Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Prawo.pl: niekorzystna sytuacja finansowa małżonka osoby, która planuje ogłosić upadłość konsumencką
Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: niekorzystna sytuacja finansowa małżonka osoby, która planuje ogłosić upadłość konsumencką

Według serwisu Prawo.pl, w przypadku upadłości konsumenckiej małżonek upadłego jest traktowany gorzej niż sam upadły. Prawo upadłościowe stanowi, że jeśli małżonkowie nie mieli intercyzy i pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, ich majątek wspólny wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. W rezultacie sam upadły może uzyskać oddłużenie w zamian za oddanie swojego majątku.

„Oznacza to, że drugi z małżonków, nawet jeśli nie ma długów, odpowiada za zobowiązania upadłego małżonka >>swoją<< częścią majątku” – wyjaśnia Konrad Forysiak, radca prawny w kancelarii prawnej Zimmerman Sierakowski Frosztęga, na łamach Prawo.pl.

Według serwisu Prawo.pl, zgodnie z art. 124 ust. 1 Prawa upadłościowego, cały majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości małżonka, który ogłosił upadłość. Drugi małżonek może jedynie zgłosić wierzytelność z tytułu udziału w majątku wspólnym w postępowaniu upadłościowym.

Według ekspertów z Prawo.pl, w praktyce oznacza to, że w przypadku upadku jednego z małżonków, cały majątek wspólny zostaje zlikwidowany w celu spłaty wierzycieli, co sprawia, że spłata „udziału” drugiego małżonka jest zazwyczaj iluzoryczna lub w ogóle nie ma miejsca.

„Jego wierzytelność konkuruje bowiem ze wszystkimi innymi wierzycielami. Zdarza się także, że syndycy i sądy odmawiają uznania wierzytelności współmałżonka, jeżeli wartość jego udziału jest niższa niż wysokość zobowiązań obciążających wspólny majątek” – dodaje Hubert Zieliński, doradca restrukturyzacyjny w kancelarii prawnej Filipiak Babicz Expert House, na łamach Prawo.pl.

Według Prawo.pl, rozdzielność majątkowa nie zawsze jest wystarczająca. Może ona pomóc tylko w sytuacji, gdy umowa została zawarta co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.

„Często obserwujemy przypadki dłużników, którzy za radą >>doradców do spraw oddłużania<< ustanawiają rozdzielność majątkową oraz natychmiast wnoszą o ogłoszenie upadłości. Umowa taka nie wywołuje wówczas skutków i syndyk będzie działał tak, jakby nigdy nie była zawarta…” – podkreśla Hubert Zieliński w artykule Prawo.pl.

Więcej informacji na temat ochrony przed długami małżonka w przypadku upadłości znajdziesz na Prawo.pl.

https://www.prawo.pl/biznes/w-upadlosci-ani-rozwod-ani-rozdzielnosc-majatkowa-nie-ochronia-przed-dlugami-malzonka,526674.html


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version