Ludzie i kultura

Polacy chcą dbać o środowisko – potrzebują wsparcia, edukacji i narzędzi

Większość Polaków uważa, że ich działania mogą mieć wpływ na środowisko naturalne i martwią się o dostępność żywności z powodu zmian klimatycznych. Badania opinii publicznej przeprowadzone przez IQS pokazują, że 42 proc. konsumentów wybiera marki zaangażowane w ochronę środowiska. Istnieje potrzeba szerszej edukacji i zaangażowania biznesu w ochronę środowiska, co zostało zauważone przez IQS. Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” od 13 lat odpowiada na te potrzeby. W tym roku, poza działaniami edukacyjnymi, marka zachęca konsumentów do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom w specjalnym konkursie, aby zrealizować wspólny cel ponad miliona kwiatów dla pszczół.

Według badania opinii publicznej przeprowadzonego przez IQS na zlecenie marki Kujawski, aż 93 proc. Polaków uważa, że ochrona środowiska naturalnego i przyrody jest ważna. Co więcej, 73 proc. respondentów wierzy, że ich działania mogą mieć wpływ na ochronę środowiska, chociaż młodsze grupy wiekowe wykazują mniejsze przekonanie na ten temat. Ponadto, tyle samo ankietowanych obawia się, że zmiany klimatyczne spowodują niedobory żywności na całym świecie.

Bioróżnorodność odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekosystemów, co jest niezbędne dla zapewnienia ludziom podstawowych dóbr, takich jak żywność. Szczególnie istotne jest zachowanie różnorodności biologicznej ze względu na coraz mniejsze populacje owadów zapylających, takich jak pszczoły, co stanowi ogromne ryzyko dla produkcji rolnej.

Prof. dr hab. Jerzy Wilde z Katedry Drobiarstwa i Pszczelnictwa, Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podkreśla, że rola pszczół jest nie do przecenienia. „Pszczoły są niezastąpione w zapylaniu roślin, mając wpływ na produkcję wielu podstawowych produktów spożywczych. Zapylanie jest kluczową usługą ekosystemową, istotną dla zachowania bioróżnorodności, a co za tym idzie, dla przetrwania człowieka”.

Ok. 78% gatunków roślin w strefie klimatów umiarkowanych jest zapylanych przez zwierzęta, głównie przez pszczoły. Produkcja upraw zależnych od zapylaczy wzrosła o ok. 300% w ciągu ostatnich 50 lat. Dzięki pszczołom ludzie mogą spożywać nie tylko miód i owoce, ale także olej rzepakowy, warzywa, zioła, migdały, kawę, bawełnę, mimo że tradycyjnie kojarzą się one głównie z miodem.

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat roli pszczół w ekosystemie oraz ich znaczenia dla produkcji żywności. Od 13 lat inspiruje Polaków do podejmowania konkretnych działań mających na celu ochronę pszczół i ich środowiska.

W ramach programu zachęca się do posadzenia ponad miliona kwiatów, które stanowią bazę pokarmową dla pszczół. W kwietniu br. ruszyła już czternasta edycja programu, która skupia się nie tylko na edukacji, ale także na aktywizacji społeczeństwa poprzez różnego rodzaju inicjatywy, w tym konkursy.

„Wielu zapewne zastanawia się, w jakim stopniu może wpływać na ochronę środowiska, bo poza codziennym dbaniem o czystość środowiska, segregacją śmieci i jak najmniejszą ilością produkowanych odpadów, chciałoby się zrobić coś więcej, coś co wyraźniej wpłynie na zachowanie bioróżnorodności w przyrodzie. I takim najprostszym sposobem jest sianie lub sadzenie kwiatów” – mówi prof. dr hab. Jerzy Wilde. – Poza aspektem estetycznym, poprawą nastroju i samopoczucia, ważna jest świadomość, iż tymi działaniami zapewniamy pokarm dla pszczół, a tym samym dbamy o ich rozwój i dobrostan”.

Jak Polacy przeciwdziałają zmianom klimatu i wspierają przyrodę?

Badanie opinii publicznej wykazało, że 42% Polaków preferuje marki zaangażowane w ochronę środowiska podczas podejmowania decyzji zakupowych. Najczęściej wymieniane działania na rzecz ochrony środowiska to segregowanie śmieci (78%), oszczędzanie wody (72%) i energii (70%), oraz ograniczanie marnowania żywności (67%). Te same działania planują także na najbliższy rok. Tylko jedna trzecia respondentów ma zamiar posiać łąkę kwietną, aby wspierać owady zapylające.

Według badań opinii publicznej, 42% Polaków preferuje marki zaangażowane w ochronę środowiska podczas podejmowania decyzji zakupowych. Najczęściej wymieniane działania na rzecz ochrony środowiska to segregowanie śmieci (78%), oszczędzanie wody (72%) i energii (70%), oraz ograniczanie marnowania żywności (67%). Tylko jedna trzecia respondentów ma zamiar posiać łąkę kwietną, aby wspierać owady zapylające.

Polacy oczekują większych zachęt do angażowania się w ochronę środowiska. Według ankiet, 90 proc. respondentów uważa, że marki spożywcze oraz firmy produkujące żywność powinny aktywnie działać na rzecz ochrony środowiska. Zaskakująco jednak, tylko 26 proc. badanych jest świadomych istnienia programów społecznych i ekologicznych prowadzonych przez producentów żywności w Polsce.

Brak wiedzy na temat kwiatów przyjaznych pszczółkom to problem, pomimo że 62 proc. Polaków podejmuje działania na rzecz ochrony pszczół. Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” stara się odpowiedzieć na tę potrzebę edukacji. Wyniki badań wskazują, że społeczność potrzebuje więcej informacji, aby ich działania przynosiły realne efekty. Program ten nie tylko buduje świadomość społeczną na temat roli pszczół w ekosystemie, ale również dostarcza narzędzia konsumentom do podejmowania indywidualnych działań.

Program ten aktywizuje i angażuje społeczność w tworzenie „kwietnych stołówek”, zwiększając bazę pokarmową dla zapylaczy poprzez posadzenie ponad miliona kwiatów bogatych w nektar i pyłek.

„Dlatego nadal widzimy potrzebę zwiększania edukacji na temat pszczół, szczególnie wśród osób z niższym wykształceniem i młodszych grup wiekowych” – mówi Sławomir Kozłowski, Senior Brand Manager marki Kujawski.

Ponad 2/3 badanych uważa, że pszczoły wymagają największej ochrony w Polsce, a 3/4 wyraża sympatię wobec tych owadów.

W badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez IQS wynika, że 73 proc. Polaków obawia się o dostępność żywności z powodu zmian klimatycznych, a 42 proc. wybiera marki angażujące się w ochronę środowiska. Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” istnieje od 13 lat i w tym roku zachęca konsumentów do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom w ramach specjalnego konkursu. Marka Kujawski stawia na edukację i angażuje Polaków w proekologiczne działania.

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” działa od 13 lat i aktywizuje Polaków, zachęcając ich do posadzenia kwiatów, które stanowią bazę pokarmową dla pszczół. Zasadniczym celem programu jest budowanie świadomości społecznej na temat roli pszczół w ekosystemie oraz ich znaczenia dla produkcji żywności. W tegorocznej edycji programu skupia się na edukacji i aktywizacji, a także na zachęcaniu do sadzenia kwiatów. Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” ma na celu zwiększenie bazy pokarmowej dla zapylaczy i angażuje społeczność w tworzenie „kwietnych stołówek”, aby posadzić ponad milion kwiatów.

„W konkursie, który trwa od 1 lipca do 11 sierpnia br. zachęcamy wszystkich do sadzenia kwiatów, rejestracji ich za pomocą specjalnego formularza na stronie internetowej www.pomagamypszczolom.pl/konkurs – można wygrać rowery, leżaki i zestawy olejów marki Kujawski. Jego celem jest dodatkowa aktywizacja konsumentów do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i pokazanie, że każdy z nas może mieć wpływ i sprawczość” – podkreśla.

Na stronie internetowej www.pomagamypszczolom.pl/konkurs znajdziesz zasady konkursu, możliwość rejestracji kwiatów oraz wiele przydatnych informacji i ciekawostek na temat pszczół, ich roli w życiu człowieka oraz przyjaznych im roślin.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM