Polityka i społeczeństwo

MFiPR: KPO i Fundusze UE dla zielonej transformacji (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazuje informację o konferencji „Mamy Fundusze Europejskie na spółdzielnie energetyczne! Czas na przyspieszenie!” poświęconej wykorzystaniu Funduszy Europejskich na rozwój energetyki obywatelskiej, w tym spółdzielni energetycznych. W wydarzeniu wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Podczas otwarcia konferencji wiceminister Jan Szyszko podkreślił, że głównym celem naszego ministerstwa, zajmującego się programowaniem Funduszy UE i zarządzaniem nimi, jest nie tylko wydanie pieniędzy na transformację energetyczną, lecz także skierowanie ich na inwestycje, które przyczynią się do demokratyzacji systemu energetycznego Polski.

Przeszłe transformacje nie mogą się powtarzać kosztem biedniejszych grup społecznych w Polsce. Nowa transformacja musi być sprawiedliwa i uwzględniać potrzeby wszystkich obywateli, a do tego możemy wykorzystać środki z Funduszy Europejskich.

Z uwagi na rosnące koszty energii i konieczność przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatycznych, konieczne jest poszukiwanie nowych sposobów zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Jedną z takich inicjatyw jest energetyka obywatelska, która zakłada zaangażowanie osób prywatnych, organizacji, instytucji i przedsiębiorstw spoza sektora energetycznego w produkcję, dystrybucję i zarządzanie energią.

Wiceminister Jan Szyszko podkreślił, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) zawiera inwestycje i reformy mające na celu przezwyciężenie bariery dla rozwoju energetyki obywatelskiej. W debacie „Jak przyspieszyć rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce?” podkreślono znaczenie tych działań.

Jan Szyszko zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia reform z KPO, które mogą wspierać zieloną transformację, takie jak odejście od podatku od posiadania samochodów spalinowych.

Podkreślił również, że dobra transformacja energetyczna w Polsce powinna zacząć się od zachęt, a nie kar, dlatego postawienie kwestii podatków od samochodów spalinowych w rewizji KPO jest kluczowe – dodał Jan Szyszko.

Podsumowując, sekretarz stanu Jan Szyszko podkreślił, że sukces gospodarczy i rozwój polskich firm mogą być budowane na powszechnym poparciu dla transformacji energetycznej. Bez tego wsparcia nie można osiągnąć żadnych celów.

Informujemy, że treść komunikatów publikowanych w serwisie PAP nie podlega żadnym zmianom ze strony PAP SA i jest dostarczana w formie pierwotnej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM