Nauka i technologie

Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii Grupy. FF Strzelino dysponuje mocą 45 MWp

Polenergia uruchomiła swoją największą farmę fotowoltaiczną w historii Grupy. FF Strzelino ma moc 45 MWp i może zasilać zieloną energią 24000 gospodarstw domowych. To piąta elektrownia słoneczna w portfelu Grupy, zlokalizowana na Pomorzu. Dzięki uruchomieniu FF Strzelino, moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł osiągnęły poziom 574 MW, co oznacza wzrost o 22% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Największa farma fotowoltaiczna Polenergii znajduje się w Miastu Słupsk, w województwie pomorskim. Szacuje się, że rocznie produkuje ona około 48 GWh energii, co wystarcza na zasilenie 24000 gospodarstw domowych.

Na terenie inwestycji zostało zainstalowanych ponad 73000 nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, siedem stacji transformatorowych średniego napięcia oraz jedna stacja transformatorowa wysokiego napięcia. Każdą stację podłączono do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej za pomocą kabli średniego i wysokiego napięcia o łącznej długości prawie 10 kilometrów. Uruchomienie FF Strzelino oznacza, że zielone moce wytwórcze Polenergii z odnawialnych źródeł energii osiągnęły poziom 574 MW.

„Strzelino to największy projekt fotowoltaiczny w portfolio Polenergii. Położenie naszych inwestycji sprawia, że farmy wiatrowe i słoneczne, którymi dysponujemy, znakomicie się uzupełniają. Elektrownia w Strzelinie to kolejny element ekspansji naszej Grupy na lądzie. W naszym lądowym portfelu rozwojowym mamy projekty o łącznej mocy blisko 2100 MW. Przed Polską stoją ogromne wyzwania związane z dekarbonizacją. Polenergia odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę w realizacji tego celu” – mówi Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia S.A.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, moc wytwórcza Polenergii wzrosła o 22%. W drugiej połowie 2023 roku Grupa uruchomiła Farmę Wiatrową Piekło o mocy 13,2 MW w Wielkopolsce oraz Farmę Wiatrową Grabowo o mocy 44 MW na Podlasiu.

Polenergia niedawno zatwierdziła kontrakty na budowę dwóch nowych farm fotowoltaicznych: Szprotawa I i Szprotawa II. Te elektrownie słoneczne o łącznej mocy 67 MWp zostaną zlokalizowane w województwie lubuskim.

Projekty lądowe Polenergii mają łączną moc rozwoju wynoszącą około 1350 MW dla projektów wiatrowych i prawie 700 MW dla projektów fotowoltaicznych. Dodatkowo, wraz z norweskim Equinor, firma rozwija trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW.

Polenergia jest największą polską prywatną grupą energetyczną, składającą się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł, sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych oraz budowy sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. Firma jest pionierem w budowie zeroemisyjnej gospodarki, a jej strategicznym projektem jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW we współpracy z Equinor. W 2018 roku Polenergia została nagrodzona przez gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet” nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki z indeksu sWIG80.
Więcej na www.polenergia.pl.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM