Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz na EKG: nasz strategiczny cel to rozwój polskich firm, transformacja energetyczna i łagodzenie kosztów społecznych tych zmian (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ma trzy główne cele w wykorzystaniu środków z europejskich funduszy strukturalnych i KPO. Obejmują one rozwój polskich firm i technologii, transformację energetyczną oraz łagodzenie społecznych skutków tych zmian – powiedziała dzisiaj minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło trzy główne cele wydatkowania środków z europejskich funduszy strukturalnych i KPO. Wśród nich znalazły się stabilny rozwój polskich firm i technologii, transformacja energetyczna oraz łagodzenie społecznych kosztów tych zmian – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

W pierwszym dniu obrad 16. edycji, minister otworzyła panel poświęcony roli funduszy unijnych w rozwoju i inwestycjach, ze szczególnym uwzględnieniem transformacji sektora energii i gospodarki.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła znaczenie określenia długoterminowych strategicznych celów rozwojowych przy inwestowaniu środków z Funduszy Europejskich. Ważne jest ustalenie, na co Polska chce przeznaczyć te środki oraz jakie cele chce dzięki nim osiągnąć.

Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wyznaczyła trzy główne cele rozwoju. Pierwszym z nich jest efektywne inwestowanie środków w rozwój polskich firm, know-how, miejsca pracy, technologie, zyski i podatki. Drugim celem jest przeprowadzenie wielkiej transformacji energetycznej, a trzecim – łagodzenie kosztów społecznych tych zmian, przy zachowaniu ludzkiego podejścia. Minister Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że Polska ma możliwości przeprowadzenia tej transformacji w sposób korzystny dla społeczeństwa.

Szefowa Ministerstwa Finansów i Polityki Regionalnej podkreśliła, że priorytetem w wydatkowaniu środków z funduszy strukturalnych oraz KPO jest wielka transformacja energetyczna. Znacząca część środków zostanie przeznaczona na ten cel. Minister zaznaczyła, że od połowy 2026 r. Polska będzie także otrzymywać środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które dodatkowo wspierać będą przemiany energetyczne w naszym kraju.

Minister K. Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że kluczowa jest zachęta do transformacji energetycznej poprzez system korzyści. Ważne jest, aby ludzie chcieli sami korzystać z nowych rozwiązań, z uwagi na ich opłacalność w różnych aspektach, w tym finansowym i zdrowotnym.

Szefowa MFiPR zaznaczyła, że weszliśmy właśnie w trzecią dekadę polskiego członkostwa w Unii Europejskiej, a przed nami kolejne dekady obecności w Unii. Podkreśliła, że jest to kluczowy moment, kiedy Polska stanowi integralną część Unii Europejskiej. Zaznaczyła również, że zarówno Polska korzysta z członkostwa w Unii, jak i trudno sobie wyobrazić Unię bez udziału Polski.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła konieczność zastanowienia się nad naszymi priorytetami i tożsamością w kontekście Unii Europejskiej. Zaznaczyła, że naszym celem jest aktywne kształtowanie polityki unijnej tak, aby służyła ona realizacji strategicznych i rozwojowych celów Polski.

UWAGA: Komunikaty publikowane na stronie PAP są prezentowane w oryginalnej formie, bez ingerencji PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM