Biznes i finanse

Bitget Research prezentuje raport na temat wpływu technologii deepfake na branżę kryptowalut i wskazuje, jak się chronić

Od 2022 roku oszuści zdobyli blisko 80 miliardów dolarów. Coraz częściej słyszymy o nowych próbach oszustw internetowych, a złodzieje wykorzystują coraz bardziej zaawansowane technologie, takie jak deepfake. Wykorzystanie tej technologii przez oszustów z branży kryptowalut wzrosło o 245% w 2024 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, a w pierwszym kwartale tego roku skradziono w ten sposób ponad 2 miliardy dolarów. Szczegółowe metody działania złodziei oraz sposoby przeciwdziałania im opisano w najnowszym raporcie Bitget Research, firmie będącej częścią jednej z wiodących na świecie giełd kryptowalut i firm Web3, Bitget.

Oszuści coraz częściej wykorzystują technologie sztucznej inteligencji, takie jak rozpoznawanie wzorców zachowań czy zmiany głosu, do kradzieży tożsamości. Firma Bitget przeprowadziła analizę przestępstw w branży kryptowalut z wykorzystaniem technologii deepfake, w ramach działań przeciwdziałania oszustwom. Te rozwiązania stanowią coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych i finansowych.

Walka z oszustwami w świecie kryptowalut wymaga zarówno ścisłych regulacji prawnych, jak i zaawansowanej technologii. Oszuści coraz częściej korzystają z technologii deepfake, która pozwala im na manipulację treściami wideo i audio w taki sposób, że trudno je odróżnić od prawdziwych. Zastosowanie tej technologii w oszustwach związanych z kryptowalutami wzrosło o 245% w ciągu roku, a prognozy wskazują, że do 2026 roku aż 70% oszustw będzie opierało się na deepfake.

„Nieustannie obserwując i monitorując branżę kryptowalut, widzimy rosnące wykorzystanie technologii deepfake w celach przestępczych. Powstrzymanie tego procederu jest niezwykle trudne, dlatego kluczowym elementem jest nie tylko wdrożenie szczegółowych regulacji prawnych oraz rozwój technologii bezpieczeństwa oferowanych przez giełdy, ale także edukacja i zwiększanie świadomości użytkowników, aby móc pozwolić im identyfikować próby oszustw – komentuje Gracy Chen, CEO Bitget. – Jako jedna z wiodących giełd – mająca ponad 25 milionów użytkowników – bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z tego zagrożenia, dlatego zdecydowanie inwestujemy w rozwiązania chroniące naszych użytkowników. Współpracując z firmą Sumsub, wdrożyliśmy technologię pełnego cyklu weryfikacji KYC zabezpieczającą naszych użytkowników na całym świecie, identyfikującą i zwalczającą oszustwa typu deepfake z dokładnością przekraczającą 99%, co jest jednym z naszych ogromnych wyróżników w branży. Do tego, cały czas, wspólnie z naszymi partnerami takimi jak np. Slowmist, realizujemy szereg kampanii edukacyjnych mających wspierać edukację dotyczącą bezpieczeństwa w świecie kryptowalut, tak jak czerwcowa kampania >>Anti-Scam Month<<” – dodaje.

Deepfake to nowy sposób oszustwa w branży kryptowalut.

Od początku 2022 roku oszustwa związane z kryptowalutami wzrosły do 79,1 miliarda dolarów. Technologia deepfake staje się coraz popularniejsza, co znajduje odzwierciedlenie w statystykach – 14% przestępstw w branży krypto w pierwszym kwartale bieżącego roku została dokonana z jej wykorzystaniem.

„Wzrost liczby ataków typu deepfake ma wiele przyczyn. Poza szybkim rozwojem AI oraz większą dostępnością narzędzi opartych na deep learning, wpływ na dużą skuteczność takich ataków mają zaawansowane techniki socjotechniczne, skłonność inwestorów do poszukiwania szans na wysokie zyski i podejmowania szybkich decyzji bez weryfikacji źródła informacji” – komentuje Maciej Jankowski, Marketing Manager Bitget.

Raport Bitget wskazał, że najczęstszymi rodzajami deepfake’ów w świecie kryptowalut są kradzieże tożsamości oraz fake newsy. Oszuści posługują się różnorodnymi technikami, co stawia rynek przed koniecznością wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych oraz edukacji, aby użytkownicy mogli bezpiecznie inwestować.

Bezpłatny raport dostępny jest na stronie Bitget pod tym adresem.

Bitget to platforma założona w 2018 roku, która jest jedną z wiodących na świecie giełdą kryptowalut i firmą zajmującą się technologią Web3. Obsługuje ponad 25 milionów użytkowników na całym świecie, pomagając im w efektywniejszym handlu dzięki pionierskiej funkcji copy tradingu i innym rozwiązaniom technologicznym. Bitget inspiruje ludzi do korzystania z kryptowalut poprzez szeroką edukację i współpracę z wiarygodnymi partnerami, w tym legendarnym argentyńskim piłkarzem Lionelem Messim.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM