Polityka i społeczeństwo

Strażacy OSP z Podlasia otrzymają 30 mln zł z funduszy unijnych

Podlaskie jest gotowe na przyjęcie wniosków o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. Program ten zapewni niezbędne wsparcie dla systemu ostrzegania środowiskowego i ratownictwa, w tym dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. W sumie na te cele przeznaczono 30 milionów złotych.

Województwo Podlaskie zaprasza do składania wniosków na projekty dotyczące wspierania i rozwijania systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego oraz systemów ratownictwa. 30 mln zł zostało przeznaczone na ten cel w budżecie programu.

„Premiowane będą projekty, w których zostaną zastosowane rozwiązania adaptacyjne z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, naturalnych pochłaniaczy gazów cieplarnianych i działania oparte na przyrodzie (m.in. zielone dachy, zielone ściany, zbiorniki zatrzymujące wodę deszczową, elementy dedykowane ptakom, owadom i nietoperzom)” – wskazano w komunikacie samorządu województwa.

Refundacja może zostać przyznana na nabycie pojazdów do akcji ratowniczych, zakup sprzętu do prowadzenia akcji, rozwój systemów obserwacji i łączności, budowę lub remont zbiorników wodnych oraz prognozowanie i ostrzeganie środowiskowe. Ponadto wsparcie może zostać przyznane na szkolenia specjalistyczne ratowników oraz remont budynków siedzib jednostek ratowniczych.

Projekty realizowane w mniejszych miejscowościach, takich jak miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze lub obszary zagrożone trwałą marginalizacją, otrzymają dodatkowe punkty. Premie będą również przyznawane jednostkom działającym w najbardziej potrzebujących gminach.

Jednostka samorządu terytorialnego będzie odpowiedzialna za złożenie wniosków w imieniu ochotniczych straży pożarnych. Termin składania wniosków upływa z dniem 9 sierpnia, a minimalna wartość dofinansowania wynosi 1 mln zł. Program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 zapewni 85 proc. wsparcia dla wybranych projektów. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na styczeń 2024 roku.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM