Polityka i społeczeństwo

Nowoczesne kształcenie dla silnej gospodarki. Włącz się w proces andndash; zostań ekspertem programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłasza nabór ekspertów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) na lata 2021-2027, skupiając się na dziedzinach szkolnictwa wyższego oraz dostępności. Osoby posiadające kwalifikacje i zainteresowane udziałem w wyborze przyszłościowych projektów uczelni i szkół wyższych są serdecznie zapraszane do aplikowania. Termin składania aplikacji upływa 31 maja 2024 r.

„Kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr to podstawa nowoczesnej gospodarki. Rozwijaniu kompetencji, które studenci będą wykorzystywali na rynku pracy, powinna towarzyszyć troska o zapewnienie równego dostępu do wiedzy i nauki. Proces ten wspiera współpraca z ekspertami i specjalistami podejmowana przez NCBR na różnych płaszczyznach. Ich wiedza, doświadczenie i profesjonalizm są gwarancją wysokiej jakości zgłaszanych projektów” – powiedział Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło nabór ekspertów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) na lata 2021-2027. Poszukiwani są eksperci do oceny i wyboru przyszłościowych projektów uczelni i szkół wyższych w dziedzinach szkolnictwa wyższego oraz dostępności. Nabór potrwa do 31 maja 2024 r.

Program FERS, finansowany przez NCBR, ma na celu wsparcie kształcenia kadr dla nowoczesnej gospodarki oraz likwidację barier w dostępie do szkolnictwa wyższego. Obecnie poszukiwane są osoby z doświadczeniem i kompetencjami do wsparcia pracowników Centrum w procesie oceny wniosków, procedurze odwoławczej i innych zadaniach wynikających z umów o dofinansowanie projektów – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektor NCBR.

„Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego jest programem, w którym NCBR przeznaczy ponad 3 miliardy złotych na projekty uczelni mające na celu kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki oraz likwidację barier w dostępie do szkolnictwa wyższego. Obecnie poszukujemy osób z doświadczeniem i kompetencjami do wsparcia pracowników Centrum w procesie oceny wniosków, procedurze odwoławczej i w innych zadaniach wynikających z umów o dofinansowanie projektów” – tłumaczy prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach Priorytetu I Umiejętności, Działania 1.5 wsparcie NCBR będzie skupiać się na dostosowaniu oferty szkolnictwa wyższego do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji, rozwijaniu oferty uczelni dla osób dorosłych oraz umiędzynarodowieniu podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki. Priorytet III Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, Działania 3.1 będzie skupione na zapewnieniu osobom z niepełnosprawnościami dostępu do szkolnictwa wyższego.

Współpraca z NCBR to doskonała okazja do zdobycia cennego doświadczenia oraz rzeczywistego wpływu na rozwój nauki w Polsce i zwiększenie jej dostępności na uczelniach. Osoby, które zostaną zaakceptowane do grona ekspertów, otrzymają zaświadczenie o współpracy z NCBR oraz wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Kto może zostać ekspertem?

Aby zostać ekspertem, kandydat musi posiadać co najmniej wykształcenie wyższe (tytuł magistra lub równoważny) oraz minimum 3-letnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie, do której aplikuje, zdobyte w ciągu ostatnich 5 lat. Dodatkowo wymagane jest udokumentowane zaangażowanie w aktywność zawodową lub naukową.

Kandydaci muszą posiadać co najmniej stopień naukowy doktora w swojej dziedzinie oraz udokumentowane doświadczenie w przynajmniej dwóch zakończonych projektach finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny. Dodatkowo, wymagane jest doświadczenie w przygotowywaniu, realizacji lub ocenie projektów współfinansowanych z EFS, a także spełnienie wymagań formalnych, takich jak brak zatrudnienia w instytucjach pośredniczących lub zarządzających funduszami unijnymi.

Wymagania dla kandydatów na ekspertów

Aby stać się ekspertem w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, każdy kandydat musi złożyć Wniosek kandydata na eksperta, określając swoją dziedzinę oraz przekazując niezbędne informacje i dokumenty. Wniosek należy podpisać kwalifikowalnym podpisem elektronicznym i przesłać na adres skrzynki eksperci.fers@ncbr.gov.pl.

Kandydat na eksperta powinien posiadać aktywne konto eksperta o profilu ogólnym w Bazie Ekspertów NCBR. Należy także ukończyć trzy obowiązkowe szkolenia antykorupcyjne e-learningowe. Jeśli kandydat posiada już konto eksperta oraz ukończone szkolenia, certyfikaty należy umieścić w profilu eksperta. Wniosek oraz uzupełnione konto eksperta należy przesłać do weryfikacji NCBR w systemie informatycznym w tym samym czasie, przy dopuszczeniu 24-godzinnej różnicy czasowej.

Po zakończeniu oceny formalnej i merytorycznej przez Komisję Kwalifikacyjną, pozytywnie ocenieni kandydaci otrzymują informację drogą elektroniczną i zostają wpisani do publicznie dostępnego Wykazu Ekspertów FERS na stronie internetowej NCBR. Po wpisaniu do Wykazu, NCBR zawiera z ekspertem Umowę ramową, umożliwiającą wykonywanie zadań zleconych przez NCBR.

Znajdziesz wszystkie niezbędne informacje i dokumenty, w tym regulamin naboru, na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/ncbr/eksperci-fers


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM