Biznes i finanse

Rekomendacje XIV Europejskiego Kongresu Finansowego

Rekomendacje prezesów największych banków krajowych, opracowane przy wsparciu merytorycznym EY, obejmują szereg działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa sektora bankowego i ochronę klientów.

Rekomendacja 1 dotyczy zwiększenia zaangażowania i priorytetowego traktowania działań sektorowych mających na celu ochronę klientów banków przed oszustwami finansowymi, w szczególności cyberprzestępczością i praniem brudnych pieniędzy, oraz podniesienie poziomu edukacji finansowej Polaków.

Prezesi banków proponują wykorzystanie doświadczeń i usług KIR, BIK oraz ZBP, a także wzrost inwestycji i rozszerzenie zakresu działania SCU AML we współpracy z ZBP. Zdaniem prezesów, koordynację tego przedsięwzięcia powinien sprawować KIR we współpracy z ZBP i sektorem bankowym.

Rekomendacja 2: Zmniejszenie ryzyka prawnych związanych z unieważnianiem zawartych umów

Unieważnianie zawartych umów, zwłaszcza długoterminowych, jest równoznaczne z podważaniem wiarygodności państwa. Dotyczy to całej gospodarki, a nie tylko sektora bankowego, co obniża atrakcyjność inwestycyjną Polski i ogranicza możliwości zaangażowania banków w projekty inwestycyjne związane m.in. z obronnością i transformacją energetyczną.

W sektorze bankowym istnieje pilna potrzeba zakończenia długotrwałych sporów sądowych dotyczących kredytów denominowanych w CHF. Popieramy działania mające na celu zakończenie tych sporów poprzez proponowaną wzorcową ugodę opartą na koncepcji zaproponowanej przez UKNF.

W celu ochrony interesów klientów i zwiększenia transparentności produktów bankowych, oraz zniwelowania ryzyka prawnego w przyszłości, apelujemy o pilne wdrożenie standardowego wzorca umowy kredytu hipotecznego, uwzględniającego prawa kredytobiorców i wspierającego rozwój rynku kredytów o stałym oprocentowaniu. Banki nie byłby zobligowane do stosowania tego wzorca, ale umowy zawarte na jego podstawie nie mogłyby być podważane. Pomimo wcześniejszej propozycji, zagadnienie to nie zostało skutecznie skonkludowane.

Rekomendacja 3: Wzmocnienie stabilności polskiego systemu finansowego

Aby zwiększyć stabilność rynku finansowego, proponujemy wzmocnienie struktury finansowania banków oraz dopasowanie struktury zapadalności aktywów i pasywów poprzez stopniowe wdrażanie wskaźnika finansowania długoterminowego zgodnie z koncepcją UKNF. Ważne jest również dokończenie reformy wskaźników referencyjnych stopy procentowej oraz promocja kredytów mieszkaniowych o stałym oprocentowaniu, wszystko w trosce o długoterminowe bezpieczeństwo systemu bankowego i oszczędności klientów.

Rekomendacja 4: Współpraca na rzecz obronności kraju i zrównoważonego wzrostu gospodarczego poprzez okrągły stół.

Dialog ze stroną publiczną w zakresie podstawowych kierunków rozwoju kraju i kluczowych wyzwań sektora bankowego (KNF, NBP, UOKiK, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości).

Zwiększenie zaangażowania w priorytetowe inicjatywy inwestycyjne kraju według priorytetów i założeń uzgodnionych z stroną publiczną – obronność, transformacja energetyczna, wsparcie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM