Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: masażystę obowiązuje tajemnica zawodowa, choć ustawa tego wprost nie reguluje

Według Prawo.pl, mimo braku jasnego przepisu w ustawie regulującej piętnaście nowych zawodów medycznych, eksperci uważają, że obowiązek dochowania tajemnicy zawodowej nadal obowiązuje przedstawicieli tych zawodów.

W marcu br. większość przepisów ustawy o niektórych zawodach medycznych weszła w życie, określając zasady działania wielu zawodów, co do których brakowało regulacji. Ustawa objęła m.in.: asystentki stomatologiczne, elektroradiologów, higienistki stomatologiczne, instruktorów terapii uzależnień, opiekunów medycznych, techników farmaceutycznych i techników masażystów. Kontrowersje budziła kwestia braku uwzględnienia dietetyków w ustawie.

Niezadawalające jest również to, że w ostatecznej wersji ustawy nie uregulowano kwestii tajemnicy zawodowej, mimo że początkowo było to planowane przez projektodawców – donosi serwis.Według Macieja Łokaja, radcy prawnego i partnera w Gardens Tax & Legal, brak jasnej normy prawnej regulującej kwestię tajemnicy zawodowej dla przedstawicieli różnych zawodów medycznych.

„W moim odczuciu to prowadzi do wniosku, że ta tajemnica zawodowa jako element wykonywania zawodów medycznych nadal jest wiążąca, a osoby wykonujące te zawody mają obowiązek jej zachowania” – ocenił mec. Łokaj w rozmowie z Prawo.pl.

Niemniej jednak, według niego, przepisy dotyczące zachowania tajemnicy zawodowej przez przedstawicieli piętnastu zawodów medycznych wciąż obowiązują, ponieważ w dalszej części ustawy znajdują się odniesienia do tego zagadnienia.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/zdrowie/tajemnica-zawodowa-w-zawodach-medycznych-brak-wyraznego-przepisu,528035.html


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM