Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej:
W dniu dzisiejszym Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie projektu zmian programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), przedstawionego przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej opracowano projekt zmiany, który zakłada sfinansowanie z funduszy unijnych wsparcia dla szkół i nauczycieli, mające na celu lepsze przygotowanie się do przyjęcia zwiększonej liczby dzieci z Ukrainy. Na ten cel przeznaczono 500 mln złotych.
Nowelizacja ustawy wiąże się z warunkiem uczęszczania dziecka z Ukrainy do polskiej szkoły, aby otrzymać świadczenie wychowawcze 800 plus. Ministerstwo Edukacji Narodowej prognozuje, że liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach może wzrosnąć o około 60 tysięcy w wyniku tych zmian.
Przygotowanie placówek do przyjęcia dużej grupy nowych osób z Ukrainy będzie wspierane przez fundusze unijne FERS. Planujemy, że kwota 500 mln zł pozwoli nam wesprzeć co najmniej 29 tys. dzieci, które rozpoczną naukę w polskich szkołach.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracuje i wdroży program na poziomie krajowym, który określi zakres i warunki działań. Program ten ma na celu stworzenie uczniom z Ukrainy bezpiecznych warunków do nauki oraz budowania relacji z rówieśnikami.
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzenie programu, który będzie obejmował:
– zatrudnienie asystentów międzykulturowych w szkołach, którzy będą pomagać uczniom w adaptacji oraz rozwiązywaniu problemów,
– szkolenia i materiały metodyczne dla nauczycieli dotyczące pracy z uczniami z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym,
– zapewnienie profilaktyki zaburzeń zdrowia psychicznego oraz wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym.
Aby uruchomić wsparcie, konieczna jest akceptacja zmiany programu przez Komisję Europejską. Rada Ministrów podjęła dzisiaj decyzję, dzięki której można rozpocząć rozmowy z KE. Mamy nadzieję, że zmieniony program zostanie przyjęty przez KE już jesienią.
Uwaga: Komunikaty opublikowane na serwisie PAP nie są redagowane przez PAP SA i są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl