Nauka i technologie

Egipt/Listy centurionów znaleźli polscy archeolodzy w Berenike

Polskim archeologom udało się odkryć papirusy z listami rzymskich centurionów stacjonujących w Egipcie w Berenike. Oprócz tych unikalnych dokumentów, znaleziono również ceramikę z Italii, monety rzymskie i specyficzną zapinkę do płaszcza, która mogła pochodzić z biura centuriona.

„Dla egiptologów i innych naukowców zajmujących się antykiem to odkrycie skrajnie rzadkie i dużego kalibru. W tej części świata stanowisk z okresu rzymskiego jest bardzo mało. Egipcjanie nie promują tego czasu w historii m.in. dlatego, że to moment, kiedy byli podbici. Natomiast ranga tych odkryć jest naprawdę fenomenalna” – mówi Nauce w Polsce dr hab. Marta Osypińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Berenike, położone nad Morzem Czerwonym, to starożytny port zbudowany przez cesarza Tyberiusza krótko po aneksji Egiptu przez Imperium Rzymskie. Badacze od dawna podejrzewali, że w Berenike stacjonował III Legion Cyrenajka, który zasłynął między innymi pacyfikacją powstania w Jerozolimie w 70 roku.

Badawcy pod kierownictwem dr hab. Marty Osypińskiej odkryli unikalne cmentarzysko zwierząt z I i II wieku w Berenike. Oprócz pochówków zwierząt, archeolodzy znaleźli tam ekskluzywną ceramikę z Italii, śródziemnomorza, Afryki i Indii, monety rzymskie, fibulę (popularną zapinkę do płaszcza w Europie), oraz ostrakony i kilka papirusów, które mogą dostarczyć cennych informacji o antycznych mieszkańcach Berenike.

Czytaj więcej na temat ekstremalnych zdarzeń pogodowych i monitoringu wysp ciepła tutaj: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C102859%2Cekspert-o-ekstremalnych-zdarzeniach-pogodowych-monitoring-wysp-ciepla-moze


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM