10 lipca w Warszawie została zaprezentowana SpynkaMobile – innowacyjna przestrzeń wspierająca rozwój dzieci, stworzona przez Fundację Rozwoju Dzieci we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego oraz ekspertami pracowni projektowej StudioMLA.
Lista uczestników wydarzenia:
- Aleksandra Gajewska – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
- Adam Chmura – biuro Rzeczniczki Praw Dzieci,
- Wioletta Krzyżanowska – Mazowiecka Kurator Oświaty,
- Kataryna Baranecka – konsul Poselstwa Ukrainy w Polsce,
- prof. Rafał Godoń – dziekan Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego,
- oraz przedstawiciele międzynarodowych i polskich organizacji humanitarnych.
Podczas uroczystości Fundacja Rozwoju Dzieci przekazała prototypowy pawilon SpynkaMobile przedstawicielom władz miasta Irpiń – Oleksandr Markyshyn, w towarzystwie reprezentanta Save Ukraine – Mykoła Kułeba.
SpynkaMobile to przenośny pawilon stworzony specjalnie jako przestrzeń rozwoju dla małych dzieci. Zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i kreatywności, zgodnie z zasadami Trauma-Informed Design, stanowi idealne miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla tych, które doświadczyły kryzysów humanitarnych.
SpynkaMobile to kompleksowe rozwiązanie, które ma potencjał zmienić życie najmłodszych dzieci, które dotąd nie miały szans na rozwój i edukację wśród swoich rówieśników.
Przeszłość: co działo się przed powstaniem SpynkaMobile?
W kwietniu 2022 roku Fundacja Rozwoju Dzieci we współpracy z międzynarodowymi organizacjami charytatywnymi rozpoczęła program SPYNKA (www.spynka.org). Program był reakcją na pilną potrzebę zapewnienia codziennej opieki dla najmłodszych dzieci uchodźców z Ukrainy, którzy masowo przybywali do Polski. W ramach programu w 8 województwach Polski powstały Spynki, czyli punkty opiekuńczo-edukacyjne, zapewniające dzieciom w wieku od 1 do 6 lat całodniową opiekę oraz edukację, co pozwalało ich matkom podjąć pracę. Pracę w Spynkach prowadzili ukraińscy i polscy edukatorzy, którzy dzięki szkoleniom organizowanym przez FRD uzyskali formalne kwalifikacje do pracy z małymi dziećmi.
W ciągu ostatnich dwóch lat, Fundacja Rozwoju Dzieci otworzyła ponad 72 placówki w całej Polsce, zapewniając opiekę dla około 15 000 dzieci i szkoląc ponad 200 edukatorek i edukatorów z Ukrainy.
Dlaczego potrzebujemy SpynkaMobile?
Z końcem czerwca 2024 roku, program SPYNKA, który dotychczas był realizowany stacjonarnie dla dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce, otrzymuje nowe, mobilne oblicze. Łatwy w transporcie, minimalistyczny pawilon może służyć lokalnym społecznościom w miastach lub na obszarach wiejskich, a także przynosi rozwiązanie dla cierpiących z powodu kryzysów humanitarnych lub niedoborów systemowych.
SpynkaMobile to innowacyjny program rozwoju i edukacji stworzony przez ekspertów Fundacji Rozwoju Dzieci we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego. Badanie jakościowe przeprowadzone w 20 placówkach w pięciu województwach było kluczowym elementem procesu opracowywania programu. Ankieterzy przeprowadzili wywiady z 45 edukatorami, koncentrując się na identyfikowaniu mocnych stron i wyzwań związanych z warunkami fizycznymi środowiska pracy. Kolejny etap badawczy skupił się na potrzebach wychowawców, dzieci i rodzin uchodźców, uwzględniając polskie uwarunkowania prawne i społeczne. Dane zebrane w badaniu zostały analizowane przez zespół ekspertów, którzy opracowali ramy projektu SpynkaMobile. Projekt architektoniczny został stworzony we współpracy ze StudioMLA, specjalistami w projektowaniu obiektów edukacyjnych dla małych dzieci, uwzględniając traumatyczne przeżycia (Trauma-Informed Design).
Nowe spojrzenie na przyszłość: współpraca FRD, Uniwersytetu Warszawskiego i StudioMLA
Współpraca FRD z Uniwersytetem Warszawskim oraz StudioMLA opiera się na unikatowych kompetencjach każdej ze stron: praktyce w rozwoju projektów edukacyjnych i pomocowych (FRD), doświadczeniu badawczym (UW) oraz doświadczeniu w projektowaniu przestrzeni (MLA). Ostateczny projekt SpynkaMobile został dokładnie przetestowany, sprawdzony i udokumentowany, co pozwala na łatwe i skuteczne powielenie go w różnych scenariuszach edukacyjnych i środowiskowych.
SpynkaMobile oferuje elastyczność i wielofunkcyjność, umożliwiając transport i ustawienie w miejscach, gdzie potrzebna jest wczesna edukacja i opieka nad najmłodszymi dziećmi. Może być łatwo przenoszony i dostosowywany do zmieniających się potrzeb i okoliczności.
„Z uwagi na nasze wcześniejsze doświadczenia zebrane w ramach programu SPYNKA i w odpowiedzi na pilne potrzeby rodzin, które pozostały w Ukrainie pomimo trwających działań wojennych, zdecydowaliśmy o przekazaniu pierwszego rozwiązania SpynkaMobile do Irpienia. To miasto w obwodzie kijowskim, które w ok. 70% zostało zniszczone, a mieszkańcy i ich dzieci zmagają się nie tylko z brakiem podstawowej infrastruktury, ale także uczą się żyć i radzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami” – mówi Monika Rościszewska-Woźniak – prezeska zarządu FRD.
Od 2003 roku Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego (FRD) realizuje programy edukacyjne, szkoleniowe i wspiera rozwój lokalnych ośrodków opieki nad najmłodszymi dziećmi w Polsce. Misją FRD jest stworzenie optymalnych warunków rozwoju dla najmłodszych poprzez budowanie ich poczucia własnej wartości, rozwijanie ciekawości, samodzielności i umiejętności współpracy. Fundacja podejmuje działania mające na celu zmniejszenie przepaści edukacyjnej między wsią a miastem, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci najbardziej zaniedbanych przez społeczeństwo.
FRD koncentruje się na tworzeniu równych szans edukacyjnych dla dzieci w Polsce, szczególnie tych najbardziej zaniedbanych społecznie. Poprzez swoje inicjatywy dąży do zmniejszenia różnic edukacyjnych między obszarami wiejskimi i miejskimi, a także wspiera dzieci uchodźców oraz te ze środowisk wykluczonych ekonomicznie i kulturowo.
Fundacja jest odpowiedzialna za wiele programów edukacyjnych i rozwojowych, które znacząco wpłynęły na opiekę nad najmłodszymi dziećmi w Polsce, takie jak: „Gdy nie ma przedszkola”, „Ośrodki przedszkolne – szansa na dobry start”, „Śmiały ogród”, „Dzieci mają wychodne”, „Jakość od początku” czy „SPYNKA”.
Dowiedz się więcej na stronach: www.frd.org oraz www.spynka.org
StudioMLA Architects to firma zlokalizowana w Brooklinie, Massachusetts, specjalizująca się w architekturze, krajobrazie i projektowaniu wnętrz. Od 2006 roku, zdobywa doświadczenie w projektowaniu środowisk dziecięcych, szkół K-12, centrów młodzieżowych, przestrzeni wielopokoleniowych i nie tylko. StudioMLA jest uznawane za lidera w dziedzinie projektowania obiektów dla wczesnej edukacji, projektowaniu krajobrazu i tworzenia obiektów, które wykorzystują zasady projektowania TID – Trauma Informed Design.
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl