Wiadomości Polska Biznes i finanse Zakrętki `na uwięzi` budzą emocje wśród konsumentów napojów, a jednak wpływają na efektywność recyklingu i ochronę środowiska?
Biznes i finanse

Zakrętki `na uwięzi` budzą emocje wśród konsumentów napojów, a jednak wpływają na efektywność recyklingu i ochronę środowiska?

Wprowadzenie Dyrektywy Single-Use-Plastics z dnia 5 czerwca 2019 roku spowodowało wzrost zainteresowania tematem opakowań z tworzyw sztucznych i efektywności recyklingu. Jednym z kontrowersyjnych elementów dyrektywy są zakrętki „na uwięzi”, które mają poprawić efektywność recyklingu. Choć budzą one emocje społeczeństwa i polityków, ich wprowadzenie ma na celu zwiększenie korzyści z recyklingu. Czy to jedyna zmiana, jakiej mogą spodziewać się polscy konsumenci w najbliższym czasie?

Dyrektywa SUP nakłada na przedsiębiorców wiele obowiązków, w tym zakaz sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku, dla których istnieją alternatywy, takie jak słomki, sztućce, talerze, patyczki higieniczne czy mieszadełka do napojów. Ponadto wprowadza obowiązek rozszerzonej odpowiedzialności producenta, określa wymagania w zakresie projektowania i znakowania opakowań, poziomy wskaźników selektywnej zbiórki oraz poziom recyklatu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Jednak ostatnio największe zainteresowanie wzbudziła za sprawą zakrętek „na uwięzi”.

„Skrajne emocje konsumentów, które budzą zakrętki „na uwięzi” to dobra okazja, aby szeroko wytłumaczyć, dlaczego producenci opakowań z tworzyw sztucznych oraz producenci napojów stosują takie rozwiązanie i osadzić je w szerszej perspektywie w odniesieniu do całej dyrektywy >>plastikowej<<” – mówi Dariusz Lizak, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy. – Dyrektywa SUP oraz Rozporządzenie PPWR Parlamentu Europejskiego z dnia 24.04.2024 roku, proponują nowe podejście do systemu zarządzania całym cyklem życia opakowań z tworzyw sztucznych. Oznacza to, że rozwiązania, które zostają wprowadzane, mają spełniać szersze założenia w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym i wynikających z tego korzyści dla środowiska i społeczeństwa” – dodaje.

Zwiększona odpowiedzialność producentów opakowań

Od 1 lipca 2024 roku, przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach z tworzyw sztucznych muszą spełnić nowe wymagania dotyczące zakrętek na butelkach. Zgodnie z ustawą SUP, będą zobowiązani do trwałego przymocowania zakrętek na „uwięzi” do opakowania. Ponadto, będą musieli osiągnąć określone poziomy selektywnej zbiórki opakowań i recyklatu, które będą stopniowo zwiększać się w latach 2025-2030. Wprowadzenie systemu kaucyjnego stanowić będzie wyzwanie dla producentów, którzy będą musieli dostosować się do ambitnych celów recyklingu.

Wprowadzenie nowych rozwiązań w recyklingu opakowań

Nowe wymagania dotyczące opakowań z tworzyw sztucznych na napoje zmieniają odpowiedzialność przedsiębiorców w zakresie recyklingu. Wprowadzający napoje będą musieli trwale przymocować zakrętki na „uwięzi” do opakowania, a także osiągać określone poziomy selektywnej zbiórki opakowań i recyklatu. Wyzwaniem będzie stworzenie systemu, który pozwoli spełnić nowe cele recyklingu, szczególnie po wprowadzeniu systemu kaucyjnego.

Przytwierdzanie zakrętek do butelek plastikowych ma konkretne korzyści. Po pierwsze, zmniejsza ilość zakrętek wypadających z obiegu zamkniętego i poprawia szansę na ich recykling. Przytwierdzenie ich do butelki zwiększa szansę na ich odpowiednie przetworzenie wraz z butelką PET, co zwiększa efektywność odzyskanego surowca. Dotychczasowy sposób selektywnej zbiórki uniemożliwia wydzielenie tak małej frakcji, jaką jest zakrętka, z pozostałych odpadów w żółtych workach.

„Według założeń dyrektywy SUP producenci napojów w opakowaniach plastikowych powinni spełniać jeszcze jeden wymóg. Uczyć społeczeństwo o zmianach, sposobach na efektywny recykling i planowanych kolejnych wdrożeniach. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych rozwiązań, które będą wspierały społeczeństwa w spełnianiu unijnych norm i celów. Głównie prace skupiają się na różnego rodzaju alternatywach, które z jednej strony mają być korzystniejsze środowiskowo, a z drugiej – wygodne i przyjazne w użytkowaniu dla konsumentów” – mówi Dariusz Lizak. – Do pewnych rozwiązań będziemy musieli przyzwyczajać się odrobinę dłużej, bo wpłyną bezpośrednio na nasze codzienne nawyki i rzeczywistość, którą dotychczas znaliśmy. Najważniejsze jednak to pamiętać, że nie tworzy się ich po to, żeby uprzykrzać konsumentom życie, ale żeby wspólnie pracować nad dbałością o otaczające nas środowisko” – podsumowuje.

Wprowadzenie zakrętek „na uwięzi” może być okazją do dyskusji na temat zmian, które zauważamy w naszych codziennych nawykach. Cele UE w zakresie ochrony środowiska są ambitne i stanowią wyzwanie dla wszystkich państw członkowskich i obywateli.

Zastosowanie zakrętek „na uwięzi” może być punktem wyjścia do rozmowy na temat zmian, które zauważamy w naszych codziennych nawykach. Cele UE w zakresie ochrony środowiska są ambitne i stanowią wyzwanie dla wszystkich państw członkowskich i obywateli.

„Pozyskiwanie surowców wysokiej jakości do recyklingu (czyli pokonsumenckich butelek PET) bezpośrednio wpływa na dostępność jakościowego recyklatu, z którego producenci opakowań z tworzyw sztucznych produkują swoje wyroby. Ambitne cele środowiskowe wyznaczone przez Unię Europejską oddziałują na każdego uczestnika rynku, w tym również na naszą branżę, która powinna spełniać określone wymagania, aby dostarczać naszym klientom zgodne z unijnym prawem opakowania. Trwałe przymocowanie zakrętek do butelek ma zapobiegać ich uwalnianiu do środowiska. W trakcie recyklingu butelek PET, zakrętki są oddzielane i przekazywane potem recyklerom zajmującym się recyklingiem HDPE lub PP. Rozumiemy, że niektóre zmiany mogą być niewygodne dla konsumentów, jednak nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami opakowaniowymi, które poprawiają komfort użytkowania opakowań, jednocześnie minimalizując ich wpływ na środowisko” – podsumowuje Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version