Według Prawa.pl, jeśli zarówno matka, jak i ojciec mają pełne prawa rodzicielskie i obydwoje aktywnie uczestniczą w wychowywaniu dziecka, to samotnie wychowującym rodzicem jest ten, który w większym stopniu angażuje się w proces wychowawczy. Taki rodzic może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatkowego.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia kryteria uznania osoby za samotnego rodzica oraz przedstawia trzy przykładowe sytuacje, w których może pojawić się wątpliwość. Resort prezentuje również stanowisko administracji skarbowej w tych przypadkach.
W przypadku, gdy żaden z rodziców nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej, oboje rodzice uczestniczą w procesie wychowawczym dziecka. Jednakże zaangażowanie jednego z rodziców jest większe, gdyż okresy sprawowania czynności wychowawczych przez jednego z rodziców są znacznie dłuższe niż przez drugiego. W związku z tym, rodzicem samotnie wychowującym dziecko jest ten, który w większym stopniu uczestniczy w procesie wychowawczym dziecka – informuje serwis Prawo.pl.
Dowiedz się więcej na temat statusu samotnego rodzica na stronie Prawo.pl: https://www.prawo.pl/podatki/kto-jest-samotnym-rodzicem-ministerstwo-finansow-wyjasnia,528062.html
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl