Nauka i technologie

NABR popiera decyzję IUCN o ponownej weryfikacji statusu makaków długoogoniastych

Badania naukowe pomogą określić, czy rzeczywiście istnieje zagrożenie dla tego gatunku.

WASHINGTON, 25 czerwca 2024 r. /PRNewswire/ — Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych (NABR) popiera decyzję Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) o ponownej ocenie statusu makaków długoogoniastych (macaca fascicularis) jako gatunku zagrożonego.

„NABR z zadowoleniem przyjmuje informację o weryfikacji oznaczenia makaków długoogoniastych jako gatunku zagrożonego – powiedział Matthew R. Bailey, prezes NABR. – Decyzja IUCN o wpisaniu makaków długoogoniastych na listę gatunków zagrożonych w 2022 r. nie była uzasadniona ani poparta danymi naukowymi. NABR zamierza współpracować z IUCN nad zapewnieniem rzetelności naukowej tego procesu”.

W 2023 r. NABR zorganizowało zespół ds. oceny technicznej w celu zweryfikowania podstaw oznaczenia nadanego przez IUCN [1]. Oficjalna petycja do IUCN została złożona we wrześniu 2023 r., a rozszerzona petycja w lutym 2024 r. Rozszerzona petycja wzywała IUCN do przeprowadzenia nowej oceny statusu gatunku opartej na danych naukowych.

W rozszerzonej petycji NABR podano, że ocena przeprowadzona przez Hansen i in. w 2022 r., która została wykorzystana przez IUCN do zmiany statusu makaków długoogoniastych, nie uwzględnia najnowszych danych naukowych [2].

Dr. Hank Jenkins złożył oddzielną petycję stwierdzającą, że autorzy oceny Hansen i in. (2022) mają konflikt interesów, który wymaga dalszej analizy przez IUCN. Aktualnie petycja jest rozpatrywana przez IUCN.

Chociaż IUCN nie posiada władzy ustawodawczej ani regulacyjnej, czerwona lista, którą organizacja tworzy, może mieć wpływ na decyzje dotyczące polityki dotyczącej danego gatunku. Weryfikacja przez IUCN statusu makaka długoogoniastego jako gatunku zagrożonego ma istotne konsekwencje, ze względu na powszechne wykorzystanie tego gatunku w badaniach biomedycznych.

Badania z udziałem makaków długoogoniastych doprowadziły do opracowania sześciu z 25 najczęściej stosowanych leków na receptę [3]. Ponadto, ich udział odgrywa kluczową rolę w postępach w medycynie regeneracyjnej, immunologii, leczeniu nowotworów, opracowywaniu szczepionek oraz farmakologii [4-8].

Ostateczne orzeczenie IUCN można znaleźć na stronie https://bit.ly/IUCNRulingLTMs.

Więcej informacji o petycji NABR można znaleźć na stronie www.nabr.org.

Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych

Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych (NABR) zostało założone w 1979 r. i jest jedyną organizacją non profit podlegającą zwolnieniu zgodnie z sekcją 501(c)(6) amerykańskiego kodeksu skarbowego. Stowarzyszenie zajmuje się kształtowaniem rozsądnej polityki publicznej w zakresie humanitarnego wykorzystania zwierząt w badaniach, kształceniu i testowaniu w dziedzinie biomedycyny. NABR zrzesza ponad 340 uczelni, szkół medycznych, weterynaryjnych, szpitali klinicznych, firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, grup pacjentów oraz towarzystw akademickich i zawodowych, które opierają się na humanitarnych i odpowiedzialnych badaniach na zwierzętach w dążeniu do postępów w dziedzinie zdrowia ludzi i zwierząt na świecie. Więcej informacji na stronie www.nabr.org.

Skład zespołu ds. oceny technicznej obejmuje dr. Raya Hilborna z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, dr. Davida Smitha, byłego członka agencji U.S. Geological Survey, oraz dr. Robina Waplesa z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Ostatnie badania sugerują, że makak długoogonowy może być zagrożony wyginięciem. Hilborn i Smith (2023) analizują ten problem w ich artykule opublikowanym w American Journal of Primatology. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://doi.org/10.1002/ajp.23590.

Bieżąca wersja broszury informacyjnej FBR pod tytułem „Rola makaków długoogoniastych w badaniach” jest dostępna online pod adresem: https://fbr-cms-bucket.s3.us-west-1.amazonaws.com/FBR_s_Role_of_LT_Ms_in_Research_Fact_Sheet_01_2024_FINAL_802d17fd7d.pdf?updated_at=2024-02-26T16:44:17.000Z.

Według artykułu opublikowanego na stronie https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8848615/#:~:text=Non%2Dhuman%20primates%20play%20a,organs%20affected%20by%20degenerative%20diseases, naczelne nie ludzkie odgrywają kluczową rolę w medycynie regeneracyjnej, zwłaszcza w leczeniu chorób degeneracyjnych.

Artykuł dotyczący immunologii jest dostępny pod adresem: https://www.nature.com/articles/s41577-018-0005-7

Badania nad nowotworami i terapie są opisane w artykule, który można znaleźć tutaj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9808758/#:~:text=Furthermore%2C%20NHP%20naturally%20develop%20cancers,and%20patients%20with%20human%20cancer


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM