Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MSWiA: Polska ponownie w czołówce państw skutecznych w walce z handlem ludźmi (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Polska ponownie w czołówce państw skutecznych w walce z handlem ludźmi (komunikat)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło, że Polska została zakwalifikowana do pierwszej grupy państw (tzw. Tier 1) w raporcie Departamentu Stanu USA dotyczącym walki z handlem ludźmi. Polski rząd spełnia najwyższe standardy w tej dziedzinie, co jest wynikiem wysiłków podejmowanych przez ostatnie cztery lata. Wcześniej kraj ten należał do grupy drugiej (Tier 2), razem z innymi państwami, takimi jak m.in. Azerbejdżan, Albania, Grecja, Bangladesz, Indie, Irlandia, Tunezja, Portugalia.

Co roku Departament Stanu USA opublikowuje raport dotyczący walki z handlem ludźmi na świecie, w którym przedstawia wysiłki podejmowane przez rządy 188 krajów w tej kwestii. Polska przez ostatnie 4 lata została zaklasyfikowana do grupy drugiej (Tier 2), jednak w tegorocznym raporcie ponownie znalazła się w pierwszej grupie państw (Tier 1).

Polska została zaklasyfikowana do grupy Tier 1, co oznacza, że podejmuje skuteczne działania w zwalczaniu handlu ludźmi. To dowód zaangażowania polskich władz i organizacji pozarządowych w walkę z tym przestępstwem.

– Handel ludźmi

Handel ludźmi dotyka miliony ludzi na całym świecie, przekraczając granice i dotykając wiele krajów. Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej, oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.

Coroczny raport Departamentu Stanu USA jest istotnym narzędziem w globalnej walce z handlem ludźmi. Dokument dostarcza szczegółowej oceny rozmiaru i metod tego procederu, a także ocenia wysiłki podejmowane przez rządy i zainteresowane strony, w tym Stany Zjednoczone.

– Raport Departamentu Stanu USA (TIP)

Nowa edycja raportu TIP (Trafficking in Persons Report) skupia się na rosnącej roli technologii w handlu ludźmi. Narzędzia cyfrowe, takie jak aplikacje randkowe, reklamy internetowe i platformy online, są wykorzystywane do rekrutacji ofiar i sprzedaży nielegalnych treści. Szyfrowane komunikatory i waluty cyfrowe utrudniają organom ścigania wykrywanie tych przestępstw.

Współczesna technologia również stanowi ważne narzędzie w walce z handlem ludźmi. Dzięki telefonów komórkowym, platformom mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji możliwe jest zwiększanie świadomości na temat praw pracowników i migrantów, lokalizowanie ofiar, identyfikowanie sprawców wykorzystywania seksualnego online oraz analizowanie dużych zbiorów danych w celu wykrywania nowych trendów w handlu ludźmi.

Podniesienie statusu Polski to uznanie naszych wysiłków w stosowaniu kompleksowych środków i proaktywnych strategii w walce z handlem ludźmi. To osiągnięcie podkreśla wagę wytrwałych i skoordynowanych działań w osiąganiu znaczących postępów w przeciwdziałaniu temu przestępstwu.

Polska została awansowana do Tier 1 ze względu na liczne działania i osiągnięcia, takie jak zwiększenie liczby aktów oskarżenia i wyroków skazujących wobec sprawców, zwiększenie środków finansowych na walkę z handlem ludźmi i pomoc ofiarom, a także podniesienie rangi Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi jako organu doradczego Prezesa Rady Ministrów.

W dniu 9 kwietnia br. odbyło się pierwsze spotkanie Międzyresortowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, w którym uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, organów ścigania oraz organizacji pozarządowych i naukowych. Spotkanie było prowadzone przez podsekretarza stanu w MSWiA Macieja Duszczyka.

W ramach spotkania omawiano kwestie związane z przeciwdziałaniem handlowi ludźmi, które pozostają w kompetencji ministerstw oraz podjęto dyskusję na temat działań mających na celu zwalczanie tego zjawiska.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version