Polityka i społeczeństwo

KPRM: `Jak skutecznie walczyć z korupcją?` (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o konferencji, która odbyła się w poniedziałek, 22 kwietnia. Wydarzenie miało na celu omówienie skutecznych strategii w walce z korupcją, a jej organizatorem był Minister Koordynator Służb Specjalnych, Tomasz Siemoniak.

Podczas konferencji Minister Siemoniak ogłosił plany likwidacji CBA oraz utworzenia nowej instytucji w Policji w ramach walki z korupcją, podkreślając konieczność ponadpartyjnego podejścia w tej kwestii.

W konferencji wzięli udział wysocy rangą przedstawiciele państwowi, w tym Minister Koordynator Służb Specjalnych, Minister Sprawiedliwości, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prokurator Krajowy, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Sekretarz Stanu w KPRM oraz mecenas.

Podczas otwarcia wydarzenia Minister Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak podkreślił konieczność ponadpartyjnej i lepiej zorganizowanej walki z korupcją.

Siemoniak zapowiedział likwidację CBA i utworzenie nowej instytucji w Policji – Centralnego Biura Zwalczania Korupcji oraz przeniesienie działań ABW na poziom państwowy w walce z korupcją, a obszar oświadczeń majątkowych CBA zostanie przejęty przez KAS.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podkreślił, że walka z korupcją wymaga nie tylko skutecznych mechanizmów instytucjonalnych, ale także zaangażowania państwa w budowanie relacji ze społeczeństwem obywatelskim.

„Różne działania w procedurach oświadczeń majątkowych należy podjąć, aby zmniejszyć poziom korupcji w państwach. Jawne życie publiczne może przyczynić się do tego zmniejszenia. Dlatego warto rozważyć dołączenie Polski do inicjatywy Open Government Partnership, która promuje otwartość i przejrzystość w dostępie do informacji publicznej” – podkreślił minister sprawiedliwości.

Walka z korupcją ma ogromny wpływ na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej. Korupcja jest problemem społecznym, który dotyka wszystkich obywateli i może negatywnie wpłynąć na wizerunek państwa – jak na przykład afera wizowa – jak podkreślił Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Maciej Duszczyk.

W pierwszej dyskusji wzięli udział prof. dr hab. Ewa Gruza z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Grzegorz Makowski z Fundacji Batorego, red. Bianka Mikołajewska z Wirtualnej Polski oraz płk Rafał Syrysko, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Podczas panelu omawiano niedobory w zwalczaniu korupcji w ostatnich latach oraz braki w legislacji i transparentności majątkowej polityków.

W drugiej części spotkania omawiano konieczność implementacji skutecznych mechanizmów antykorupcyjnych, a także nowe wytyczne dotyczące walki z korupcją, wprowadzone przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w marcu. Z dyskusji w tej części uczestniczyli: mecenas Krzysztof Grzeszczak, wiceminister Czesław Mroczek i gen. bryg. Jarosław Stróżyk, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Minister Koordynator Służb Specjalnych wyraził swoją wdzięczność wobec ekspertów, organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy śledczych za ich istotny wkład w zwalczanie korupcji.

Tomasz Siemoniak podkreślił, że wiele afer i nieprawidłowości nie zostałoby ujawnionych bez ich pracy, często z narażeniem własnego bezpieczeństwa. Walka z korupcją jest sprawą, która dotyczy wszystkich obywateli – dodał.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez ingerencji w ich treść przez PAP SA, w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM