Wiadomości Polska Biznes i finanse Polenergia i Equinor z umowami na transport i instalację fundamentów oraz morskich stacji dla projektów Bałtyk 2 i 3
Biznes i finanse

Polenergia i Equinor z umowami na transport i instalację fundamentów oraz morskich stacji dla projektów Bałtyk 2 i 3

Polenergia i Equinor podpisały umowy na transport i instalację fundamentów oraz morskich stacji elektroenergetycznych dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prace na morzu w latach 2026-2027 wykona spółka Heerema Marine Contractors, wykorzystując m.in. statek z dźwigiem o dużej nośności (heavy lift crane). Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW zasilą zieloną energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych.

Heerema Marine Contractors, a Dutch offshore wind service provider, has extensive experience in installing floating structures at sea using their own fleet of floating cranes. Contracts with Polenergia and Equinor involve the transportation and installation of 100 monopiles, transition pieces, and two offshore transformer substations, which will be transported from manufacturing facilities and installed at the designated locations for the Baltic 2 and Baltic 3 projects.

„Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 zasilą czystą energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Umowy, które właśnie podpisaliśmy, znacząco zbliżają nas do tego celu. Kontrakty obejmują transport i instalację fundamentów pod wieże wiatrowe, a także montaż morskich stacji elektroenergetycznych, niezbędnych do funkcjonowania obu inwestycji. Jesteśmy przekonani, że farmy wiatrowe, które rozwijamy na Morzu Bałtyckim zmienią oblicze polskiej energetyki i polskiej gospodarki. Pierwszy prąd z naszych najbardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk 2 i Bałtyk 3, popłynie już w 2027 roku” – mówi Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia S.A.

Podczas instalacji komponentów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, Thialf, statek wyposażony w dźwig o dużej nośności (heavy lift crane), będzie głównym narzędziem wykonawcy. Zaawansowane możliwości statku sprawiają, że Thialf jest idealny do skomplikowanych zadań w wielkoskalowych projektach morskiej energetyki wiatrowej.

Zgodnie z planem przyjętym przez Polenergię, Equinor oraz wykonawcę, wszystkie fundamenty (monopale i typu jacket) mają zostać zamontowane w 2026 roku, natomiast tzw. topsides morskich stacji elektroenergetycznych zostaną zainstalowane w osobnych kampaniach w latach 2026 i 2027.

„Podpisanie umów na transport i instalację fundamentów oraz stacji transformatorowych na morzu dla projektów farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 konsekwentnie zbliża nas do momentu podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy. Nasze projekty, które powstaną jako jedne z pierwszych na Morzu Bałtyckim, są niezwykle ważne dla rozwoju polskiego sektora offshore, przyspieszenia procesu transformacji energetycznej i zwiększenia niezależności energetycznej Polski. Jesteśmy dumni, że możemy realizować naszą misję, która polega na dostarczaniu energii w sposób bezpieczny, zrównoważony i odpowiedzialny” – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

Planowane morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW zostaną zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z tych projektów ma być dostarczona do sieci już w 2027 roku, a ich pełne użytkowanie ma rozpocząć się od 2028 roku.

Projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW będą zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, 22-37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z tych farm ma być dostarczona do sieci w 2027 roku, a ich pełne wykorzystanie planowane jest od 2028 roku.

W ramach kolejnej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Polenergia i Equinor prowadzą projekt Bałtyk 1, który znajdować się będzie 81 km od brzegu. Projekt Bałtyk 1, o mocy do 1560 MW, stanowi największą farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim i planowany jest do aukcji w 2025 roku. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 1, 2 i 3 dostarczą zielonej energii ponad 4 milionom gospodarstw domowych.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version