Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Biuro Obsługi Medialnej Sejmu: `Przegląd Sejmowy` andndash; nowe otwarcie (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

Biuro Obsługi Medialnej Sejmu: `Przegląd Sejmowy` andndash; nowe otwarcie (komunikat)

Biuro Obsługi Medialnej Sejmu ogłasza:

Naszym celem jest przywrócenie dawnej renomy „Przeglądu Sejmowego” poprzez połączenie tradycji i doświadczenia uznanych naukowców z nowym spojrzeniem badaczy młodego pokolenia, którzy już mają znaczący dorobek. Dzięki tej reformie, czasopismo ma odzyskać ściśle naukowy charakter i profesjonalną pozycję.

Nowe czasopismo ma stanowić platformę do dyskusji na temat kwestii ustrojowych i przywracania porządku konstytucyjnego w Polsce, a także reagować na wyzwania w tych obszarach i wyznaczać nowe trendy. W inauguracyjnym spotkaniu nowego kolegium redakcyjnego, które odbyło się we wtorek, 23 kwietnia, na czele periodyku stanął wybitny konstytucjonalista prof. Marek Zubik, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Szymon Hołownia w liście skierowanym do członków kolegium marszałek Sejmu podkreślił znaczenie powołania nowego składu gremium. Zaznaczył, że „Przegląd Sejmowy” powinien stanowić istotne miejsce refleksji nad aktualnymi problemami konstytucyjnymi i ustrojowymi. Marszałek wyraził zadowolenie z udziału zarówno naukowców usuniętych z kolegium w 2016 r., jak i młodszych badaczy, którzy również odnoszą znaczące sukcesy.

Na konferencji prasowej przed 9. posiedzeniem Sejmu, Marszałek podkreślił, że czasopismo „Przegląd Sejmowy” powinno być jednym z wiodących na rynku naukowym, jeśli chodzi o prawo konstytucyjne i kwestie ustrojowe w Polsce. Wyraził nadzieję, że periodyk stanie się forum debaty ustrojowej i rozmowy o konstytucji, które są obecnie tak potrzebne. Marszałek podziękował także prof. Zubikowi za objęcie misji kierowania czasopismem i ocenił to jako bardzo dobrą wiadomość dla poziomu refleksji, który mam nadzieję z Sejmu będzie emanować.

Na ostatnim spotkaniu redakcyjnym szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki apelował o przywrócenie „Przeglądu Sejmowego” jako wydawnictwa referencyjnego o najwyższym poziomie. Minister zachęcał do refleksji nad zagadnieniami ustrojowo-konstytucyjnymi i otwarciem czasopisma dla naukowców z różnych regionów kraju.

Profesor Marek Zubik z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że objęcie funkcji redaktora naczelnego prestiżowego czasopisma naukowego „Przegląd Sejmowy” stanowi duży zaszczyt, ale także poważne zobowiązanie. Zespół, z którego będzie korzystać, ma świadomość wyzwań stojących przed nimi i jest przekonany, że dzięki różnorodnym doświadczeniom i młodej energii będą w stanie przyczynić się do rozwoju polskiej nauki prawa oraz praktyki działania organów państwa.

Prof. Anna Rytel-Warzocha z Uniwersytetu Gdańskiego wyraziła zaszczyt związany z zaproszeniem do dołączenia do komitetu redakcyjnego „Przeglądu Sejmowego”. Podkreśliła, że jako konstytucjonalistka chciałaby, aby czasopismo powróciło do pozycji jednego z najbardziej prestiżowych periodyków w Polsce, będąc areną dyskusji nad aktualnymi wyzwaniami polskiego parlamentaryzmu. Prof. Rytel-Warzocha zaznaczyła również, że czasopismo powinno być otwarte na nowoczesne trendy konstytucjonalizmu oraz prezentować interesujące zagadnienia naukowe odnoszące się do systemów konstytucyjnych państw współczesnych.

Dr. Bartosz Wilk, sekretarz naukowy „Przeglądu Sejmowego” i prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego, uważa, że czasopismo ma ogromną wartość instytucjonalną i duży potencjał rozwoju. Wyraził nadzieję, że wkrótce czasopismo odzyska swoje szacowne miejsce w środowisku naukowym, jakie miało przed 2016 rokiem, oraz będzie platformą do refleksji naukowej nad aktualnymi wyzwaniami ustrojowymi.

Dr Marzena Laskowska, dyrektorka Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Kancelarii Sejmu zasiadająca w kolegium redakcyjnym „Przeglądu Sejmowego”, wyraża zgodę na zbieżność wyzwań przed czasopismem i aspiracji BEOS. Chcą odbudować renomę, czerpiąc z najlepszych tradycji i otwierając się na nowe zadania i zmiany. Dążą do wzajemnego wsparcia, przy czym „Przegląd Sejmowy” udostępnia swoje łamy ekspertom BEOS, a Biuro oferuje czasopismu rzetelne, wszechstronne analizy i opinie prawne – wyjaśnia dr Laskowska.

Od 1993 roku ukazuje się czasopismo „Przegląd Sejmowy”, najpierw jako kwartalnik, a od 1996 roku jako dwumiesięcznik. Jest ono umieszczone na liście czasopism naukowych Ministra Edukacji i Nauki, służącej do oceny jednostek naukowych. Czasopismo ma na celu rozwijanie i upowszechnianie wiedzy naukowej na temat parlamentu i parlamentaryzmu, a także wspieranie i dokumentowanie prac Sejmu. Odbiorcami periodyku są naukowcy, nauczyciele, studenci, politycy, eksperci i urzędnicy.

***

PAP przypomina, że komunikaty publikowane są bez zmian w treści, w formie dostarczonej przez nadawcę, który ponosi odpowiedzialność za jej treść. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version