Polityka i społeczeństwo

MRiT: Trzy miesiące sukcesu z Pierwszym Mieszkaniem – statystyki mówią same za siebie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii z przyjemnością informuje o trwającym sukcesem programu Pierwsze Mieszkanie. Uruchomiony niedawno, jest największym po 1989 roku programem mieszkaniowym, a według najnowszych danych statystycznych idealnie odzwierciedla potrzeby społeczne – mówi minister Waldemar Buda.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyraża głęboką satysfakcję z osiągnięć programu Pierwsze Mieszkanie. Trzy miesiące po jego uruchomieniu, program okazał się największym projektem mieszkaniowym po 1989 roku, a dane statystyczne doskonale potwierdzają skuteczność jego działania – mówi minister Waldemar Buda.

Program Pierwsze Mieszkanie został uruchomiony 3 lipca 2023 roku. Do tej pory 63 629 wnioskodawców złożyło wnioski o Bezpieczny Kredyt 2%. Banki zawarły już 17 548 umów na łączną kwotę ok. 6,934 mld zł, co daje średnią kwotę Bezpiecznego Kredytu 2% wynoszącą 395 124 zł. (dane na 5 października 2023 r.)

Po trzech miesiącach widać wyraźne efekty programu Pierwsze Mieszkanie – wynika to z ostatnich statystyk. Program wyróżnia się spośród wielu innych uruchomionych po 1989 roku tym, że w tak krótkim czasie przyniósł wymierne rezultaty. Zdaniem ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, program doskonale odpowiada na potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa.

Minister Buda zdecydowanie podkreśla, że Bezpieczny Kredyt2% jest w bezpiecznym miejscu. Obecnie udzielanych jest około 3 tys. wniosków kredytowych tygodniowo, co oznacza stabilizację działalności. Bank Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwo Gospodarki monitorują cały program i są gotowe zwiększyć fundusz w razie potrzeby, aby wspierać dopłaty w kolejnych latach.

Gdzie można znaleźć bezpieczny kredyt 2%?

Jeśli szukasz bezpiecznego kredytu 2%, mamy dobrą wiadomość – 12 banków oferuje obecnie tę usługę. Są to Alior Bank S.A., Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Bank PEKAO S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A, VeloBank S.A. oraz Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie. Dodatkowo jeden bank deklaruje gotowość do przystąpienia do programu w IV kwartale tego roku.

Korzyści z kredytu 2% są obecnie dostępne dzięki dopłacie. Dzięki niej możesz uzyskać niższą stałą stopę oprocentowania w porównaniu do średnich stawek oferowanych przez banki kredytujące. Dopłata jest dostępna przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu wynosi 500 tys. zł dla pojedynczych gospodarstw domowych lub 600 tys. zł, jeśli w skład gospodarstwa wchodzi małżonek lub dziecko.

Konto Mieszkaniowe to idealna opcja dla dzieci i dorosłych, którzy chcą zgromadzić pieniądze na swoje przyszłe potrzeby. Oprocentowanie konta jest takie samo jak przy zwykłym rachunku oszczędnościowym, ale najważniejszą zaletą jest to, że zyski są zwolnione z opodatkowania Belki.

Konto Mieszkaniowe to doskonały sposób na oszczędzanie dla każdego, kto chce zgromadzić pieniądze na przyszłość. Oprocentowanie jest równe temu, jakie oferują standardowe rachunki oszczędnościowe, a to, co wyróżnia Konto Mieszkaniowe, to fakt, że dochody z niego są zwolnione z podatku Belki.

Konto Mieszkaniowe to idealna opcja dla osób, które planują zakup mieszkania w bliskiej przyszłości. Można je założyć w wieku od 13 do 45 lat. Rodzice mogą w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci jeszcze zanim te osiągną pełnoletność. Wpłaty na Konto Mieszkaniowe można dokonywać od 500 do 2000 zł miesięcznie (od 6 do 24 tys. zł rocznie).

Do tej pory odnotowano ogromny sukces Konta Mieszkaniowego, które umożliwia skuteczne oszczędzanie. Aktualnie usługę oferują trzy banki (Alior Bank, Bank PEKAO SA, PKO Bank Polski), a trzy kolejne są w trakcie negocjacji. Do tej pory założono ponad 3 tysiące kont, na których gromadzono ponad 10 milionów złotych.

BGK, wspólnie z bankami i MRiT, prowadzi bazę dobrych praktyk obsługi programów „Mieszkanie dla Ciebie”. Na stronie MRIT znajduje się poradnik dla przyszłego kredytobiorcy lub oszczędzającego, a także lista częstych pytań i odpowiedzi dotyczących programu.

BGK współpracuje z MRiT, aby udzielać na bieżąco odpowiedzi na pytania zgłaszane przez przedstawicieli banków biorących udział w programie oraz niezależnych doradców kredytowych.

PAP SA informuje, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez dokonywania jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca odpowiedzialny jest za zawartość komunikatów zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM