Wiadomości Polska Nauka i technologie Czujnik metanu poszuka życia na Marsie i chorób w oddechu
Nauka i technologie

Czujnik metanu poszuka życia na Marsie i chorób w oddechu

Nowy laserowy czujnik metanu opracowany przez inżynierów z WAT opiera się na absorpcji promieniowania optycznego w zakresie długofalowej podczerwieni. Może być użyteczny w poszukiwaniu dowodów na istnienie życia poza Ziemią, a także w monitorowaniu zanieczyszczeń środowiska, lokalizowaniu wycieków z rurociągów przesyłowych i w medycynie – poinformowała uczelnia.

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej prowadzili badania nad wykrywaniem metanu w zakresie długofalowej podczerwieni. Według płk dr hab. inż. Jacka Wojtasa z Instytutu Optoelektroniki WAT, dłuższe fale podczerwone lepiej przenikają przez zasłony atmosferyczne, takie jak aerozole i pyły, co może być korzystne w badaniach atmosfery różnych planet, takich jak Mars.

Według tłumaczenia, metan jest produktem ubocznym rozkładu materii organicznej i jego obecność w atmosferze planety jest uznawana za pierwszy dowód życia przez naukowców. Wykrywanie tego gazu jest trudne z powodu jego niskiej zawartości. Aby to zrobić, konieczne są bardzo precyzyjne czujniki.

Metody optyczne, wykorzystujące absorpcję promieniowania laserowego do pomiaru śladowych stężeń gazów, spełniają te wymagania. Zapewniają one szybkie pomiary, duże zakresy dynamiczne i wysoką selektywność. Dodatkowo, dzięki różnicowym procedurom pomiarowym, nie wymagają okresowych kalibracji i wymiany zużytych części. Dzięki najnowszym osiągnięciom w technologiach optoelektronicznych, czujniki optyczne mogą być kompaktowe i energooszczędne.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C103258%2Cczujnik-metanu-poszuka-zycia-na-marsie-i-chorob-w-oddechu.html


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version