TUM odnosi zwycięstwo dzięki manewrowi wyprzedzania na ostatnim okrążeniu, zostawiając w tyle CONSTRUCTOR, POLIMOVE i UNIMORE. Jego Wysokość szejk Theyab wręczył zwycięzcom trofeum wraz z Jego Ekscelencją Faisalem Al Bannai. Inauguracyjny wyścig samochodów autonomicznych przyciągnął ponad 10 tys. widzów na tor oraz ponad 600 tys. oglądających go online przed ekranami komputerów w ciągu 12 godzin. Osiem w pełni autonomicznych samochodów wspomaganych przez sztuczną inteligencję walczyło o pulę nagród wynoszącą 2,25 miliona USD. Cztery samochody autonomiczne walczyły koło w koło po raz pierwszy w historii. Były kierowca F1 Daniil Kvyat wzbudził podziw tłumu, wygrywając nieznacznie o 10,38 w wyścigu między sztuczną inteligencją a człowiekiem. Seria wyścigów ma przyspieszyć wdrożenie i projektowanie pojazdów autonomicznych oraz umożliwić nadejście mobilności jutra.
Uniwersytet Techniczny w Monachium (TUM) z Niemiec wygrał inaugurujący wyścig Ligi Wyścigowych Samochodów Autonomicznych w Abu Zabi (A2RL) na torze Yas Marina Circuit. Samochody wyposażone w anteny, czujniki, funkcje AI i układy sterowania elektronicznego zamiast kierowców rywalizowały przez dwa dni, a zespół TUM pokonał konkurencję dzięki umiejętności kodowania i zdolnościom inżynieryjnym, zdobywając część puli 2,25 miliona USD w pierwszym finale z udziałem czterech samochodów.
Pełna treść informacji prasowej wraz z multimediów jest dostępna pod tym linkiem:
https://www.businesswire.com/news/home/20240428262029/pl/
Inauguracyjny wyścig na torze przetestował granice technologii pojazdów autonomicznych i pokazał, jak ekstremalny sport może być jednocześnie rozrywkowy. Liga A2RL przyciągnęła ponad 10 tys. widzów na torze i ponad 600 tys. online w ciągu zaledwie 12 godzin. Organizowana przez ASPIRE, filię Rady ds. Zaawansowanych Badań Technologicznych w Abu Zabi (ATRC), Liga A2RL łączy ekstremalne wyścigi pojazdów autonomicznych z sztuczną inteligencją, aby przyspieszyć rozwój systemów autonomicznych na całym świecie.
Po długotrwałych przygotowaniach i doskonaleniu algorytmów jazdy stosowanych przez sztuczną inteligencję, spersonalizowane samochody Dallara Super Formula SF23 były gotowe do przetestowania przez ludzi. Każdy zespół otrzymał identyczny samochód wyścigowy Super Formula, zaadaptowany pod kątem wyścigów autonomicznych przez Instytut Innowacji Technologicznych (TII), siostrzaną spółkę ASPIRE.
Zadaniem zespołów było skomplikowane kodowanie, obejmujące rozumienie poziomu przyczepności, zarządzanie temperaturami, przewidywanie ruchów rywali oraz udane manewry wyprzedzania i sterowanie pojazdem SF23 na granicy utraty przyczepności. Sztuczna inteligencja musiała wykonywać wszystkie te czynności, które kierowcy wykonują intuicyjnie. Dodatkowym wyzwaniem było pierwsze na świecie wyścig, w którym na torze rywalizowały jednocześnie cztery autonomiczne pojazdy.
Podczas decydującej walki na ostatnim okrążeniu niemiecki zespół TUM zajął pierwsze miejsce dzięki śmiałemu manewrowi wyprzedzania. Prowadzący w wyścigu pojazd włoskiego zespołu UNIMORE zwolnił i zatrzymał się na torze, co dało TUM zwycięstwo. Zespół odebrał gratulacje na torze od Jego Wysokości Theyaba bin Mohameda bin Zayeda oraz Jego Ekscelencji Faisala Al Bannai, sekretarza generalnego ATRC i doradcy prezydenta ZEA ds. badań strategicznych i zaawansowanych technologii.
„Ta impreza absolutnie zasługuje na miano niezwykłej, a finał był dla nas momentem decydującym. Jesteśmy zachwyceni osiągniętym wynikiem; mówi on sporo o naszej zespołowej sprawności inżynieryjnej, wiedzy o kodowaniu i czystej determinacji. Jest to świadectwo niewiarygodnych możliwości sztucznej inteligencji, która stymuluje ewolucję autonomicznej mobilności dla przyszłości!”.
Szef zespołu, Simon Hoffmann, wyraził swoje zdanie na ten temat.
Podczas wydarzenia widzowie mieli okazję obserwować emocjonujący wyścig pomiędzy sztuczną inteligencją a człowiekiem, w którym pojazd autonomiczny Instytutu Innowacji Technologicznych (TII) zmierzył się z znanym kierowcą Formuły 1, Danielem Kvyatem. Mimo że Kvyat wyprzedził bezzałogowego przeciwnika o 10,38 sekundy, 45-minutowy spektakl pokazał, jak niewiele dzieli obecnie autonomiczny samochód wyścigowy od pojazdu prowadzonego przez człowieka.
„Organizując Ligę Wyścigowych Samochodów Autonomicznych w Abu Zabi, dokonaliśmy rewolucji w wyścigach. Prezentując walczące ze sobą koło w koło w pełni autonomiczne samochody wyścigowe, ponownie określiliśmy miejsce ZEA w świecie innowacji i stworzyliśmy śmiały precedens dla mobilności w skali globalnej. Ta impreza to nie tylko wyścig: to zmieniający rzeczywistość moment, w którym spotykają się technologia, wyobraźnia i ambicja. A2RL to drogowskaz i inspiracja dla następnego pokolenia w rzeczywistościach wirtualnej i realnej, i zarazem kształtowanie przyszłości, w której niemożliwe staje się wykonalne”.
„Postępy sztucznej inteligencji to obietnica transformacji każdej branży. Liga A2RL to pokaz zastosowania AI i ADNOC jako sponsor tytularny z dumą bierze udział w przesuwaniu granic nauki i innowacji”.
„Pojawienie się Ligi A2RL zmieniło rzeczywistość sportu i technologii, pozostawiając trwały ślad na najbliższe lata. W przyszłości zamierzamy rozszerzyć nasze zainteresowanie na inne typy pojazdów, a jednocześnie aktywnie przyciągać największe talenty z całego świata, by mogły się wykazać”.
Al Bannai powiedział:
Sułtan dr Al Jaber, minister przemysłu i zaawansowanych technologii oraz dyrektor zarządzający Grupy i dyrektor generalny ADNOC, sponsor tytularny, powiedział:
Stephane Timpano, dyrektor generalny ASPIRE, powiedział:
Impreza A2RL STEM Challenge przyciągnęła uczestników z 18 miejscowych szkół oraz gości z zagranicy, w tym członków Boys and Girls Club z południowo-wschodniego Michigan. Uczestnicy w wieku od 14 do 21 lat mieli okazję wykazać się wiedzą, umiejętnościami i innowacyjnością, sterując podczas wyścigu samochodami autonomicznymi w skali 1:8. Zwycięzca A2RL STEM Challenge została uczelnia Heriot-Watt University.
Liga A2RL to pierwszy w historii przykład zastosowania integracji rzeczywistości mieszanej i wirtualnej w wyścigach pojazdów autonomicznych. Każdy z ośmiu zespołów rywalizujących w finałach otrzymał wyjątkowy awatar oraz najnowszą technologię Virtual Reality (VR) powiązaną z Formułą 1, co wzbudziło entuzjazm fanów oglądających imprezę online i offline. Na torze Yas Marina Circuit czekały między innymi przydatne warsztaty STEM, intrygujące wyzwania w wirtualnej rzeczywistości, symulatory Gran Turismo, rysunkowe samochodziki oraz Raceum AI Museum. Inauguracyjną imprezę zakończył spektakularny pokaz ogni sztucznych i dronów, który rozświetlił ikoniczny obiekt Yas Marina Circuit.
Firma ADNOC, jako sponsor tytularny, oraz partnerzy, takie jak Du, DMT, AWS i Mubadala, zapewniły skuteczne wsparcie A2RL 2024, odgrywając główne role w kształtowaniu przebiegu imprezy.
Więcej informacji na temat ośmiu zespołów i inne aktualizacje można znaleźć na stronie A2RL.io.
Źródło: AETOSWire
Oficjalna, obowiązująca wersja tego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.
Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl