Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: projekt reformy szkolnictwa wyższego ułatwiającej łączenie uczelni trafi do konsultacji

Na początku drugiej połowy roku zostanie przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, który ma na celu ułatwienie konsolidacji uczelni w odpowiedzi na malejącą liczbę studentów – donosi serwis Prawo.pl. Nowe przepisy będą także dotyczyć prowadzenia studiów podyplomowych.

„Ale też uspokajam środowisko akademickie – to będzie ewolucja, czyli to nie będzie rewolucja, a więc nie ma co się obawiać na uczelniach, że nagle rewolucyjnie będziemy coś tam na siłę chcieli zmieniać” – powiedział minister Wieczorek, cytowany przez Prawo.pl

Według Prawo.pl, minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek wskazał potrzebę wprowadzenia około 700-750 poprawek do ustawy o szkolnictwie wyższym, zgodnie z sugestiami ekspertów.

Według informacji serwisu, jedną z proponowanych zmian przez szefa resortu nauki jest skoncentrowanie się na jakości kształcenia zamiast na liczbie uczelni. Minister wyjaśnił, że w obliczu demografii i konkurencji o fundusze budżetowe, konieczne jest rozważenie fuzji uczelni i tworzenia większych struktur uczelniowych, aby umożliwić ich rozwój. Ponadto dodał, że resort będzie nadal inwestować w remonty i budowę akademików.

Według Prawo.pl, reforma prawdopodobnie będzie obejmować zmiany dotyczące studiów podyplomowych, które były wcześniej deregulowane przez Jarosława Gowina, co osłabiło kontrolę nad ich jakością i doprowadziło do negatywnych praktyk, takich jak te na Collegium Humanum.

Według prof. Piotra Steca z Uniwersytetu Opolskiego, który został zacytowany przez serwis, istnieje konieczność wprowadzenia regulacji mających na celu zapewnienie wysokiej jakości studiów podyplomowych. Ekspert wskazuje, że resort powinien zapewnić kontrolę nad studiami podyplomowymi poprzez odpowiednie organy, takie jak Państwowa Komisja Akredytacyjna, albo powiązać możliwość ich prowadzenia z uprawnieniami do prowadzenia pokrewnego kierunku studiów magisterskich.

„Tworząc nowe przepisy, trzeba wyważyć dwie wartości – zapobiec sytuacji, w której studia podyplomowe nie spełniają standardów jakości, ale jednocześnie umożliwić otwieranie takich kierunków tak, by uczelnie mogły szybko reagować na potrzeby rynku i osób, które pragną się dokształcać” – podkreśla prof. Stec w wypowiedzi zamieszczonej w Prawo.pl

Znajdź więcej informacji na stronie Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/student/projekt-reformy-szkolnictwa-wyzszego-juz-w-polowie-roku,526941.html

Odwiedź naszą stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej na temat reformy szkolnictwa wyższego.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM