Wiadomości Polska Biznes i finanse Za nami XII edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG
Biznes i finanse

Za nami XII edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG

Odbyła się kolejna edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG, która miała miejsce w dniach 23-24 kwietnia br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance. Podczas spotkania poruszono tematy związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w codziennej pracy, zarządzaniem underperformancem, ochroną sygnalistów, dyrektywą Equal Pay, wymogami sprawozdawczymi dotyczącymi pracowników i łańcuchem wartości wynikających z ESRS. Ponadto omówiono także tematy związane z pracownikami pokolenia Z i silver na rynku, systemowym podejściem do wellbeingu w organizacji, a także nowoczesnymi benefitami łączącymi potrzeby Gen Z i silversów.

Pierwszego dnia Kongresu odbyły się trzy bloki dyskusyjne, z których każdy zawierał kilka mniejszych rozmów eksperckich. W pierwszym bloku poruszono temat wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy codziennej. Dr Mirosław Kachniewski (prezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) oraz Tomasz Smirnow (Technical Presales, APN Promise) omówili najpopularniejsze scenariusze wykorzystania sztucznej inteligencji w firmach, a także poruszyli kwestie związane z zachowaniem prywatności i bezpieczeństwem informacji.

Podczas drugiej dyskusji omówiono wyzwania prawne związane z wykorzystaniem narzędzi IT przez pracowników. Robert Wąchała, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, oraz Lucyna Brayshaw, radca prawny i partner w Olesiński i Wspólnicy, przedstawili sposoby zabezpieczenia interesów firmy, ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa i własności intelektualnej, zapobiegania konkurencji oraz wspierania cyberbezpieczeństwa firmy w ramach regulacji pracowniczych.

Podczas ostatniej debaty omówiono kwestie zarządzania underperformancem w organizacji. Magdalena Raczek-Kołodyńska (wiceprezeska zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych), Michał Bodzio (starszy prawnik w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler) oraz Kinga Ciosk (prawnik w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler) przedstawili sposoby radzenia sobie z underperformance, motywowania pracowników, dbania o ich zdrowie psychiczne oraz przygotowania się na najgorsze scenariusze.

Następna część dyskusji panelowej dotyczyła sygnalistów i nowych przepisów dotyczących ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa. Małgorzata Szewc, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych oraz Adam Nierzwicki, radca prawny w polskim biurze Eversheds Sutherland, omówili implementację Dyrektywy 2019/1937, różne rodzaje zgłoszeń oraz kwestie związane z ochroną sygnalisty.

Panel rozpoczął się po krótkiej przerwie i poruszał tematykę obowiązków wynikających z Dyrektywy Equal Pay. Robert Wąchała (wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) oraz Agnieszka Lechman-Filipiak (radczyni prawna, partnerka kierująca praktyką prawa pracy w DLA Piper w Polsce) omówili cele dyrektywy, mechanizmy mające zapewnić ich osiągnięcie, podmioty objęte nowymi obowiązkami oraz polityki równych płac.

Ekspertami omawianą kwestią były wymogi sprawozdawcze dotyczące pracowników spółki/grupy (ESRS S1). Magdalena Raczek-Kołodyńska i Małgorzata Szewc, wiceprezeski zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, przedstawiły zakres i cel standardu, wymogi ujawnieniowe (DR) oraz wytyczne dotyczące stosowania (AR).

Następnie omówiono nowe wymogi sprawozdawcze dotyczące pracowników w łańcuchu wartości (ESRS S2). Dr Mirosław Kachniewski (prezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) oraz Artur Gazda (ESG Reporting Manager w MATERIALITY, trener w MATERIALITY ACADEMY) przedstawili definicję łańcucha wartości w kontekście pracowników, omówili powiązania między Minimalnymi Gwarancjami a pracownikami w łańcuchu wartości oraz omówili budowanie kompetencji związanych z relacjami z pracownikami w łańcuchu wartości w firmie.

„Sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju coraz mocniej osadzona jest w koncepcji łańcucha wartości. Dla raportujących oznacza to wyjście poza strefę komfortu własnej organizacji i skupienie się również na wpływach, jakie przyjęty model biznesowy ma poza nią. Mówimy tu w szczególności o wpływach na interesariuszy, których przykładem są pracownicy w łańcuchu wartości. W praktyce sprawozdawczość w tym obszarze skupiać się będzie na wynikach realizacji procesu należytej staranności. Osią tego procesu jest identyfikacja istotnych ryzyka i wpływów w odniesieniu do danej grupy interesariuszy” – mówił Artur Gazda, ESG Reporting Manager w MATERIALITY, trener w MATERIALITY ACADEMY.

Podczas kolejnej sesji omówiono tematykę związaną z pracownikami należącymi do pokolenia Z. Robert Wąchała, Alina Smolarek oraz Michał Zawadzki podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat oczekiwań, relacji z pracodawcami oraz możliwości nauki od tej grupy pracowników.

Wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, dyrektor HR Centrum Medycznego ENEL-MED oraz psycholog, trener, konsultant i psychoterapeuta z Centrum Medycznego ENEL-MED przedstawili słuchaczom interesujące informacje na temat pokolenia Z i jego relacji z rynkiem pracy.

Na ostatnim bloku tematycznym Magdalena Raczek-Kołodyńska, dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska oraz Katarzyna Sarek-Sadurska omówiły pokolenie silver na rynku. Poruszyły kwestie form prawnych i motywacyjnych kontynuacji współpracy, ryzyka związane z jej zakończeniem oraz bezpiecznego budowania programów zachęt dla tej grupy.

Następnie omówiono podejście systemowe do dobrostanu w miejscu pracy. Podczas rozmowy między Dr Mirosławem Kachniewskim (prezesem zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych) a Piotrem Szostakiem (dyrektorem zarządzającym ds. Strategii i Rozwoju Produktu w Benefit Systems) poruszono tematy związane z dobrostanem pracowników a jego wpływem na konkurencyjność i efektywność organizacji, wyzwaniami dotyczącymi różnorodności w miejscu pracy oraz potrzebami pracowników, a także korzyściami pozapłacowymi i metodami motywowania i wsparcia pracowników.

W pierwszym dniu Kongresu omawiano nowoczesne benefity dla Gen Z i silversów, z uwzględnieniem interesów edukacyjnych, lojalności pracowników i wizerunku firmy. Robert Wąchała (wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) oraz Piotr Kołacz (menedżer ds. kluczowych klientów, IBUK Libra) przedstawili swoje spostrzeżenia na ten temat.

Podczas pierwszego dnia kongresu odbyła się interaktywna sesja oddechowa prowadzona przez Piotra Czyżewskiego, menadżera ds. strategii Wellbeing, trenera sportowego i instruktora oddechu z Benefit Systems. Podczas sesji uczestnicy otrzymali wskazówki dotyczące kontroli stresu, poprawy jakości snu oraz zwiększenia codziennej energii poprzez wykorzystanie oddechu.

Drugiego dnia Kongresu odbyły się praktyczne warsztaty poświęcone tematom takim jak: ochrona osób zgłaszających naruszenia prawa, bezpieczeństwo pracodawcy w erze rozwoju technologicznego oraz najczęstsze błędy prawno-podatkowe w kształtowaniu wynagrodzeń dla kadry menedżerskiej.

Ostatnim punktem dwudniowego spotkania było panelowe spotkanie pod tytułem „Nadchodzące wyzwania HR”, w którym udział wzięli dr Mirosław Kachniewski, Magdalena Raczek-Kołodyńska, Małgorzata Szewc oraz Izabela Walczewska-Schneyder. Dyskutowali oni o przyszłości pracy działów HR, wyzwaniach związanych z DEI oraz o znaczeniu danych pracowniczych w kontekście ESRS.

„Żyjemy w czasach gdzie zmiana jest jedyną pewną rzeczą i ogromnym wyzwaniem dla biznesu i działów HR. Jednym z przykładów jest sytuacja demograficzna w Polsce – szacuje się, że do 2050 z rynku pracy co roku będzie odchodzić 250 tys. osób w wieku produkcyjnym. Jak utrzymać wzrost i konkurencyjność gospodarki w takich warunkach? Działy HR powinny już teraz aktywnie działać na rzecz aktywizacji zawodowej osób 50+ oraz wspierania elastycznych form zatrudnienia odpowiadającym na dzisiejsze potrzeby. W Grupie Oryx dajemy szansę na ciekawą pracę projektową dla doświadczonych ekspertów i widzimy jak wiele osób chce pozostać aktywnym zawodowo” – mówiła Izabela Walczewska-Schneyder MBA, FCCA, współzałożycielka, Grupa Oryx.

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych było głównym organizatorem Kongresu, a wydarzenie zostało wsparcie przez partnerów takich jak Benefit Systems, Eversheds Sutherland, Olesiński i Wspólnicy, APN Promise, Unicomp-WZA, DLA Piper, Centrum Medyczne Enel-Med, Grupa Oryx, Materiality, PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler, Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Rymarz Zdort Maruta.

Kongres został zorganizowany przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, a wsparcie wydarzenia zapewniły firmy takie jak Benefit Systems, Eversheds Sutherland, Olesiński i Wspólnicy, APN Promise, Unicomp-WZA, DLA Piper, Centrum Medyczne Enel-Med, Grupa Oryx, Materiality, PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler, Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Rymarz Zdort Maruta.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version