Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Rekonstrukcja rządu. Zmiany w 4 resortach (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Rekonstrukcja rządu. Zmiany w 4 resortach (komunikat)

Kancelaria Premiera informuje, że Premier Donald Tusk przyjął rezygnację ze stanowiska czterech ministrów, którzy wystartują w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego: Marcin Kierwiński, Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka oraz Krzysztof Hetman. Premier wskazał także nowych ministrów, którzy zostaną powołani do kierowania resortami: Tomasz Siemoniak, Hanna Wróblewska, Jakub Jaworowski oraz Krzysztof Paszyk. Oficjalne powołanie nowych ministrów nastąpi w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

Ministrowie rezygnują z pracy w rządzie, by startować do PE

Donald Tusk pochwalił ich za dobrą pracę i podkreślił, że premierowi zależało na uniknięciu konfliktu interesów

„Oczekiwałem od tych ministrów skutecznego i czasami stanowczego działania. Pierwsze miesiące były okresem przełamywania trudności. Teraz nadszedł czas uporządkowania” – wyjaśniał Prezes Rady Ministrów, prezentując zmiany w rządzie. – „Jesteśmy tutaj po to, by jak najlepiej wykorzystać możliwości i okoliczności. Liczy się tylko interes państwa” – dodał.

Premier Donald Tusk przyjął rezygnacje ze stanowisk ministra Marcina Kierwińskiego ds. Spraw Wewnętrznych i Administracji, ministra Bartłomieja Sienkiewicza ds. Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ministra Borysa Budki ds. Aktywów Państwowych oraz ministra Krzysztofa Hetmana ds. Rozwoju i Technologii.

Szef rządu wyraził wdzięczność odchodzącemu Ministrowi Rozwoju i Technologii Krzysztofowi Hetmanowi za jego wysiłek, nazywając go „kawałem dobrej roboty”. Podziękował również Ministrowi Aktywów Państwowych Borysowi Budce za trudną misję w pierwszych miesiącach porządkowania i przebudowy spółek Skarbu Państwa.

Premier wyraził szczególne uznanie dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza, który odchodzi z tej funkcji.

Donald Tusk podziękował w imieniu widzów i całej opinii publicznej za pracę Ministra, któremu powierzono zadanie uzdrowienia mediów publicznych jako jedno z zasadniczych zadań Koalicji 15 października.

W trakcie wydarzenia w KPRM, premier pożegnał dotychczasowego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marcin Kierwińskiego, który został wyróżniony za wytrwanie w obliczu ataków tych, którzy zakładali, że bezkarność stanie się normą w Polsce.

„Dziękujemy za przywrócenie wiary Polakom, że polityk nie będzie bezkarny tylko dlatego, że jest politykiem” – powiedział premier.

W Parlamencie Europejskim polscy przedstawiciele będą pracować ciężko, aby wzmacniać jedność Unii Europejskiej i przekonać partnerów do naszej wizji rozwoju i obrony kontynentu.

Lista nowych ministrów w rządzie:

Prezes Rady Ministrów zwróci się do Prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie do Rady Ministrów:

– Tomasza Siemoniaka – na stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji; – Hanny Wróblewskiej – na stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; – Jakuba Jaworowskiego – na stanowisko Ministra Aktywów Państwowych; – Krzysztofa Paszyka – na stanowisko Ministra Rozwoju i Technologii.

Tomasz Siemoniak będzie pełnił dwie funkcje w rządzie: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Koordynatora ds. Służb Specjalnych, w celu wzmocnienia rządu i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju.

Donald Tusk wyraził pełne zaufanie w doświadczenie Tomasza Siemoniaka, które wyniósł z kierowania Ministerstwem Obrony Narodowej, podkreślając konieczność lepszego koordynowania działań służb w obliczu ciągłego stanu zagrożenia, w tym w relacjach z Białorusią.

Hanna Wróblewska została wyznaczona na stanowisko ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szef rządu podkreślił, że jej pasja i dorobek są najlepszymi argumentami na rzecz nominacji, a także wyraził przekonanie, że będzie doskonale współpracować ze wszystkimi środowiskami kulturalnymi i artystycznymi w Polsce.

Jakub Jaworowski, były minister w Kancelarii Premiera, został mianowany nowym Ministrem Aktywów Państwowych. Jego głównym zadaniem będzie nadzór nad spółkami Skarbu Państwa oraz rozwijanie synergii między nimi.

„Prowadzimy proces oczyszczania spółek Skarbu Państwa. Przykładem tego bałaganu jest sytuacja w Orlenie, gdzie trwa proces oczyszczania pod rządami pana Daniela Obajtka. Nowy minister będzie miał wiele zadań do wykonania w tej dziedzinie – powiedział Donald Tusk. Ważne jest, aby spółki Skarbu Państwa, zwłaszcza te o strategicznym znaczeniu, opracowały wspólnie z rządem przemyślaną strategię na rzecz polskiej gospodarki” – dodał.

Krzysztof Paszyk, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, otrzyma Tekę Ministra Rozwoju i Technologii. Premier ocenił, że Paszyk jest człowiekiem „skała” na którego można polegać i gwarantuje jednolitą i synergistyczną pracę w koalicji.

Jego znajomi wiedzą, że można na nim polegać. Jest jedną z tych osób, którzy zapewniają jednolitą i synergistyczną pracę w koalicji – powiedział szef rządu, oceniając Krzysztofa Paszyka, nowego Ministra Rozwoju i Technologii.

Ministrowie zostaną odwołani, a nowi ministrowie otrzymają nominacje w poniedziałek o godzinie 10.30 w Pałacu Prezydenckim.

Zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/premierrp/albums/72177720316836333/, Wideo: https://www.youtube.com/watch?v=t7Ta7T2NwuY&t=1s

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP w ich oryginalnej formie, bez zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version