies and eighties.

Analizy danych wykazały, że osoby chore na cukrzycę typu 2, które stosowały leki z grupy analogów receptora dla GLP-1, osiągnęły znaczną poprawę wartości HbA1c po dodaniu do schematu leczenia systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy FreeStyle Libre. Wyniki te nie były zależne od czasu trwania terapii GLP-1, typu leku GLP-1 czy modelu insulinoterapii.

Firma Abbott ogłosiła wyniki dwóch nowych analiz danych z codziennej praktyki lekarskiej, które pokazały, że osoby chore na cukrzycę typu 2, stosujące leki GLP-1 i system FreeStyle Libre, odnotowały większą poprawę wartości HbA1c w porównaniu do osób leczonych wyłącznie lekami GLP-1. Wyniki te zostały przedstawione podczas 17. Międzynarodowej Konferencji Advance Technology & Treatment in Diabetes (ATTD) we Florencji we Włoszech.

Leki GLP-1, znane również jako agoniści receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA), są coraz częściej stosowane u osób chorych na cukrzycę typu 2 ze względu na ich korzystny wpływ na poziom cukru we krwi oraz utratę masy ciała. Po spożyciu posiłku, leki te stymulują organizm do wydzielania większej ilości insuliny, co pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Dodatkowo, leki te zmniejszają apetyt, co prowadzi do mniejszego spożycia pokarmu i utraty masy ciała. Badania wskazują, że utrzymanie prawidłowej masy ciała może ułatwić kontrolę cukrzycy [3].

Badania oparte na praktyce lekarskiej wykazały, że u osób z cukrzycą typu 2 i wartością HbA1c ≥8%, stosowanie leków GLP-1 w połączeniu z systemem FreeStyle Libre prowadzi do znaczącej poprawy oceny HbA1c (-1,5%) w ciągu 6 miesięcy, niezależnie od czasu trwania terapii GLP-1 i typu leku GLP-1 [1].

W przypadku osób stosujących zarówno analogi GLP-1, jak i system FreeStyle Libre, zaobserwowano większą redukcję wartości HbA1c (-2,4%) w porównaniu do stosowania samego analogu GLP-1 (-1,7%) [2].

„Analizy danych potwierdzają, że osoby stosujące leki GLP-1 w terapii cukrzycy mogą osiągnąć jeszcze lepsze wyniki, stosując je w połączeniu z systemem ciągłego monitorowania glikemii FreeStyle Libre” – powiedział dr Mahmood Kazemi, dyrektor medyczny firmy Abbott. – Ten rodzaj komplementarnej relacji nie jest niczym niezwykłym w leczeniu cukrzycy. Podobnie jak w przypadku łączenia z insulinoterapią, system FreeStyle Libre jest korzystnym uzupełnieniem terapii GLP-1, zapewniając dane w czasie rzeczywistym, które osoby chore na cukrzycę mogą wykorzystać do pozytywnej zmiany zachowań i bezpiecznego korzystania z GLP-1″.

Dr Eden Miller, diabetolog i specjalista medycyny otyłości w Diabetes and Obesity Care w Bend, stwierdziła, że leki GLP-1 mogą skutecznie obniżyć HbA1c u osób z cukrzycą typu 2, które potrzebują intensywnego leczenia. Dodanie CGM, takiego jak FreeStyle Libre, do terapii GLP-1, może jeszcze bardziej poprawić kontrolę glikemii u pacjentów. Aby uzyskać maksymalne korzyści z leków GLP-1, warto rozważyć jednoczesne stosowanie CGM u osób z cukrzycą typu 2.

Niezrównoważona cukrzyca typu 2 może wywołać poważne powikłania sercowo-naczyniowe, wzrokowe, nerkowe i neurologiczne [4]. Rozwój technologii, takich jak system FreeStyle Libre, umożliwia pacjentom z cukrzycą monitorowanie bieżących zmian poziomu glukozy, co pozwala im utrzymać kontrolę nad wartościami glikemii i dostosować terapię oraz tryb życia zgodnie z potrzebami.

FreeStyle Libre to system ciągłego monitorowania glikemii (CGM), który składa się z sensora umieszczonego na tylnej części ramienia oraz czytnika lub bezpłatnej aplikacji na kompatybilne smartfony, wyświetlającej odczyty poziomu glukozy. Jest to najpopularniejszy na świecie system CGM, który pomaga ponad 5,5 milionom ludzi mieszkających w ponad 60 krajach w łatwym monitorowaniu poziomu glukozy.

Analizy oparte na codziennej praktyce lekarskiej [1,2] wykorzystały dane z badania zatytułowanego „FreeStyle Libre poprawia HbA1c u osób otrzymujących terapię GLP-1 w leczeniu cukrzycy typu 2”. Badanie to korzystało z zdeidentyfikowanych danych rynkowych firmy Optum – bazy danych świadczeń w postaci elektronicznej dokumentacji zdrowotnej (EHR) – i uwzględniało dane z USA dla osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i podwyższoną wartością HbA1c (≥8%), które po raz pierwszy nabyły system FreeStyle Libre w latach 2018–2022.

Przed rozpoczęciem stosowania FreeStyle Libre pacjenci musieli przyjmować GLP-1 – posiadać co najmniej jedną receptę na leki z grupy analogów GLP-1 w ciągu 180 dni poprzedzających zastosowanie FreeStyle. Zmiany wartości HbA1c oceniano po sześciu miesiącach od początkowego zastosowania systemu FreeStyle Libre. Badana grupa obejmowała 1781 dorosłych osób z cukrzycą typu 2 (wiek 55±10 lat, 52% mężczyzn, 38% otrzymujących insulinę w doposiłkową (bolus), średni czas od rozpoczęcia GLP-1 do zastosowania systemu FreeStyle Libre wyniósł 499 dni a wyjściowa wartość HbA1c 9,8±1,5%.

W kolejnym badaniu, zatytułowanym „Wpływ połączenia terapii GLP-1 i FreeStyle Libre na poprawę kontroli cukrzycy”, wykorzystano zdeidentyfikowane dane rynkowe firmy Optum. Analizie poddano osoby dorosłe z cukrzycą typu 2 i HbA1c ≥8%, które rozpoczęły terapię analogami GLP-1 w latach 2018–2022. Pacjenci stosujący GLP-1 i FreeStyle Libre zakupili swój pierwszy sensor FreeStyle Libre w ciągu ± 30 dni od rozpoczęcia terapii GLP-1. Grupy pacjentów zostały dobrane pod względem wyjściowej insulinoterapii, wieku, płci, wyjściowej wartości HbA1c i rodzaju leku GLP-1. Po sześciu miesiącach dokonano porównania zmiany HbA1c pomiędzy grupami. W badaniu wzięło udział 24 246 dorosłych stosujących jedynie GLP-1 (średni wiek 58±12 lat, 51% mężczyzn) oraz 478 dorosłych stosujących GLP-1 i FreeStyle Libre (średni wiek 54±11 lat, 58% mężczyzn).

Abbott to światowy lider w dziedzinie opieki zdrowotnej, który wspiera ludzi w osiąganiu pełni zdrowia na każdym etapie życia. Ich innowacyjne technologie obejmują diagnostykę, wyroby medyczne, produkty odżywcze i leki generyczne, zmieniając życia pacjentów na całym świecie. Firma zatrudnia 114 000 pracowników i działa w ponad 160 krajach.

Wartości firmy Abbott:

Firma Abbott kładzie nacisk na etykę i uczciwość w biznesie, wyznaczając standardy moralne i etyczne w branży opieki zdrowotnej. Ich zaangażowanie w innowacje, jakość produktów i dbałość o pacjentów sprawiają, że są jednym z wiodących liderów w branży. Abbott stale dąży do poprawy jakości życia ludzi i zapewnienia im dostępu do najlepszej opieki zdrowotnej na świecie.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.abbott.com oraz naszych profili na platformach społecznościowych: LinkedIn, Facebook, Instagram, Twitter i YouTube.

Nowe badania potwierdzają, że stosowanie FreeStyle Libre w połączeniu z terapią GLP-1 może przynieść większe korzyści niż sama terapia GLP-1. Prezentacja na ATTD 2024.

Według badań przeprowadzonych przez Millera i in., FreeStyle Libre poprawia poziom HbA1c u osób otrzymujących terapię GLP-1 na cukrzycę typu 2. Prezentacja na ATTD 2022.

Aby dowiedzieć się więcej na temat utrzymania zdrowej wagi przy cukrzycy, odwiedź stronę: https://www.cdc.gov/diabetes/managing/healthy-weight.html

Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących leków przeciwcukrzycowych i sercowo-naczyniowych w cukrzycy typu 2 może prowadzić do powikłań nerkowych i sercowo-naczyniowych. Przeczytaj pełną recenzję tutaj: https://doi.org/10.1016/j.jdiacomp.2021.107931


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM