Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo W Łodzi rozpoczęło się Forum Bezpieczeństwa. Potrwa dwa dni
Polityka i społeczeństwo

W Łodzi rozpoczęło się Forum Bezpieczeństwa. Potrwa dwa dni

W Łodzi odbywa się dwudniowe Forum Bezpieczeństwa, na którym przedstawiciele rządu i administracji publicznej spotykają się z osobami zarządzającymi bezpieczeństwem w firmach sektorów ICT, IT, BI i energetyki, aby omawiać kwestie obrony powszechnej, odporności infrastruktury oraz bezpieczeństwa energetycznego i cyfrowego.

Forum Bezpieczeństwa to dwudniowe wydarzenie skierowane do ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem w sektorze publicznym, pozarządowym i prywatnym. Podczas III edycji wydarzenia głównym tematem będą wszystkie obszary bezpieczeństwa – od konieczności zwiększenia obrony powszechnej, po zapewnienie odpornej infrastruktury, bezpieczeństwo energetyczne i cyfrowe, aż po ochronę sygnalistów, kontrolę przepływów migracyjnych i społeczne koszty życia w cieniu wojny.

Goście tegorocznej edycji obejmują przedstawicieli rządu, administracji publicznej oraz zarządzających bezpieczeństwem w firmach sektora ICT, IT, BI oraz energetyki. Na panelu znajdują się również eksperci cyberbezpieczeństwa, naukowcy oraz przedstawiciele pracodawców i think tanków.

Podczas otwarcia konferencji prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła ważność bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników, w tym także samorządów. Wyraziła nadzieję na szybkie wprowadzenie ustawy o ochronie ludności, jako zobowiązanie wobec mieszkańców, które zamierza spełnić jak najszybciej.

„Kwestie bezpieczeństwa stały się priorytetem na każdej płaszczyźnie działania państwa. Zarówno jeśli chodzi o samorząd, poziom państwowy, jak i o firmy. Każdy element naszej przestrzeni jest dzisiaj podporządkowany temu priorytetowi” – powiedział wiceminister. „W przypadku zagrożenia nie broni się po prostu wojsko, tylko broni się państwo i każdy jego element. Mamy wspólnie dużo do zrobienia, także w szkołach, urzędach i firmach. Potrzebne jest ćwiczenie i przegląd procedur. Każdy z nas może od siebie coś dołożyć w tej sprawie” – podkreślił.

Wiceminister Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, rozpoczął wystąpienie od omówienia perspektywy strategicznej oraz współpracy cywilnej i wojskowej.

Obecne konflikty zbrojne, jak wojna w Ukrainie i konflikt w Strefie Gazy, podnoszą kwestie powszechnej obrony społeczeństwa i bezpieczeństwa energetycznego. Gen. Radosław Kujawa i Witold Drożdż omawiali wzmacnianie infrastruktury krytycznej w obliczu różnych zagrożeń.

„Bez zbudowanego bardzo mocnego >>systemu immunologicznego<<, w czym państwo siłą rzeczy musi grać pierwsze skrzypce, nie wyobrażam sobie funkcjonowania w dzisiejszych realiach żadnego złożonego biznesu. Przemysł związany z nowymi technologiami, cyfryzacja, w momencie jakiegoś poważnego problemu z dostawami prądu po prostu przestaje istnieć. Pomimo stosowania rozwiązań mających na celu optymalizację wykorzystania energii elektrycznej, jesteśmy skazani na dość lawinowo rosnącą konsumpcję energii” – powiedział Witold Drożdż. „Interwencja i zaangażowanie państwa są jak najbardziej właściwe w obliczu wyzwań, przed którymi stoimy” – dodał.

Stowarzyszenie Przeciwko Nadużyciom Gospodarczym AntiFraud oraz Fundacja Forum Bezpieczeństwa są organizatorami wydarzenia, a głównymi patronami są prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Konfederacja Lewiatan i Unia Metropolii Polskich. Orange Polska jest partnerem technologicznym.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version