Wiadomości Polska Biznes i finanse Bez obywatelstwa Emiratów rezydencja Dubaju nie chroni przed opodatkowaniem w Polsce
Biznes i finanse

Bez obywatelstwa Emiratów rezydencja Dubaju nie chroni przed opodatkowaniem w Polsce

Posiadający rezydencję podatkową w Abu Zabi, Dubaju czy innym emiracie mogą sądzić, że dwustronna umowa między ZEA a Polską chroni ich przed podwójnym opodatkowaniem. Jednak rezydencja emiratu nie jest równoznaczna z obywatelstwem ZEA, co oznacza, że umowa nie gwarantuje ochrony.

Emiraty – korzyści podatkowe

ZEA oferują bardzo korzystne warunki podatkowe dla przedsiębiorców, w tym zerowy PIT, 9-procentowy podatek dochodowy od osób prawnych oraz VAT ze stawką 5%, a nawet 0% dla niektórych towarów i usług. Te atrakcyjne warunki przyciągają zewnętrzny kapitał i zachęcają do przenoszenia działalności gospodarczej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Kwestia podwójnego opodatkowania jest istotną sprawą dla polskich obywateli prowadzących interesy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Aby uniknąć konieczności płacenia podatków zarówno w Emiratach, jak i w Polsce, istnieją międzynarodowe umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, takie jak ta zawarta między Polską a ZEA w 1993 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 312, z późn. zm.).

Emiraty Arabskie od dawna cieszą się popularnością wśród polskich przedsiębiorców, twórców startupów i influencerów. Aby ułatwić im prowadzenie działalności gospodarczej na terenie ZEA, istnieją międzynarodowe umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, takie jak ta zawarta między Polską a Emiratami w 1993 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 312, z późn. zm.), która zapewnia ochronę przed koniecznością podwójnego opodatkowania.

Zmiana fundamentalnych przepisów

Umowa między rządem RP a rządem ZEA, podpisana w Abu Zabi, została zmieniona protokołem z 11 grudnia 2013 r., który wszedł w życie 1 maja 2015 r. W wyniku tej zmiany, definicja „osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich” została zawężona do obywateli ZEA, którzy mają miejsce zamieszkania w kraju.

Zmiana, o której mowa, ma ogromne znaczenie. Dla obcokrajowców uzyskanie obywatelstwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest bardzo trudne. Emiraty są jednym z krajów, w których najtrudniej otrzymać paszport. Wzrost liczby imigrantów i specyficzna sytuacja demograficzna spowodowały, że obywatele ZEA zaczęli obawiać się o utrzymanie władzy i bogactwa w swoim kraju. Dlatego teraz obywatelstwo ZEA jest udzielane praktycznie wyłącznie rodowitym Emiratczykom. Obcokrajowcy mogą ubiegać się o obywatelstwo, ale muszą należeć do kategorii, które są pożądane przez ZEA, takich jak wyspecjalizowani lekarze, naukowcy, artyści czy duzi inwestorzy, którzy swoim wkładem przyczynią się do rozwoju kraju. W jednej z indywidualnych interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził:

„Obywatelstwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przysługuje jedynie osobom urodzonym w ZEA pochodzenia arabskiego i posiada je ok. 20% ludności, ok. 80% ludności stanowią cudzoziemcy z 160 państw bez możliwości uzyskania obywatelstwa bez względu na to, jak długo przebywają i pracują w ZEA” (sygn. IBPBII/1/415-908/14/ASz z 4 lutego 2015 r.).

Ryzyko posiadania podwójnej rezydencji

Dlatego osoby, które uzyskały rezydencję w danym emiracie, nie mogą polegać na ochronie zgodnie z polsko-emiracką umową ws. unikania podwójnego opodatkowania. Posiadanie rezydencji podatkowej w Abu Zabi czy Dubaju nie jest równoznaczne z obywatelstwem ZEA, które jest trudne do uzyskania.

Osoby, które mają rezydencję podatkową w jednym z siedmiu emiratów ZEA, ale nadal mają powiązania z Polską, mogą być narażone na podwójne opodatkowanie. Jeśli osoba ta mieszka stałe w ZEA oraz ma osobiste i/lub gospodarcze powiązania z Polską, Skarbówka może wymagać opodatkowania wszystkich jej dochodów w Polsce, niezależnie skąd pochodzą.

„(…) posiada Pan elektroniczną wizę rezydencką i nie posiada obywatelstwa ZEA (…) Centrum interesów osobistych posiada Pan w Polsce, a zatem podlega Pan w 2023 r. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (…) tzn. będzie Pan zobowiązany wykazać dochody uzyskane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w zeznaniu podatkowym za 2023 r. składanym w Polsce” – stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 21 lutego 2024 r. w interpretacji 0114-KDIP3-2.4011.957.2023.3.JK2.

Czy można uniknąć podwójnego opodatkowania?

Aby uniknąć ryzyka podwójnego opodatkowania, konieczne jest przeniesienie ośrodka interesów życiowych do innego kraju, co skutkuje utratą rezydencji podatkowej w Polsce. Nawet przebywanie w Emiratach Arabskich nie gwarantuje utraty rezydencji podatkowej w Polsce przed przeprowadzką do ZEA. W takim przypadku obowiązek podatkowy bada się na podstawie umowy zawartej pomiędzy ZEA a innym państwem, a nie polsko-emirackiej umowy.

Więcej informacji na temat zmiany rezydencji podatkowej znajdziesz tutaj: zmiana rezydencji podatkowej

Autor: Robert Nogacki, radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec, specjalizującej się w doradztwie prawnym, podatkowym oraz strategicznym dla przedsiębiorców.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version