Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Nowa formuła debaty PAP przed wyborami europejskimi: politycy mówili tylko o konkretach
Polityka i społeczeństwo

Nowa formuła debaty PAP przed wyborami europejskimi: politycy mówili tylko o konkretach

Merytoryczna rozmowa z dziennikarzami na konkretne tematy dotyczące bezpieczeństwa, możliwości wysłania polskich wojsk do Ukrainy, paktu migracyjnego – to nowa formuła debaty wyborczej zaproponowana przez PAP i zrealizowana wspólnie z dziennikarzami wiodących polskich mediów.

W środę, 8 maja w Centrum Prasowym PAP odbyło się spotkanie dziennikarzy i polityków reprezentujących komitety wyborcze partii. Według Ewy Wasążnik z Polskiego Radia 24, debaty polityczne są istotne, zwłaszcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które charakteryzują się niską frekwencją wyborców.

„Jeśli przedstawimy wyborcom, jaką propozycję mają dla nich kandydaci, jest bardziej prawdopodobne, że zejdą z kanapy, wyjdą z domu i ruszą do urn, żeby wybrać naszych reprezentantów w europarlamencie” – mówiła dziennikarka Polskiego Radia 24.

Według niej debata PAP okazała się skuteczna, ponieważ wszyscy kandydaci przedstawili konkretne rozwiązania, które chcą wprowadzić, jeśli zostaną wybrani.

Patryk Michalski z Wirtualnej Polski podkreślił, że agencje prasowe wciąż odgrywają istotną rolę, nie tylko jako pierwsze informujące o istotnych wydarzeniach, ale także jako gwarant rzetelności. W erze mediów społecznościowych, gdzie pojawiają się szybko informacje, ludzie muszą mieć zaufanie do agencji prasowych, aby mieć pewność, że podawane informacje są sprawdzone i autentyczne – stwierdził Patryk Michalski.

Media społecznościowe mogą przewyższać agencje informacyjne w szybkości przekazywania wiadomości, ale zawsze istnieje ryzyko, że te informacje nie są zweryfikowane i nieprawdziwe.

W trakcie trwającej półtorej godziny debaty, dziennikarze zadały wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, możliwości wysłania polskich wojsk do Ukrainy, paktu migracyjnego, zielonego ładu, wejścia Polski do strefy Euro, zmian unijnych traktatów, a także sztucznej inteligencji i wysokich pensji europarlamentarzystów.

„To pierwsze takie doświadczenie dla PAP, która zaprosiła nie tylko polityków, ale także dziennikarzy konkretnych redakcji, zainteresowanych naszym serwisem. Okazało się, że jest bardzo dużo tematów do rozmowy i wychodząc, wszyscy pytali, kiedy będzie następna debata. To jest najlepszy znak, że się udało i było ciekawie. A może spośród słuchaczy, widzów i czytelników, nasza dyskusja też kogoś przekona, żeby wziąć udział w wyborach” – mówiła Zuzanna Dąbrowska.

Zadaniem prowadzącej dyskusję, Zuzanny Dąbrowskiej, zastępczyni redaktora naczelnego PAP, było zapytanie gości, kto wygra wybory do PE.

W debacie wzięli udział dziennikarze z różnych portali i mediów, takich jak i.pl, Gazeta.pl, PAP, TVP.info, Wirtualna Polska, Polskie Radio 24, Onet, oraz politycy z różnych ugrupowań, takich jak KO, Trzecia Droga, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Lewica, PiS.

Debata została transmitowana przez zaproszone redakcje oraz na oficjalnych profilach PAP na różnych platformach, takich jak PAP.pl, YouTube, Facebook i x.com.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version