Nauka i technologie

Polscy specjaliści zbudowali baterię lodową

Politechnika Wrocławska we współpracy z dwoma polskimi firmami stworzyła innowacyjną baterię lodową, która magazynuje nadmiar energii w postaci energii chłodu i następnie oddaje ją w postaci ciepła wtedy, gdy koszty prądu są wyższe. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla przedsiębiorstw, które potrzebują dużej ilości energii cieplnej.

Poza opracowaniem nowych źródeł energii, konieczne jest także znalezienie skutecznych metod magazynowania. Niestety, obecnie istnieje problem z gromadzeniem dużych ilości prądu, a tradycyjne akumulatory nie są w stanie sprostać tej potrzebie, co dotyczy nie tylko pojazdów elektrycznych.

Energia może być wykorzystywana w różnorodny sposób i jedną z jej form jest energia cieplna, wykorzystywana w procesach produkcyjnych. Dlatego też próbuje się magazynować tę postać energii na różne sposoby.

Specjaliści z firm Wentima i Rawlplug we współpracy z pracownikami Politechniki Wrocławskiej opracowali nową metodę, polegającą na wykorzystaniu tzw. baterii lodowych. Urządzenie to zostało zintegrowane z procesem produkcyjnym drugiego z wymienionych przedsiębiorstw.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM