Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: Rada Ministrów za wydłużeniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (komunikat)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności będą mogły być przedłużone o maksymalnie 6 miesięcy. Decyzja ta została przyjęta we wtorek przez Radę Ministrów w ramach projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczy to orzeczeń, które wygasają 30 września 2024 r.

Z dniem 30 września 2024 r. tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności oraz orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, które zostały wydłużone na podstawie ustawy z 19 grudnia 2023 r. Dotyczy to około 399 599 osób.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wydłużenie ważności orzeczenia o 6 miesięcy. Jest to konieczne, aby umożliwić zachowanie statusu osób niepełnosprawnych w czasie oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Aby skorzystać z tej możliwości, konieczne będzie złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia.

Projekt uchwalony przez Radę Ministrów 16 lipca br. zakłada wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności o maksymalnie 6 miesięcy, co ma na celu uniknięcie utraty świadczeń i ulg przez znaczną część osób niepełnosprawnych.

Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie zachowanie ciągłości w statusie osoby niepełnosprawnej oraz korzystanie z systemu ulg i świadczeń wynikających z dotychczasowego orzeczenia.

Propozycja przyniesie korzyści również dla zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, umożliwiając im lepsze zaplanowanie pracy składów orzekających w okresie spodziewanego wzrostu liczby wniosków o wydanie orzeczeń.

Pracownicy i pracodawcy, uwaga!

Zaplanowane zmiany w regulacjach mogą korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie różnych przedsiębiorstw, zapewniając ciągłość zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Może to wpłynąć na ciągłość wsparcia dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne oraz dla osób niepełnosprawnych prowadzących własną działalność gospodarczą.

Wniosek można teraz złożyć wcześniej

Zgodnie z nowym projektem ustawy, termin na złożenie wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużony z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące, a w przypadku osób poniżej 16 roku życia, na 3 miesiące.

Zmiana polega na wprowadzeniu dłuższego terminu na zweryfikowanie wniosków osób niepełnosprawnych przez zespoły orzecznicze. Ma to na celu usprawnienie procesu rozpatrywania wniosków i eliminację zatorów w postępowaniach orzeczniczych, co jest szczególnie istotne ze względu na przewidywaną kumulację wniosków we wrześniu 2024 r.

Zgodnie z projektem ustawa będzie obowiązywać od dnia ogłoszenia.

Uwaga: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM