Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Jaka będzie strategia rozwoju Polski do 2035 r. (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło, że głównym celem średniookresowej strategii rozwoju kraju jest określenie priorytetów na najbliższą dekadę. Trzy główne cele rozwoju Polski to cel społeczny, ekonomiczny i przestrzenny, które mają na celu przełamanie niekorzystnych trendów demograficznych, utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki w UE i globalnie oraz policentryczny rozwój Polski” – powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas otwarcia konferencji poświęconej potrzebom transformacji kraju.

Konferencja „Priorytety rozwojowe na najbliższe dziesięciolecie: społecznie akceptowalne transformacje w kontekście Koncepcji Rozwoju Kraju 2050” skupia się na określeniu strategii rozwoju Polski do 2035 r. Poprzez analizę głównych ustaleń KRK 2050, konferencja ma na celu zidentyfikowanie priorytetów rozwojowych na najbliższe dziesięciolecie oraz sposobów przeprowadzenia kluczowych transformacji społecznych, gospodarczych i środowiskowych, które będą akceptowalne społecznie.

Dzisiejsza konferencja ma na celu omówienie priorytetów rozwojowych na najbliższą dekadę. Jest to także główny cel przedstawiony przez szefową MFiPR, który stawiają przed sobą resorty, państwo polskie, samorządy i partnerów społecznych. Pomimo trudnych czasów, w których wybuchają wojny, konferencja ma na celu pokazanie, że planowanie na 10 lat do przodu jest możliwe i konieczne. W czasach burzowego sztormu wyznaczanie kierunku jest nawet ważniejsze niż na spokojnym morzu” – podkreśliła szefowa.

W debacie wzięli udział Maciej Bukowski (Wise Europa), Rafał Matyja (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Jakub Sawulski (Fundacja Instrat), Kamil Sobolewski (Pracodawcy RP), Agnieszka Sowa-Kofta (Instytut Pracy i Spraw Socjalnych) oraz Krystian Szczepański (Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy).

Podczas dyskusji paneliści omawiali główne priorytety i wartości na najbliższe dziesięciolecie oraz propozycje inwestycji dla państwa. Wnioski z konferencji będą wykorzystane do dalszych prac nad strategią rozwoju kraju do 2035 roku, która określi kluczowe cele i priorytety rozwojowe, a także konkretne kroki do ich osiągnięcia w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Omówiono wyzwania kształtujące przyszłość, dziedziny wymagające największych zmian oraz sposoby przeprowadzenia transformacji w sposób akceptowalny społecznie. Przedyskutowano także nowe motory rozwoju na najbliższe dziesięciolecie oraz sektory przemysłu z największym potencjałem innowacyjnym. Ważnym tematem była również transformacja energetyczna, poprawa perspektyw młodych pokoleń poprzez zmiany w systemie edukacyjnym oraz odpowiedź na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, w tym konieczne reformy w systemie opieki zdrowotnej.

Co to jest Koncepcja Rozwoju Kraju 2050?

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050) to dokument wizyjny, który ma na celu wytyczenie kierunków rozwoju Polski. KRK 2050 prezentuje potencjalne zmiany, jakie mogą nastąpić w długoterminowej perspektywie i wpłynąć na nasz kraj. To innowacyjny sposób planowania rozwoju w Polsce, oparty na strategicznej analizie przyszłości.

Można znaleźć informacje na temat strategii rozwoju Polski do 2035 roku na stronie https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/jaka-bedzie-strategia-rozwoju-polski-do-2035-r.

Komunikaty publikowane przez PAP SA na stronie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, który ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z ustawą prawo prasowe.(PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM