Polityka i społeczeństwo

Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Astanie – Kazachstan podsumowuje roczne przewodnictwo

W dniach 3-4 lipca 2024 roku odbędzie się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w Astanie, stolicy Kazachstanu. Organizacja ta zrzesza dziewięć państw z kontynentu azjatyckiego – poinformowała ambasada Kazachstanu w Warszawie.

Podczas spotkania kończącego roczne przewodnictwo Kazachstanu w organizacji, planowane jest przyjęcie programu współpracy w dziedzinie przeciwdziałania terroryzmowi, separatyzmowi i ekstremizmowi na kolejne dwa lata, czyli 2025-2027.

SCO jest regionalną organizacją międzynarodową, założoną 15 czerwca 2001 r. przez Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Rosję i Tadżykistan. W późniejszym czasie dołączyły do niej Indie, Iran, Pakistan i Uzbekistan, natomiast Afganistan, Białoruś i Mongolia posiadają status obserwatora.

Ambasada Kazachstanu podaje, że celem SCO jest umacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji poprzez wielopłaszczyznową współpracę.

Dziennik „The Astana Times” informował, że Kazachstan zapowiedział wzmocnienie działań SCO i pozycjonowanie jej jako niezawodnej platformy owocnej współpracy przed objęciem rocznej prezydencji w tej organizacji.

W przekazanym komunikacie Ambasada Kazachstanu przypomniała o przemówieniu prezydenta Kazachstanu Kasym-Jomarta Tokajewa, w którym podkreślał on konieczność zaangażowania się krajów azjatyckich w budowę bardziej reprezentatywnego, demokratycznego i wielobiegunowego świata, gdzie kluczową rolę odgrywa ONZ. Przemówienie to miało miejsce rok temu, 4 lipca 2023 r., podczas szczytu SCO.

Prezydent podkreślił, że główne cele prezydencji Kazachstanu w SCO to zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności, rozwijanie powiązań gospodarczych i handlowych, wzmacnianie współpracy ekologicznej, oraz pogłębianie więzi kulturowych i humanitarnych.

Ambasada Kazachstanu w Warszawie poinformowała, że Kazachstan zaproponował inicjatywę SCO w celu promowania jedności świata, sprawiedliwego pokoju i harmonii. Inicjatywa ta ma na celu stworzenie nowego paradygmatu bezpieczeństwa, sprawiedliwego środowiska gospodarczego i czystej planety. W lipcu planowane jest przyjęcie programu współpracy w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi, separatyzmowi i ekstremizmowi na lata 2025-2027 oraz strategii antynarkotykowej na lata 2024-2029.

Podczas przewodnictwa Kazachstanu, prezydent zaproponował utworzenie funduszu inwestycyjnego SCO Partner, który ma na celu pobudzenie współpracy gospodarczej i inwestycyjnej. Planuje się również utworzenie sieci dużych strategicznych portów i centrów logistycznych w ramach tej inicjatywy.

Kazachstan chce pełnić rolę „digital hub” w ramach SCO, oferując usługi poprzez sojusz parków technologicznych i klastrów innowacyjnych. Międzynarodowy Park Technologiczny Startupów IT w Astanie jest częścią tego sojuszu. W kierunku realizacji tego celu odbyło się pierwsze Forum Cyfrowe w Ałmaty 1 lutego 2024 r.W trakcie zbliżającego się szczytu planowane jest również omówienie strategii rozwoju współpracy energetycznej między krajami członkowskimi SCO do 2030 roku. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz zbadanie możliwości rozwoju energii „zielonej” w kontekście globalnych zmian klimatycznych – informuje ambasada Kazachstanu.

Kazachstan zainicjował ogłoszenie roku 2024 przez SCO jako Rok Środowiska. W ramach tego działa organizacja przyjęła szereg międzynarodowych dokumentów dotyczących ochrony środowiska, obszarów przyrodniczych oraz efektywnej gospodarki odpadami.

Podczas prezydencji Kazachstanu, ambasada Kazachstanu w Warszawie podkreślała znaczenie pogłębiania wzajemnego zrozumienia między narodami i zachowanie różnorodności kultur. Miasto Ałmaty zostało ogłoszone turystyczną i kulturalną stolicą SCO, a w kwietniu 2024 r. w Turkiestanie odbyła się międzynarodowa konferencja na temat Złotej Ordy i jej dziedzictwa.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM